Mit jelent a távmunka, milyen fajtái vannak?

A pusztító áremelkedés miatt egyre többen vagyunk kénytelenek 8 órás, teljes állású munkánk mellett plusz bevételi forrást keresni. Máskülönben nem jövünk ki a hónap végén. Ebben jelenthet segítséget a távmunka lehetősége is.

Mi az a távmunka?

Ma már valószínű nincs ember, aki ne hallott volna a távmunkáról, és az otthoni munkavégzésről. A törvény jogi kategóriaként kezeli, és mint bizonyos jellemzőkkel rendelkező munkaviszony-formát határozza meg. 

Köznapi értelmezésben bizonyos jellemzőkkel rendelkező munkaszervezési forma.  Hasonlít a részmunkaidőhöz és csak bizonyos foglalkozásoknál alkalmazható. A távmunka a tudás alapú társadalom munkavégzési formája.

Mit kell tudni a távmunkáról?

Távmunkavégzés az, amikor a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytat a munkavállaló tevékenységet. Feltétele volt eddig, hogy ezt munkaszerződésben rögzítsék, azonban a szabályt felülírta a koronavírus veszélyhelyzet. A kormány rendeletben mondta ki, hogy „a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunka végzést egyoldalúan elrendelheti”. Tekintettel arra, hogy ezek a szabályok a Munka törvénykönyvébe és a Munkavédelmi törvénybe épülnek be, így a veszélyhelyzet megszűnésével is véglegesnek tekintendők. Az otthonról végzett munka, vagy másként home office, a legelterjedtebb fajtája. Előnye, hogy nem kell utazgatni a munkahelyre. A feladatot interneten kapja a dolgozó és az elvégzett munkát is így továbbítja.

Csak a munka mozog, nem a munkás.

A munka megkezdése előtt mindenképpen tisztázni kell, hogy a távmunkára hol kerül sor, és ezt érdemes is belefoglalni a munkaszerződésbe a későbbi félreértések elkerülése érdekében. A munkáltatónak minden tájékoztatást meg kell adnia a feladat elvégzéséhez, ugyanúgy, mint a többi munkavállalónak. Rögzíteni kell azt is, hogy a szükséges eszközt ki biztosítja. Általában a távmunkában a munkaidő kötetlen. Lehet rendszeres – ez jelenti a Munka Törvénykönyv szerinti távmunka fogalmát. Lehet részleges is – ha a munkavállaló csak a hét bizonyos napjain végez otthon munkát. Továbbá lehetőség van alkalmi távmunkára is például betegség esetén.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kkv-sok, figyelem! Milliókat kaphatsz és vissza sem kell fizetned – ezt kell tudni a Demján Sándor Programról

A hazai kis- és középvállalkozások számára idén minden eddiginél nagyobb lehetőségek nyílnak meg. Mint már korábban megírtuk a Demján Sándor Program kkv-knak kedvez - az új hír pedig az, hogy keretösszegét a kormány jelentősen megemelte.

Üveget vinnél a Sparba? Nem minden flakonra jár pénz – itt a lista

A spar üvegvisszaváltás szabályai 2025-ben: részletes útmutató a visszaváltható flakonokról, betétdíjakról, adományozásról és kézi visszaváltásról.

5 centis lyukak, túrások a kertben? 6 jel, hogy patkány fészkel a földben

Ha ilyet látsz, ne csak a vakondra gyanakodj. Simán lehet, hogy patkánylyukat találtál.

Most féláron a legfinomabb cseresznye: TOP 5 szedd magad 2025-ben

TOP 5 szedd magad cseresznye hely 2025-ben – pontos időpontok, illő felszerelés, és hogyan kereshetsz még több helyet.

Ennyibe kerül a horvát autópályadíj 2025-ben – Nyaralás előtt ezt kell tudnod!

Tudd meg, mennyi a horvát autópályadíj 2025-ben! Mutatjuk a legnépszerűbb úti célok díjait Zágrábtól Splitig, plusz hasznos tippet is adunk a fizetéshez.

Rollátor támogatással: tízezreket spórolhat, ha tb-re kéri – ennyit áll az egészségbiztosító

A segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja őket – csakhogy egyik sem olcsó.