Miért fontos feladat a felvételi stressz csökkentése? A stressz rossz hatással van a gyerekek koncentrációs képességeire és teljesítményére, nem tudják azt helyén kezelni és lefagynak. Hosszabb távon az önértékelést is lerombolja, mert a nem megoldott feladatok még nagyobb nyomást gyakorolnak rájuk.
Ha szülőként folyton azt hangsúlyozzuk, hogy mekkora tétje van a felvételinek, és milyen fontos ez a megmérettetés, akkor az is fokozhatja a gyerekekben a stresszt. Önmaguk felé is nagy az elvárásuk, hiszen meg akarnak felelni szüleiknek és az iskolának.
Mi segíthet a stressz csökkentésében?
Csak nyugalom
Első sorban amit tehetünk a gyerekekért az az, ha mi magunk se vetítjük rájuk félelmeinket és higgadtan, szeretettel vezetjük őket végig a felvételi nehézségein.
Testmozgás
Jót tesz a gyerekeknek, ha időnként kikapcsolnak és fizikai feladatokat végeznek, sportolnak. Beszéljük meg velük mihez lenne leginkább kedvük, hogy minél jobban feltölthesse őket a mozgás. A felvételi stressz csökkentése érdekében fontos, hogy jól étkezzenek, hozzájussanak a szükséges vitaminokhoz.
Vegyük át a lehetőségeket
Jelezzük a gyerekek számára, hogy több lehetőség is fennáll előttük, ők ezt nem tudhatják biztosra. Beszélgessünk velük céljaikról, vigyük el őket az iskolákhoz, hogy láthassák, milyen, vegyünk részt velük a nyílt napokon. Tűzzük ki a fő célt és biztassuk őket annak elérésére, de B tervvel is álljunk elő. Nyugtassuk meg a felvételizőt, hogy minden rendben van akkor is ha nem veszik fel az elsőnek választott iskolába.
A gyerek megismertetése a helyzettel: milyen feladatok várnak rá és miért?
Mivel ismeretlen, nehéznek beharangozott feladat áll előttük, a felvételi stressz csökkentése miatt jó ötlet, ha megmutatjuk az esemény pozitív oldalát. Felvázolhatjuk az új lehetőségeket, miért jó az adott iskola és miért előnyös, ha oda járna.
Több odafigyelés, kevesebb elvárás más területeken.
Hogyha a gyermekünk eleve hajlamos stresszelni, izgulni vagy szorongó típus, akkor még fontosabb a felvételi időszakban minél több terhet levenni a válláról. Ne legyenek túlzó elvárásaink, segítsünk a tanulásban, a kikapcsolódásban, a kutatásban. Ha eleve jó tanuló, akkor például az is szempont, hogy a felvételire való készülés mellett nem minden tantárgynál tudják majd tartani a szintet, ezt pedig fogadjuk el erre az időszakra.