Hazánkban a vastagbélrák az egyik leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Évente több mint tízezer új vastagbélrák esetet diagnosztizálnak Magyarországon, a nőknél és a férfiaknál is dobogós halálok. Korai felismerésével azonban megelőzhető, illetve hatékonyan gyógyítható, ezért is érdemes élni az ingyenes szűrővizsgálat lehetőségével. Mit kell tudni a vastagbélrák szűrésről és milyen gyakran kell azt ismételni? Válaszolunk.

A vastagbélrák a nőknél a 3. (a tüdő- és emlőrák után), férfiaknál a halálozási sor 2. helyén áll (a tüdődaganat után, megelőzve a prosztatarákos halálozást). Az új megbetegedések számát tekintve napjainkban világszerte ez az egyik leggyakoribb ráktípus.

Miért fontos a vastagbélszűrés?

A vastagbélrák leginkább a 40. életév után jelentkezik, jellemzően 50 és 70 éves kor között a legmagasabb az előfordulási gyakorisága, utána fokozatosan csökkenni kezd. Fontos megjegyezni, hogy a rosszindulatú vastagbéldaganatok lassan alakulnak ki és a kezdeti időszakukban többnyire nem járnak tünetekkel.

A vastagbél daganatai hatékonyan szűrhetők, ezáltal meg is előzhetők. Mit jelent pontosan a szűrés? Ez az a folyamat, amikor még igazából nincs betegség, viszont meg lehet állapítani, hogy fennáll-e olyan kezdeti állapot, ami később rosszindulatú daganattá alakulhat.

A daganatos elváltozások a szervezetünk egészséges állapotából indulnak ki, majd a testünket érő környezeti hatások következtében alakulhatnak át rosszindulatú daganattá. Ez a folyamat éveket vehet igénybe és sokáig tünetmentes lehet. A panaszok gyakran későn észlelhetők, amikor már a betegség előrehaladott stádiumban van és gyógyíthatatlan.

A szűrés éppen abban segít, hogy még a tünetmentes időszakban felismerhető legyen, hogy van-e olyan elváltozás a vastagbélben, amely később súlyos problémákat okozhat.

Minél korábban fedeznek fel egy elváltozást, annál nagyobb a teljes gyógyulás esélye.

Ingyenes vastagbélrák szűrés: kik jogosultak?

Államilag szervezetten, behívóval csak 3 rákszűrés érhető el: a 45-65 év közötti nők kétévenkénti mammográfiás vizsgálata, a 25 és 65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrák szűrése citológiai vizsgálattal, és az 50-70 év közötti férfiak és nők esetében a vastagbélrák vizsgálata székletbeli rejtett vér laboratóriumi kimutatása útján.

Vastagbélszűrésre jogosult minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező 50-70 közötti nő és férfi, akik az elmúlt 2 évben (pontosan: 22 hónapban) nem voltak vastagbéltükrözésen, nem volt széklet immunkémiai vizsgálatuk és akiknek nincs igazolt vastag-, végbéldaganata és gyulladásos bélbetegsége.

A vastagbélszűréshez szükség van mintavételi tartályokra, ezek az ún. „páciens egységcsomagokban” találhatók. Röviden, ezeket a háziorvosunktól, illetve postán kaphatjuk meg, attól függően, hogy az orvosunk csatlakozott-e a szervezett vastagbélszűréshez. (Részletek az NKK oldalán.)

Hogyan zajlik a vastagbélszűrés?

Első lépésként mintát kell venni a székletből otthon. Az ehhez a szükség eszközök a páciens egységcsomagban vannak, amely tartalmazza még az ingyenesen visszaküldhető válaszborítékot és a használati útmutatót. Két egymást követő napon történő székletürítés után kell kis mennyiségű székletmintát venni a szűrési csomagban található eszköz segítségével, majd azt a tartályba belehelyezni.

A tartály mellé a már előre megcímzett borítékba az alábbiakat kell még beletenni:

  • zárófüles tasakba helyezett, mintát tartalmazó tégelyeket (tartályokat);
  • a meghívólevélen jelzett, levágott részt a 2 mintavétel dátumával kitöltve.

A csomagot mihamarabb postán (ablaknál) kell feladni. Ez teljesen díjmentes, a kézbesítési cím (1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.) a meghívólevélben található.

A székletvértesztet és a székletminta értékelését speciális laboratóriumban végzik. A laboratórium az eredményeket a háziorvoshoz juttatja el, nála lehet érdeklődni a csomag feladását követő kb. két héten belül.  

Amennyiben vért találnak a székletben, a második lépés a vérzés okának megkeresése végbéltükrözéssel (kolonoszkópia). A vizsgálathoz beutaló szükséges, ezt a háziorvostól kaphatjuk meg.

Milyen gyakran kell a szűrést megismételni?

Magyarországon 50 éves kortól évente javasolt a szűrés, egyéb kockázatok és tényezők esetében – társbetegségek, családi halmozódás – azonban már korábban, akár 40 éves korban el kell kezdeni azt – mondja Dr. Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója.

Ahogy írtuk, a vastagbélszűrés első lépése a széklet rejtett vérvizsgálata. Pozitív eredmény esetén vastagbéltükrözést végeznek, amely már a jóindulatú elváltozásokat is kiszűri. A pozitív teszt eredménye nem jelent automatikusan daganatos megbetegedést, csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy további kivizsgálás szükséges. Ezt a vizsgálatot egészséges egyéneknél 50 éves kor fölött 5 évente kellene megismételni.

Jó, ha tudja!

Itt térképen is láthatja, hogy hol végeznek népegészségügyi célú szűrővizsgálatokat. Az országot vizsgálóbuszok is járják, amelyeken elérhetők bizonyos szűrések. (A menetrend sajnos még nem frissült 2023-ban.)

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...