A vastagbélrák előfordulási gyakorisága jellemzően 50 és 70 éves kor között a legmagasabb, utána fokozatosan csökkenni kezd. A vizsgálat éppen ezt a korcsoportot célozza, számukra az ingyenes vastagbélszűrés 2024-ben névre szóló meghívóval vehető igénybe. Mutatjuk, pontosan kik férhetnek hozzá díjmentesen, hogyan történik a vizsgálat, és miért érdemes rajta részt venni.
Magyarországon a vastagbéldaganat a férfiak körében a 2., a nők körében a 3. leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Évente több mint tízezer új esetet diagnosztizálnak hazánkban, pedig a leginkább érintett korosztály számára teljesen ingyenes a szűrés.
Ingyenes vastagbélszűrés 2024-ben az 50 és 70 év közötti nőknek és férfiaknak
A vastagbél daganatai hatékonyan szűrhetők, ezáltal meg is előzhetők. A szűrésekre nem akkor kell elmenni, amikor már rosszat sejtünk, éppen ellenkezőleg.
A szűrésen minden 50-70 év közötti nőnek és férfinak érdemes részt vennie akkor is, ha egészségesnek érzi magát vagy egészségesen él. A vastagbéldaganatok későn okoznak jellemző tüneteket, ekkor a betegség általában már előrehaladott stádiumú. A daganat korai (többnyire tünetmentes állapotban) felismerését kizárólag a vastagbélszűrés teszi lehetővé, amely alapvetően meghatározza a betegség gyógyíthatóságát.
Vastagbélszűrésre jogosult minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező 50 és 70 életév közötti nő és férfi, akik az elmúlt 2 évben (pontosan: 22 hónapban)
- nem voltak vastagbéltükrözésen,
- nem volt széklet immunkémiai vizsgálatuk,
- valamint akiknek nincs igazolt vastag-és végbéldaganata és gyulladásos bélbetegsége.
A szűrésrei lakosok postai úton, személyre szóló meghívót kapnak, amit az állandó bejelentett lakcímre küldenek. Ebben részletesen szerepel a szűrés menete. Akiknek a háziorvosa rész vesz a programban, a háziorvosi rendelőben vehetik át a mintavételi csomagot. Azokhoz, akik meghívót kaptak vagy önként jelentkeztek, a posta szállítja ki.
Hogyan zajlik az ingyenes vastagbélszűrés?
Nem fáj! Először a székletben szabad szemmel nem látható vér kimutatása történik, amihez otthon kell mintát venni, majd azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ immunkémiai laboratóriumába postán, elsőbbségi küldeményként feladni. Ha a mintában vért találnak, akkor további vizsgálat szükséges.
A második lépés a vérzés helyének tisztázása vastagbéltükrözéssel.
A vizsgálat eredménye lehet
- negatív: a székletben nem találtak rejtett vért, további teendő nincs. 2 év múlva újra érkezik egy meghívó (50 éves kor felett).
- nemnegatív: a székletben rejtett (szabad szemmel nem látható) vér volt kimutatható, ezért további vizsgálat szükséges a vérzés okának kiderítéséhez. Ehhez vastagbéltükrözés (kolonoszkópos vizsgálat) szükséges.
- értékelhetetlen: az az adott minta feldolgozása során valamilyen hiba történt, újabb mintát kell küldeni. A csomagot vagy a háziorvostól lehet átvenni, vagy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ küldi el postán.
A mintavétel
A mintavételhez szükség eszközök a mintavételi csomagban vannak, amelyhez részletes útmutatót is mellékelnek. Két egymást követő napon történő székletürítés után kell kis mennyiségű székletmintát venni az eszköz segítségével, majd azt a tartályba belehelyezni.
A tartály mellé a már előre megcímzett borítékba az alábbiakat kell még beletenni:
- zárófüles tasakba helyezett, mintát tartalmazó tégelyeket (tartályokat);
- a meghívólevélen jelzett, levágott részt a 2 mintavétel dátumával kitöltve.
A csomagot a postán kell feladni a lehető leghamarabb. A székletvértesztet és a székletminta értékelését speciális laboratóriumban végzik. A laboratórium az eredményeket a háziorvoshoz juttatja el, nála lehet érdeklődni a csomag feladását követő kb. két héten belül.
Vastagbéltükrözés
Ez beutaló köteles beavatkozás, ezért a székletvér-vizsgálati eredménnyel a háziorvost kell felkeresni. Nemnegatív eredmény esetén a háziorvos fogja elvégeztetni a vastagbéltükrözés előtt szükséges vizsgálatokat, valamint felkészíti a pácienst a kolonoszkópiára és felírja a béltisztító készítményt. A tükrözés csak akkor lehet sikeres, ha a vastagbél teljesen tiszta. Ehhez a beavatkozás előtt napokkal el kell kezdeni az előkészületeket. A béltisztításon túl be kell szerezni a a beavatkozáshoz szükséges friss laboreredményeket, a rendszeresen szedett gyógyszereket pedig egyeztetni a háziorvossal/gasztroenterológussal.
Béltisztítás és diéta
Készítménytől függően meg kell inni vagy be kell venni az orvostól kapott béltisztító gyógyszerkészítményt a használati útmutatónak megfelelően. Az előkészítés teljes időtartama alatt minimum 2-3 liter alkohol-, buborék-, és rostmentes, világos színű folyadékot kell fogyasztani.
A vizsgálat utáni megfigyelésre érdemes vinni egy tekercs vécépapírt, kéztörlőt, vizet és szőlőcukrot. Előfordulhat, hogy a vizsgálat után bent tartják a pácienst, ezért ajánlott pizsamát, tisztálkodási szereket is bekészíteni.
Nem érkezett meghívó?
Ennek több oka is lehet. A vastagbélszűrésen nem vehetnek részt azok, akik:
- a szűrési célcsoportba (50-70 éves korosztály) életkoruk alapján nem tartoznak bele
- 2 éven belül vastagbélszűrésen vettek részt
- 2 éven belül vizsgálatban részesültek az alábbiak szerint:
- vastagbéltükrözés (kolonoszkópia)
- székletvér vizsgálat
- kezelésben részesültek az alábbiak szerint:
- vastagbéldaganat,
- Crohn betegség
- fekélyes vastagbélgyulladás
- nem rendelkeznek állandó magyar lakcímmel
- nem rendelkeznek társadalombiztosítással;
- nincsenek hozzárendelve egy háziorvoshoz sem
Ha ezek közül egyik sem áll fenn, akkor az NNK felületén lehet jelentkezni itt.