Január 20-án tartják a központi írásbeli vizsgát a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, a kilencedik osztályba és az Arany János Programba jelentkezők számára. Nem egyszerű meghozni a döntést, hogy melyik középiskolát válasszuk. Arról, hogy hogyan számítják a pontokat a középiskolai felvételinél, itt írtunk részletesen. Hogyan alakultak a középiskolai felvételi ponthatárok iskolánként az elmúlt években? Összegyűjtöttük, mutatjuk.

Mit vesznek figyelembe az iskolák a pontszámításnál?

Amit érdemes tudni a pontszámítás kapcsán, hogy a középiskolai felvételinél többféle módon is számolhatják a pontokat az intézmények. Van, ahol csak az általános iskolai jegyeket veszik figyelembe, más intézmények az általános iskolai jegyek és a központi írásbeli felvételi vizsga eredményét nézik, illetve az előbbi kettőhöz az iskola még hozzászámítja a saját szóbelijén szerzett pontszámokat is.

A központi írásbeli vizsgán szerezhető maximális pontszámnak az iskolai felvételi eljárás egészében megszerezhető összpontszám legalább 50%-át kell kitennie. Amennyiben az iskola előír szóbeli felvételi vizsgát, annak az eredménye a felvételi eljárás egészében megszerezhető összpontszám 25%-ánál nem lehet több. 

A hozott pontok, tehát a tanulmányi eredmények esetében az iskolák maguk dönthetik el, hogy mely tantárgyak osztályzatait veszik figyelembe. Viszont itt érdemes szem előtt tartani, hogy ebben az esetben évről-évre, illetve tanulmányi területenként változhatnak a követelmények.

A legpontosabb információt az adott iskola oldalán érhetjük el

Az Oktatási Hivatal ugyan nem gyűjt be adatot arról, hogy egy adott középiskola adott tanulmányi területén mennyi az elérhető felvételi összpontszám, vagy hogy a felvételt nyert tanulók hány pontot értek el az adott tanulmányi területen lefolytatott felvételi eljárás során. Viszont elérhetővé teszi a felvételizők számát és az utolsóként bejutó helyezését az adott évi rangsorban.

Ezekkel az adatokkal egy átfogó képet kaphatunk arról, hogy mekkora esély van a bejutásra az utolsó hely pontszámai alapján.

Középiskolai felvételi ponthatárok iskolánként

Madách Imre Gimnázium

Tavaly maximum 350 pontot lehetett gyűjteni, amelybe beletartoztak az általános iskolai eredmények, illetve az írásbeli és szóbeli vizsgákon elért pontszámok is. Az írásbelin maximum 100-100 pont értékben magyarból és matekból kellett számot adniuk a tudásukról a felvételizőknek, míg a szóbeli vizsgán maximum 40 pontot lehetett elérni. A szóbelin elérhető pontok a szóbeli kommunikációs készségből, általános tájékozottságból és a viselkedéskultúrából álltak össze, majd ehhez jött még maximum 40 pont az idegen nyelv tudásra angolból vagy németből.

Ezek alapján 2023-ban, illetve 2022-ben az alábbiak szerint alakultak a ponthatárok:

  • Haladó, négy évfolyamos angol nyelvi tagozat: 309 pont
  • Haladó, négy évfolyamos német nyelvi tagozat: 296 pont
  • Öt évfolyamos kezdő angol nyelvi osztály 310 pont 
  • Kezdő német nyelvi osztály, öt évfolyamos: 315 pont
  • Öt évfolyamos kezdő francia: 314 pont
  • Öt évfolyamos spanyol: 319 pont

Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium

A felvételi során maximum 200 pontot lehet szerezni. A négy évfolyamos osztályok esetében a hozott pontok és a központi írásbeli eredményeit vették figyelembe, míg a hat évfolyamos képzéseken a követelményt kiegészítették a szóbelivel. A négy évfolyamos, általános tantervű osztályokba minimum 179 pontot kellett szerezniük a felvételizőknek, míg a hat évfolyamos természettudományos osztályba 173, a hat évfolyamos általános osztályba pedig 174 volt a minimum követelmény.

2022-ben a felvételi ponthatárok az alábbiak szerint alakultak. A maximális pontszám szintén 200 volt, de a négy évfolyamos képzésen csak az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételi eredményét vették figyelembe, szóbelit nem tartottak. A hat évfolyamos osztályokban az általános iskolai jegyek 50 pontot, a központi írásbeli 100 pontot, a szóbeli pedig 50 pontot ért.

A négy évfolyamos osztályokban legalább 172 pont kellett a bejutáshoz, a hat évfolyamos, természettudományos osztályban 168 pont, az általános tantervű hatosztályos képzésen pedig 170. 

Óbudai Árpád Gimnázium

Az Óbudai Árpád Gimnáziumról elérhetők a tavalyi és tavalyelőtti adatok is. Legfeljebb 400 pontot gyűjthettek a felvételizők. 120 pontot az általános iskolai jegyekkel, 200 pontot a központi felvételi, és 80 pontot a szóbeli felvételi eredményeivel. 

2023-ban, illetve 2022-ben az alábbiak szerint alakultak a ponthatárok:

  • Négy évfolyamos, speciális angol nyelvű osztály: 348, 2022-ben 335 pont
  • Négy évfolyamos német nemzetiségi csoport: 347,5, 2022-ben 330 pont
  • Hat évfolyamos, emelt óraszámú angol nyelvi osztály: 346,7, 2022-ben 341 pont
  • Emelt óraszámú németes osztály, hat évfolyamos: 330, 2022-ben 329 pont
  • Hat évfolyamos, emelt óraszámú természettudományos csoport: 354,5, 2022-ben 332 pont
  • Hat évfolyamos, emelt óraszámú matekos osztály: 333, 2022-ben 332 pont

Budapesti Piarista Gimnázium

A Budapesti Piarista Gimnázium egy hat évfolyamos fiúiskola, amely a felvételi eljárásában figyelembe veszi a hozott pontok mellett a központi írásbeli eredményét, a saját szóbeli vizsgáját, továbbá a jelentkezők hittan ismeretét is. Mindezzel összesen 175 pontot lehetett szerezni a felvételi eljárásban. Akit utolsóként vettek fel, az tavaly 144 pontot ért el.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Vaddal ütközöl az autópályán – pontosan milyen kártalanítás jár? Még mindig sok a téves információ

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, aminek következtében gyakrabban tévednek...

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...