Nem várhatod ki a várólistát? Ennyibe fáj a magánklinika

Nyugdíjasként sajnos egyre gyakrabban lehet szükség szűrővizsgálatokra, szakrendelésre, netalántán műtétekre. Kérdés, hogy ha nem várnánk ki az egyre hosszabb várólistákat az állami egészségügyben, miből fizessük ki a magánt?
Ez a jelenlegi, borzasztóan alacsony, 161 ezer forintos nyugdíjakból lehetetlennek tűnik. Szörnyen drága a magánellátás. Persze nem az a legnagyobb baj. Elégnek kéne lennie az állami szektornak, hogy színvonalas módon ellásson mindenkit. Hiszen ezért fizetjük egész életünkben a TB-t. Egy élet kemény munkáját követően pedig végképp megérdemelnénk a tisztes ellátást.
De ez sajnos ma Magyarországon nem teljesül. Az elmúlt 12 év tanulsága szerint, amíg nem lesz politikai változás, addig ez a helyzet nem is fog javulni. Éppen ezért megnéztük, milyen lehetőségei vannak ma egy nyugdíjasnak a magánszektorban.
A szakrendelések sok tízezer forintba kerülnek, 20-tól 40 ezerig is elmehet az ára egy belgyógyászati szakorvosi vizsgálatnak, bőrgyógyászati szakorvosi vizsgálatnak, CT vizsgálatnak, vagy éppen endokrinológiai szakorvosi vizsgálatnak. Egy altatásos gyomortükrözés is simán kerülhet 45-50 ezer forintba. A röntgenért pedig 10-20 ezer forintot kérhetnek. Arról pedig még nem is beszéltünk, hogy egy műtét a több százezert forinttól kezdve, akár több millióra is rúghat.
Az nem kérdés tehát, hogy egy átlag nyugdíjas aligha tud segítség nélkül kifizetni ilyesmit. Mit lehet tenni?
A TB mellett azok, akik megtehetik, fizethetnek külön magán egészségbiztosítást. Ezek rendszeres havi díjért cserébe hozzáférést biztosítanak magán egészségügyi szolgáltatásokhoz, anélkül, hogy az ellátás költségét zsebből kéne kifizetni. Ezeknél a biztosításoknál a nyugdíjasok hátránnyal indulnak, ugyanis elég alacsonyak szoktak lenni a korhatárok.
Azért van pár lehetőségünk így is.
Az Aegon Biztosítónál például igénybe vehető egészségbiztosításnál egészen a 75. életév betöltéséig tart a biztosító kockázatviselése, vagyis a nyugdíjkorhatár után még tíz évig igénybe lehet venni a szolgáltatást. Az Union PrivateMed Next egészségbiztosítása is viszonylag sokáig használható: az legfeljebb 70 éves korig vehető igénybe. Az Allianz a biztosított 66. életéve betöltését követő évfordulóján szűnik meg. A Generali a 69., a Groupama és az Uniqa pedig a 65. életév után szűnik meg.
Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a magán egészségbiztosítás nem helyettesítheti az állami egészségbiztosítást. Nem mindent térítenek, amit az állami biztosítás viszont igen.
De ez továbbra sem megoldás a legtöbbünknek, hiszen még havi párezer forint is rengeteg pénz, nagy kiadás. Ezért kell mielőbb helyrehozni az állami egészségügyet, megszüntetni a várólistákat.