Mennyi lesz a valorizációs szorzó 2025-ben? Nyugdíjemeléstől a prémiumig itt van minden tudnivaló
Már két, a nyugdíjasok számára fontos szám is ismert: a januári nyugdíjemelés mértéke, illetve az új valorizációs szorzók, amelyekről jellemzően márciusban jelenik meg a kormányrendelet. A nyugdíjak várhatóan 3,2 százalékkal emelkednek, vagyis a novemberi adatok alapján az átlagnyugdíjnál (233 854 forint) ez plusz 7 485 forintot jelent. Itt vannak még a valorizációs szorzók azok számára fontosak, akik jövőre terveznek nyugdíjba menni. Lényeges kérdés még, hogy számíthatnak-e az idősek nyugdíjprémiumra és milyen változásokat hoz az új év. Mennyi lesz a valorizációs szorzó 2025-ben? Összegyűjtöttük a legfontosabb, nyugdíjakkal kapcsolatos tudnivalókat.
Korábbi cikkünkben már érintettük a nyugdíjemelés témáját, és azt is kifejtettük, miért nem kedvező az inflációkövető modell idősek számára. Röviden: a nyugdíjemelés kiszámítási módja igazságtalan a nyugdíjasokkal szemben, mert nem a tényleges infláció alapján állapítják meg. Az emelés mindig az előző évben tervezett inflációs adattól függ, és ha a kormány rosszul tervez, akkor a nyugdíjak veszítenek vásárlóerejükből – még akkor is, ha beiktatnak egy évközi kompenzációt. Részletesen itt írtunk a nyugdíjszámításról.
Nem mindenkinek jár a nyugdíjemelés
A nyugdíjemelésről még azt érdemes tudni, hogy nem jár minden idősnek automatikusan. Erre csak az jogosult, aki 2024-ben legalább egy napra nyugdíjas volt és megkapta az ezzel járó összeget. A 13. havi nyugdíjnál is ez a helyzet, azzal a kiegészítéssel, az adott év januárjára társadalombiztosítási nyugellátásban részesült. Megfordítva: ha valaki 2025. január 1-jén, vagy később vonul nyugdíjba, akkor sem az emelést, sem a 13. havi nyugdíjat nem kapja meg.
Mennyi lesz a valorizációs szorzó 2025-ben?
A 2025-ben alkalmazandó valorizációs szorzók a KSH legutóbbi adatai alapján várhatóan 13,7 százalékkal lesznek magasabbak, mint a 2024-ben alkalmazott valorizációs szorzók voltak – hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. A nyugdíjszámítás során az 1988. január 1-jétől a nyugdíjazás kezdő időpontjáig kifizetett nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereseteket veszik figyelembe, amit hozzá kell igazítani a mai jövedelmek értékéhez. Ez a folyamat a valorizáció.
Ha valaki 2025-ben megy nyugdíjba, akkor a valorizálás során a 2023-as és az azelőtti átlagkereseteket veszik figyelembe és igazítják a 2024-as kereseti szintekhez. (2024-ben 14,2 százalékkal voltak magasabbak, mint a 2023-ban alkalmazott valorizációs szorzók.) A nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításához a kormánynak minden évben meg kell határoznia a valorizációs szorzót. Ez március végéig, április elején szokott megtörténni. Az utólag meghatározott valorizációs szorzók azokra is érvényesek, akiknek már megállapították a nyugdíjat ebben az évben (2025. januártól március végéig).
Lesz jövőre nyugdíjprémium?
2021-ben minden nyugdíjas megkapta a maximális 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot. 2022-ben ennek töredékét, mindössze legfeljebb 10 ezer forintot fizettek ki az időseknek, 2023-ben pedig egyáltalán nem volt. A nyugdíjprémiumhoz 3,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedésre lenne szükség. A kormány korábban 2,5 százalékos növekedést várt 2024-ben a magyar gazdaságtól, ám még ez is túl derűlátónak bizonyult, vagyis ebben az évben sem osztottak prémiumot.
Mi várható 2025-ben? Farkas András szerint nem sok jót, legalábbis a nyugdíjprémiumot tekintve:
"Ha a 2025. évi várható GDP-növekedés meghaladná a 3,5%-ot (amire a költségvetési törvény előrejelzése alapján sem látszik reális esély, mivel a törvénytervezetben 3,4%-os GDP-növekedés szerepel 2025-re), akkor 2025. novemberében nyugdíjprémiumra is megnyílhatna a jogosultság. A nyugdíjprémium a ténylegesen várható GDP-növekedés 3,5%-ot meghaladó mértékének (mint szorzószámnak, ami legfeljebb 4 lehet) és a 2025. novemberi nyugdíj egynegyedének, de legfeljebb 20 ezer forintnak a szorzata lehetne."
Ugyanakkor 2026-ban választások lesznek. A nyugdíjasok 2021. novemberében (a 2022-es választások előtt néhány hónappal) mindenki a maximális 80 ezer forintos nyugdíjprémiumban részesült.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: