Mi történik a nyugdíjjal halál esetén? Változtak a szabályok, a hozzátartozóknak erről tudniuk kell

Egy közeli hozzátartozó elvesztése nem csak a gyászról szól. A család kötelessége, hogy méltóképpen búcsúztassák el az elhunytat, de emellett arra is figyelniük kell, milyen bejelentési kötelezettséggel tartoznak a hivataloknak. A nyugdíj lemondása haláleset miatt ma már nem jár ilyen kötelezettséggel – legalábbis az esetek többségében. Mutatjuk a kivételt és a szabályokat.

Különbséget kell tennünk aközött, hogy az illető Magyarországon vagy külföldön halt-e meg. 2014. július 1-jétől a magyarországi haláleseteket az anyakönyvi hivatal automatikusan jelenti a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak (NYUFIG), ami azt jelenti, hogy a családnak nem kell külön bejelentést tennie. A nyugdíj megszüntetésének folyamata automatikusan elindul, pusztán akkor van teendő, ha az elhunyt nem tudta átvenni az utolsó havi nyugdíját.

A nyugdíj lemondása haláleset miatt

Külföldön bekövetkezett haláleset esetén a hozzátartozóknak kötelessége erről a NYUFIG-ot értesíteni. Egészen pontosan így szól a Magyar Államkincstár tájékoztatója:

Ha egy nyugdíjas külföldön hal meg, akkor a vele együtt élő hozzátartozónak – pl. házastársnak, gyermeknek, unokának, szülőnek vagy testvérnek –, illetve az örökösnek vagy annak, aki a nyugdíjat felvette, 15 napon belül jeleznie kell a halálesetet a nyugdíjfolyósító felé. A bejelentéshez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát is.

A nyugdíjat mindig tárgyhónapban folyósítják, vagyis például májusban a május havi összeget kapja meg a jogosult. A nyugdíj legkésőbb az elhunyt halála hónapjának utolsó napjáig jár, utána már nem.

Mi történik a nyugdíjjal, ha azt az elhunyt nem tudta felvenni?

Ha az elhunyt a halála hónapjára járó nyugdíjat nem kapta meg, azt egy éven belül igényelhetik a hozzátartozók:

  • először az, aki vele egy háztartásban élt (pl. házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő vagy testvér – ebben a sorrendben),
  • ha ilyen hozzátartozó nincs, akkor az örökös, a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számítva.

A kérelem benyújtásáról részletes útmutató és letölthető nyomtatvány is elérhető a Magyar Államkincstár (itt), illetve a magyarorszag.hu (itt – Kérelem a jogosult halála esetén fel nem vett ellátás kifizetéséhez) oldalakon.

szomorú, idősebb férfi bámul ki az ablakon

Előfordulhat, hogy a nyugdíjfolyósító nem értesül időben a halálesetről, és a nyugdíjat még a halál hónapját követő hónapban is kiutalja. Mi a teendő?

Ha postán érkezik a nyugdíj:

  • A hozzátartozó ne vegye át az összeget, és jelezze a postásnak, hogy a címzett elhunyt.
  • A posta visszaküldi a pénzt a Nyugdíjfolyósítónak, így nem fizetik ki jogtalanul.
  • Ha mégis átveszik az összeget, akkor a Kincstár hivatalos határozattal visszafizetésre kötelezi a felvevőt.

Ha bankszámlára érkezik az összeg:

  • A haláleset hónapját követően a számlára érkező nyugdíjat vissza kell utalnia a Kincstár számlájára.
  • Ha ezt nem történik meg, akkor a Kincstár hivatalosan követeli vissza az összeget.
A Magyar Államkincstár bejárata

Kérdése van a hozzátartozói ellátásokról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 2 napon belül, díjmentesen válaszolnak.

Mi változott?

2024-ben még a januárban elhunyt nyugdíjas hozzátartozója felvehette a februárban érkező 13. havi nyugdíjat, csupán kérelmeznie kellett. 2025. január 1-jétől módosultak a feltételek: mostantól csak annak a jár, aki a megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév februárjára társadalombiztosítási nyugellátásban részesül. Egyszerűbben megfogalmazva, annyiban változott a törvény, hogy 2025-ben az érintettnek februárban is nyugdíjasnak kell lennie. (És nyilván 2026-ban meg utána is.)

Azok a nyugdíjasok, akik a tárgyév januárjában meghaltak és így csak január 31-ig jár részükre a nyugdíj, már nem szereznek jogosultságot a 13. havi nyugdíjra. Ez azt jelenti, hogy velük együtt élő hozzátartozójuk vagy az örökösük sem kérheti a 13. havi nyugdíj kifizetését.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kkv-sok, figyelem! Milliókat kaphatsz és vissza sem kell fizetned – ezt kell tudni a Demján Sándor Programról

A hazai kis- és középvállalkozások számára idén minden eddiginél nagyobb lehetőségek nyílnak meg. Mint már korábban megírtuk a Demján Sándor Program kkv-knak kedvez - az új hír pedig az, hogy keretösszegét a kormány jelentősen megemelte.

Üveget vinnél a Sparba? Nem minden flakonra jár pénz – itt a lista

A spar üvegvisszaváltás szabályai 2025-ben: részletes útmutató a visszaváltható flakonokról, betétdíjakról, adományozásról és kézi visszaváltásról.

5 centis lyukak, túrások a kertben? 6 jel, hogy patkány fészkel a földben

Ha ilyet látsz, ne csak a vakondra gyanakodj. Simán lehet, hogy patkánylyukat találtál.

Most féláron a legfinomabb cseresznye: TOP 5 szedd magad 2025-ben

TOP 5 szedd magad cseresznye hely 2025-ben – pontos időpontok, illő felszerelés, és hogyan kereshetsz még több helyet.

Ennyibe kerül a horvát autópályadíj 2025-ben – Nyaralás előtt ezt kell tudnod!

Tudd meg, mennyi a horvát autópályadíj 2025-ben! Mutatjuk a legnépszerűbb úti célok díjait Zágrábtól Splitig, plusz hasznos tippet is adunk a fizetéshez.

Rollátor támogatással: tízezreket spórolhat, ha tb-re kéri – ennyit áll az egészségbiztosító

A segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja őket – csakhogy egyik sem olcsó.