Kérdés: Ha dolgozom egy bejelentett munkahelyen, és kérek például 1 év fizetés nélküli szabadságot, akkor ez idő alatt vállalhatok máshol munkát, ahova be is jelentenek? Ilyenkor ki fizeti a társadalombiztosításomat? Ahol megkértem a fizetés nélküli szabadságot, ott jeleznem kell, hogy vállaltam máshol munkát?
Válaszolunk!
A fizetés nélküli szabadságnál két alapvető dolgot kell megemlíteni. Az egyik, hogy fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló egyoldalú bejelentéssel is kivehet bizonyos esetekben. A másik, hogy kérelmezni kell és a munkáltató döntésén múlik, hogy megadja-e. A Munka Törvénykönyve kimondja,hogy a dolgozót megilleti a fizetés nélküli szabadság,viszont erre a munkáltató nem kötelezheti. Ha mégis, törvénysértést követ el.
Mikor jár fizetés nélküli szabadság?
- Gyermek gondozására
- Ha a munkavállaló, gyermeke gondozására,ápolására szeretné igénybe venni. Ebben az esetben a gyermek 3 éves koráig vehető igénybe és a kérelemnek megfelelő időpontban kell kiadni.
- A gyermek 10 éves koráig, a Gyermekgondozási Segély (GYES) ideje alatt,abban az esetben,ha otthon gondozza gyermekét
- Az örökbefogadott gyermek után is jár fizetés nélküli szabadság ugyanúgy 3 évig. Idősebb gyermeknél 6 hónap
- Közeli hozzátartozó ápolására
Sajnálatos módon bárki kerülhet olyan helyzetbe,hogy közvetlen hozzátartozója folyamatos ápolásra szorul. Ilyenkor is lehetőség van fizetés nélküli szabadság kivételére. A feltétele,hogy az ápolás indokoltságáról, szakorvos állítson ki igazolást. Ezesetben 2 évig vehető igénybe.
- Katonai szolgálat idejére
Ha valaki úgy dönt,hogy tényleges önkéntes sorkatonai szolgálatot vállal.
A munkavállalónak két fontos időpontot kell megjegyeznie. A fizetésnélküli szabadságot 15 nappal korábban kell bejelentenie a munkáltatójánál. A megszüntetésére vonatkozó igényét pedig 30 nappal korábban kell közölnie.
A fenti esetekben a munkáltató nem mérlegelheti a fizetés nélküli szabadság kiadását.
Felmerülhetnek olyan körülmények, amikor a munkáltató ideiglenesen nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót, de a munkaviszonyát nem szeretné megszüntetni. Ilyenkor a felek megállapodhatnak fizetés nélküli szabadságban, amely azonban csak közös megegyezéssel történhet.
Egy nagyon fontos dolgot nem szabad elfelejteni, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt a társadalombiztosítás szünetel, azt a munkavállalónak kell fizetnie. Ez az összeg havonta 8400 forint – tört hónapban napi 280 forint. Illetve,hogy a fizetés nélküli szabadság ideje alatt nem minősül biztosítottnak, tehát a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt sem szerez.
Nincs akadálya, hogy a fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló máshol munkát vállaljon, ebben az esetben új munkaviszony alapján válik jogosulttá a társadalombiztosítási ellátásokra. Az azonban fontos, hogy a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a régi munkahelyén is munkába kell állnia, azt az újabb munkaviszony nem akadályozhatja, így érdemes egyeztetni a régi munkáltatóval, ha új állást vállal.