Sokan nagyon rosszul járnak a falusi CSOK-kal – Mutatjuk, miért

Az érintett településeken iszonyatosan megnőtt a házak ára a falusi CSOK miatt. Az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 160 ezer forintra nőtt. Ez a tendencia pedig várhatóan nem fog változni.

Nagyobb szerepet kaptak az utóbbi három évben a kisebb települések az országos lakáspiacon, az élénkülésben pedig a falusi csok is szerepet játszott – derül ki az ingatlan.com elemzéséből. A kutatásban hivatalos és saját adatok alapján az ingatlanhirdetési portál azt vizsgálta, hogy miként változott a lakosságszám, az ingatlanárak átlagos mértéke és a kínálat a falusi csokos településeken. Mint megállapították: a kedvezményes építésre, vásárlásra vagy lakóingatlan-bővítésre lehetőséget nyújtó falusi csok bevezetése nyomán az érintett több mint 2 ezer településen összességében az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 160 ezer forintra nőtt a 2019-es 101 ezer forintos szintről. 

 A falusi csokos települések Pest és Veszprém megyében a legdrágábbak: ezekben 306-324 ezer forint volt az átlagos kínálati négyzetméterár 2022 márciusában. A legolcsóbbak pedig Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találhatóak, utóbbiakban 67-104 ezer forintos négyzetméterár volt a jellemző. 

A bevezetés óta 2021 végéig 28 ezren igényelték a falusi csokot 153 milliárd forint értékben. Ez az összes csok-kérelem egyharmadát és az összes megigényelt csok-támogatás 45 százalékát fedi le a vizsgált időszakban. A nagyobb támogatások az igénylések összegében is megmutatkoznak: egy átlagos falusi csok-igénylés 5,4 millió forint értékű volt, szemben egy „általános” csok-igénylésre jellemző 2,8 millió forintos összeggel. „A magasabb érték nem csak annak köszönhető, hogy használt lakásokra is az új ingatlanokra vonatkozó kedvezményeket kapják meg a családok, hanem annak is, hogy az igénylők között jóval nagyobb (60%-os) arányt képviselnek a legalább háromgyermekes családok. Az „általános” használt lakásra vonatkozó csok-igénylők körében az ő arányuk csak 26 százalék. 

Az elemzés szerint a falusi csokos települések lakosságszám-változásán is meglátszik a népszerűség. Magyarország állandó lakossága 2019 első napjától 2022 január 1-ig 1,1 százalékkal mérséklődött. A nem falusi csokos településeken a népességfogyás üteme 1,23 százalék volt három év alatt. Ezzel szemben a falusi csokos települések állandó lakossága csak 0,57 százalékkal csökkent. Ez feleakkora népességcsökkenést jelent, mint a többi településen. A hirdetési portál szerint az ingatlanpiac középtávon várható kifulladásának ellenére a falusi csokos településeken kitarthat a lendület.

(Forrás: AzÉnPénzem.hu)

Arról, mit tegyél, ha orosz bankban ragadt a pénzed, itt írtunk.

Arról pedig, hogy hogyan ne legyél csalás áldozata, itt írtunk részletesen.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?