A diólevél teát már régóta használják a népi gyógyászatban különböző egészségügyi problémák kezelésére. Jótékony hatását a benne található cserzőanyagoknak, a flavonoidoknak és juglonoknak köszönhetjük. Ősszel a diókopácsot, azaz a dió zöld burkát gyűjthetjük, amelyben szintén megtalálhatók ezek a hatóanyagok, és ugyanúgy készíthetünk belőle gyógyhatású főzetet.

Mire jó a diólevél tea? És a diókopács főzete?

A diólevél teával sokféle egészségügyi problémát kezelhetünk, belsőleg és külsőleg is alkalmazható. Teaként fogyasztva gyógyír lehet a gyomorbántalmakra, gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt a szájüregi gyulladások, fertőzések ellen is hatékony, és a torokfájást is enyhíti. Vértisztító, serkenti a máj tevékenységét és a vérkeringést, de étvágyjavítóként is használják.

A diólevél forrázatát külsőleg bőrproblémák kezelésére ajánlják, például kiütésekre, kelésekre, ekcémára. Borogatásként is használható, de készíthetünk belőle fürdőt leginkább gyulladásos megbetegedések kezelésére, enyhítésére. Akkor is alkalmazhatjuk, ha nincs panaszunk, mert képes rugalmasabbá és simává tenni a bőrt.

A diókopácsban, vagyis a zöld dióburokban a diófa hatóanyagai jelentős mennyiségben megtalálhatók, flavoniodokban gazdag.  Főzetét izzadás-, bél- és gyomorhurut esetén használhatjuk, hatékony száraz köhögés ellen, gyógyítja a szájüreg és a torok betegségeit. Ülőfürdőként húgyúti megbetegedésekre és nőgyógyászati problémák enyhítésére ajánlott. Ősszel sokan tapasztalják, hogy hajuk a szokottnál erősebben hullik. Ilyenkor is bevethető a diókopács: a főzet remekül tisztítja a fejbőrt, leszámol a korpával, és a hajvesztést is képes mérsékelni.

Gyűjtésre fel!

A diólevelet júniustól augusztusig szokás gyűjteni, amikor frissek és sötétzöldek a levelek. Erre legközelebb csak jövőre lesz lehetőségünk, de szárított diólevelet a bioboltokban, drogériákban és patikában is lehet venni. Filteres teát is vásárolhatunk, egyik sem drága: szárított diólevelet már 500-600 forintért kapni, a filteres tea is nagyjából ennyibe kerül.

Levelet ugyan nem, de diókopácsot még mindig gyűjthetünk szeptemberben-októberben, a diószüretkor. Próbáljuk meg a fáról lerázni, esetleg az alsó ágakról megszerezni azokat a diókat, amelyeken még rajta van a burok. Csak a zöldet használjuk, a feketedő és romló részeket vágjuk ki. A kopácsot megszárítva, feldarabolva használhatjuk fel. Ne felejtsünk el kesztyűt felvenni, mert sötétbarnára színezi bőrt, amit nem egyszerű lemosni.

A legegyszerűbb, ha napon, vékony rétegben kiterítve szárítjuk ki, de megoldható sütőben (nyitott sütőajtónál) és aszalógépben is. Arra vigyázzunk, hogy a hőfok ne érje el a 40 fokot értékes C-vitamin tartalma miatt, viszont 30 foknál alacsonyabb se legyen.

A diólevél tea készítése lépésről lépésre

Nem egy nagy mutatvány. A szárított leveleket előbb össze kell morzsolni – egy csésze teához nagyjából 1-2 teáskanálnyi szükséges –, majd ráönteni a forró vizet. Hagyjuk kihűlni, és csak utána szűrjük le. Ha szükséges, mézzel ízesítsük.

Így készült a diókopács főzet

Három-négy evőkanálnyi szárított zöld dióburkot tegyünk fél liter forró vízbe és főzzük egy percig, majd hagyjuk állni két óráig. Lehűlés után szűrjük le, utána rögtön használjuk fel.

Diófalevél káros hatása – van ilyen? A diólevél teát meddig lehet inni?

Bár a diólevél tea számos egészségügyi problémát enyhíthet, fontos, hogy mindig konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt bármilyen gyógyteát rendszeresen fogyasztanánk! Különösen akkor, ha gyógyszereket szedünk vagy krónikus egészségügyi problémáink vannak. A diólevél tea használata nem helyettesítheti a hagyományos orvosi kezeléseket, de kiegészítő terápiaként segíthet az egészségünk megőrzésében és javításában. Ugyanez áll a dióburok főzetre is.

Lehetnek-e mellékhatásai? A diófalevél tea okozhat hasi görcsöket, hasmenést, szédülést, fejfájást, hányingert. Érdemes megjegyezni, hogy nagy oxalát-tartalommal rendelkezik, ami a vesekövek kialakulásához vezethet. Ha valaki már vesekövekkel küzd, akkor inkább kerülje a tea fogyasztását.

Meddig lehet inni? Gyógyteáról van szó, tehát csak mértékkel. Érdemes kúraszerűen használni: egy hét után mindenképpen tartsunk szünetet, és kérjük ki az orvos véleményét, hogy alkalmazhatjuk-e hosszabb távon.

Érdekesség: a szárított a dió házi hajfestésre is kiváló

Kétféle módon juthatunk festékanyaghoz:

A termésfalból, vagyis a dió héjából teát készítünk tetszés szerinti arányokkal. (Fél liter vízhez legalább 5-6 dió kell.) Egy napig állni hagyjuk, majd felvisszük a nedves hajra. Hagyjuk rajta kb. 20-30 percet, azután mossuk ki jó alaposan.

Felhasználhatjuk a porrá tört diókopácsot is, ilyenkor annyi forró vizet kell adni hozzá, könnyen kenhető masszát kapjunk. Kenjük rá a hajra, hagyjuk kb. 20 percet rajta, majd gondosan öblítsük ki.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Hó végére kiváló: szalámivégből reggeli, ebéd és vacsora

Tökéletes olcsó reggeli, ebéd, vagy vacsora lehet a boltokban kapható leértékelt szalámivégből. Ezeket töredék áron beszerezhetjük, mint a sima vagy szeletelt szalámit. https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7385429904713714976?lang=en Ahogyan arról korábban...

Mit tehetsz, ha nem kapsz fizetést? Így érheted el, hogy kifizessenek

A munkáltató egyik legfontosabb kötelessége, hogy a munkabért kifizesse a dolgozói számára. Mégis adódhat olyan - például gazdasági- helyzet, hogy a munkáltató hiányosan vagy...

Kiderült, hogy akarnak átverni a tűzifa csalók: amin lebuknak, hiába profik

Az őszi-téli időszak, s egyben a fűtésszezon közelgő beköszöntével egyre többen keresnek tűzifát, főleg online. Sajnos az interneten a tűzifa árusításra is rátelepedtek már...