Milyen szűrővizsgálatokra érdemes elmenni és miért?

Életet menthet, és fedezi a tébé: a szűrővizsgálatok egy része államilag, TB-re jár – ezeket mindenképpen használjuk ki! Mutatjuk, milyen szűrővizsgálatokra lehet és érdemes elmenni!

Szűrővizsgálatokkal az egészségünkért!

Mi, magyarok, sajnos hajlamosak vagyunk kerülni az orvost és amíg nem fáj valamink elviselhetetlenül. Valahová az agyunk hátsó részébe száműzzük a lehetséges egészségügyi gondoknak még csak a gondolatát is. A környezeti hatások és a természetes öregedési folyamatok eredményeképpen azonban előbb-utóbb mindenképp valamiféle orvosi ellátása fogunk szorulni. Ha ezt tudjuk, akkor már el is kezdhetjük a lehetséges betegségek kezdetének akár évtizedekkel történő elodázását – szűréssel.

Mérjünk vérnyomást!

A halálokok között a szív- és érrendszeri betegségek állnak első helyen, az összes halálozás mintegy felét okozzák. A legegyszerűbb szűrés, amit már kifejezetten olcsó készülékkel magunk is elvégezhetünk, az a vérnyomásmérés, és a pulzus otthoni vizsgálata kis házi vérnyomásmérővel. Fontos, hogy ez esetben egy mérés nem mérés, ilyenkor legalább 3 napon keresztül mérjük meg az ébredés utáni, kávé előtti értékeket, és jegyezzük fel. Ha ezek 130/90 fölött és 80-as pulzus fölött vannak, forduljunk a háziorvoshoz és kérjünk kivizsgálást.

Támogatott szűrések

A halálozás több, mint negyedéért a daganatos betegségek (rák) felelősek. Államilag szervezetten, behívóval azonban csak 3 rákszűrés érhető el: a 45-65 év közötti nők kétévenkénti mammográfiás vizsgálata, a 25 és 65 év közötti nők háromévenkénti méhnyak-rák szűrése citológiai vizsgálattal, és az 50-70 év közötti férfiak és nők esetében a vastagbélrák vizsgálata székletbeli rejtett vér laboratóriumi kimutatása útján. 

Fontos tudni, hogy minden mást csak kezdeményezhetünk háziorvosunk útján! Amennyiben Ön 40 év feletti dohányzó ember, jogosult lehet egyéb, államilag támogatott szűrésekre is: prosztatarák, tüdőrák és szájüregi szűrésre. 

Az, hogy milyen egyéb szűréseket tud esetleg ingyen igénybe venni, az a jelenlegi szabályozás mellett, a háziorvosának szakmai véleményén és bizony a jóindulatán is múlik. Kérdezzen háziorvosától nyíltan és bátran!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!