A vállalkozások fele azzal számol, hogy a földgáz és az áram jövőre is drágulni fog. Az üzemanyagok árának emelkedésére 60 százalékuk számít
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közlése szerint a válaszolók háromnegyede előnytelennek tartja az energiabeszerzési szerződését, amelyet jellemzően egy évre kötnek, többségében fix árra.
Az elégedetlenség oka, hogy a szerződésben magasabb árat rögzítettek, mint a jelenlegi tőzsdepiaci ár. A drágulás a visszajelzések alapján jelentős teher a vállalkozások számára, 16 százaléknak a működését is ellehetetlenítik az emelkedő energiaköltségek – írták.
Hozzátették, hogy a kiadásokat a fogyasztás csökkentésével és energiahatékonysági ráfordításokkal lehet mérsékelni. Például napelemekkel, hőszigeteléssel és gépészeti korszerűsítéssel.
Fővárosi támogatások vállalkozásoknak az energiaköltségek csökkentésére
A BKIK kezdeményezésére ezért a főváros több kerülete pályázati programokkal támogat energetikai korszerűsítéseket. Saját tapasztalataik is igazolják, hogy a hosszú távú beruházások előnyhöz juttatják a vállalkozásokat. A BKIK együttműködik a kerületi önkormányzatokkal a helyi támogatások megszervezésében – olvasható a közleményben.
A BKIK felmérése május 12. és július 8. között készült 221 vállalkozás részvételével, amelyek 70 százaléka 200 millió forint alatti, 10 százaléka 1 milliárd forint feletti árbevételt ért el.
(MTI)