13 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma egy év alatt Magyarországon.
A Telex erről szóló cikke szerint idén januárban nagyjából 196 ezer munkanélküli volt az országban. Legalábbis a KSH friss adatai szerint.
Többségben vannak a férfiak: közülük 105 ezren nem dolgoztak januárban, a nőknél ez 91 ezer embert jelent. A 15-24 évesek között 35 ezer munkanélküli volt, az összes munkanélküli 17,9 százaléka ebből a korcsoportból került ki.
Az adatok alapján 4,7 millió alá csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon. A Magyarországon élő, de dolgozni külföldre átjárók 14 ezerrel lettek többen egy év alatt. Kevesebb lett viszont a közmunkás, közel 9 ezerrel.
KSH azt tekinti munkanélkülinek, akinek pillanatnyilag nincs munkája, de aktívan keres, és két héten belül be is tudna állni dolgozni. A mintavételi különbségek miatt lehet az, hogy a KSH adatai eltérnek a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat számaitól. Az NFSZ szerint januárban a KSH által becsültnél
52 ezerrel több, összesen 244 ezer tényleges álláskeresőt tartottak nyilván a munkaügyi központok.
Ez ráadásul több, mint 13 ezer fős, 6 százalékos növekedést jelent egyetlen hónap alatt. Ez a szám sokkal közelebb állhat a valósághoz. Sajnos már három negyedév óta tart a legfontosabb munkaerőpiaci mutató lassú, trendszerű romlása.
A csökkenő foglalkoztatási adatok kapcsán Virovácz Péter, az ING vezető makrogazdasági elemzője úgy nyilatkozott, „a vállalatok elkezdtek alkalmazkodni az emelkedő költségekhez, és egyre többen a létszámleépítésben látják a megoldást.”