Özvegyi nyugdíj: mire számíthat, aki idén megy nyugdíjba?

Az özvegyi nyugdíj egy olyan hozzátartozói ellátás, ami az elhunyt személy házastársának, élettársának vagy elvált házastársának jár, ha az elhunyt már nyugdíjas volt, vagy megszerezte a nyugdíjjogosultságot. Az ellátás nem jár „hivatalból”, az özvegynek kell igényelnie, bizonyos határidőket szem előtt tartva. Özvegyi nyugdíj 65 év felett is kapható, ha az ehhez szükséges feltételek teljesülnek – mutatjuk, melyek ezek.
Az özvegyi nyugdíjnak három szakasza van. Valamilyen módon mindhárom kapcsolódik egymáshoz, de akár külön ellátások is lehetnének, ha a feltételeket és a jogosultságot nézzük. Erről részletesen itt, itt és itt írtunk.
Ha kérdése lenne az özvegyi nyugdíjjal vagy más hozzátartozói nyugellátással kapcsolatban, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz! Kollégáink készséggel, gyorsan és díjmentesen válaszolnak.

Jár-e özvegyi nyugdíj 65 év felett?
Először az igénylő ideiglenes özvegyi nyugdíjat kaphat, ha a feltételek teljesülnek mind az özvegy, mind az elhunyt részéről. Az ellátás alapból 1 évig jár, de ha özvegy 1,5 évesnél fiatalabb gyermeket nevel, akkor az a gyermek 18 hónapos koráig kapható. Fogyatékos vagy tartósan beteg gyermek nevelésekor az özvegyi nyugdíjat a gyermek 3 éves koráig folyósítják az igénylőnek. Alapvetően tehát ez az ideiglenes nyugellátás 1 évre szól, mely alatt az elhunyt házastárs öregségi nyugdíjának 60%-a illeti meg az özvegyet.
Az ideiglenes özvegyi nyugdíj „feléledhet” a következő esetekben:
- Ha az igénylő betölti az elhunyt halálakor rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt.
- Az özvegy egészségi állapota miatt legalább 50%-os munkaképesség-csökkenése van.
- Fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevel.
- Legalább két árvaellátásra jogosult gyermeket nevel.
A jogosultság akkor szűnik meg, ha az özvegy újraházasodik (kivéve, ha már elérte a nyugdíjkorhatárt), javul a munkaképessége, vagy már egyik gyermek sem kap árvaellátást. Ha az igénylő 10 éven belül újra teljesíti valamelyik jogosultsági feltételt, akkor az ellátás ismét feléledhet.

Amikor az özvegyi nyugdíj végleg feléled
Az özvegyi nyugdíj véglegesen feléledhet, ha az özvegy az elhunyt halálakor már betöltötte a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt, vagy később teljesíti valamelyik jogosultsági feltételt. Ha például az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnése után az özvegy egészségi állapota romlik, és megváltozott munkaképességűvé válik, vagy ha legalább két árvaellátásra jogosult gyermeket nevel, akkor az özvegyi nyugdíj véglegesen feléledhet. Ha az özvegy betöltötte a nyugdíjkorhatárt, akkor a feléledés automatikus.
A végleges özvegyi nyugdíj összege attól függ, hogy az özvegy kap-e saját nyugellátást. Ha igen, az özvegyi nyugdíj az elhunyt nyugdíjának 30%-a, ha nem, akkor 60%-a jár.
Fontos határidők
Az özvegyi nyugdíjat az elhalálozástól számított 6 hónapon belül kell igényelni, ha visszamenőleg is szeretnék érvényesíteni. A határidő lejártával az ellátás csak a benyújtás hónapjától jár. Az ideiglenes özvegyi nyugdíj lejárta után 10 éven belül lehet kérni a feléledést, ha a jogosultsági feltételek időközben teljesülnek.
Özvegyi nyugdíj 65 év felett: mire kell figyelni, ha 2025-ben megy az özvegy nyugdíjba?
2025-től az özvegyi nyugdíj és a saját nyugdíj együttesen legfeljebb 151.985 forint lehet. Ha az özvegy 2025-ben tölti be a nyugdíjkorhatárt, és jogosulttá válik az özvegyi nyugdíjra, figyelnie kell arra, hogy milyen arányban kapja az ellátásokat. A 30%-os özvegyi nyugdíj minden esetben jár, ha az özvegy kap saját jogú nyugdíjat is, míg a 60%-os mérték csak akkor, ha saját ellátás nincs.
A jogosultság megszűnik, ha az özvegy új házasságot köt a nyugdíjkorhatár betöltése előtt. Élettársi kapcsolatra ez nem vonatkozik. Ha az özvegy a nyugdíjkorhatár betöltése után köt házasságot, az özvegyi nyugdíj nem szűnik meg. Az özvegyi nyugdíj végleges feléledése esetén az ellátás a megszűnés utáni emelésekkel és kiegészítésekkel együtt jár.
(A 24.hu nyomán)