A kéményseprők már régóta nem járnak házról házra, hogy ellenőrizzék a keményeket, ezt a szolgáltatást magunknak kell megrendelnünk. A kéményseprés ingyenes a családi házban és a „társasházzá nem alakult többlakásos ingatlanban” élő magánszemélyeknek, viszont a vállalkozásoknak, gazdálkodó szervezeteknek fizetniük kell érte. Hamarosan itt a fűtési szezon, érdemes még előtte elvégeztetni az ellenőrzést – mutatjuk, hogyan igényelhető az ingyenes kéményseprés.

Miért kell nekem a kéményseprés?

A modern rendszereknek köszönhetően a fűtés manapság egyre kevesebb munkával és problémával jár. Ilyen körülmények között  könnyű elfelejteni, hogy a biztonság nem automatikus. A kémények többféle okból is meghibásodhatnak, a legsúlyosabbak nyilván a közvetlen életveszélyt jelentő problémák. Például, ha a kémény romos, rossz állapotú (úgy mondják, nem megfelelő az állékonysága), vagy ha valamilyen repedés, sérülés található rajta, ami miatt a falán átengedi a füstöt (nem megfelelően füst- és gáztömör). Életveszélyes a kéményben lerakódott szurokréteg is, ami leggyakrabban a szilárd tüzelésű tüzelő-, fűtőberendezéseknél jelentkezik. A felsorolás nem teljes, a közvetlen életveszélyt jelentő hibák jegyzéke ebben a kormányrendeletben olvasható.

Kapcsolódó cikkünk: Mit tegyünk kéménytűz esetén?

A keményseprő munkája családunk és ingatlanunk biztonságát szolgálja. Nemcsak a kémények állapotát vizsgálja, hanem a tüzelőberendezését is. Azt is ellenőrzi, hogy a helyiség, ahol tüzelünk tűzbiztos-e.

Ha ilyen fontos, akkor miért nincs kötelező kéményseprés?

Volt, de 2018. január elsejétől megszűnt az ingatlanok (családi házak és a társasházzá nem alakult többlakásos ingatlanok) kötelező kéményellenőrzése. Ekkortól a tulajdonos feladata gondoskodni a kémények tisztíttatásáról és ellenőriztetéséről.

Milyen gyakran kell elvégeztetni?

A katasztrófavédelem iránymutatása szerint a szilárd tüzelőanyaggal működő berendezésekhez kapcsolódó kéményeket, tartalék kéményeket évente egyszer kell ellenőrizni. A gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek, illetve tartalék kémények esetén kétévente egy ellenőrzés szükséges, míg az égéstermék-elvezetők teljes nyomvonalának műszaki felülvizsgálata négyévente ajánlott.

A lényeg: a szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó kémények esetében évente, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezéseknél kétévente szükséges az ellenőrzés. A kémények teljes nyomvonalának műszaki felülvizsgálatát négyévente ajánlott elvégezni.

Hogyan igényelhető az ingyenes kéményseprés?

Az egylakásos épületek – jellemzően a családi házak – tulajdonosai és használói a nekik leginkább megfelelő időpontra maguk kérhetik a kéményük ellenőrzését. Időpontot itt lehet foglalni. Az ingyenes kéményseprés megrendelése egyszerű, online mindössze néhány kattintás. Az Időpontfoglalás menüpontnál ki kell tölteni egy űrlapot az adatokkal (vizsgálat pontos helye, igénylő adatai és elérhetősége), amit azután online küldhetünk be.

Telefonon is kérhetünk időpontot a 1818-as telefonszámon. A menüben a 9-es, majd 1-es gombot kell megnyomni. A kéményseprő az előre egyeztetett időpontban végzi az ellenőrzést, akár telefonon, akár online igényeljük.

A társasházban élőknek nem kell időpontot egyeztetniük, oda a kéményseprők automatikusan érkeznek a munkaterv szerint.

Ki végzi a kéményseprést?

A katasztrófavédelem kéményseprői a fővárosban és tizennyolc vármegye összesen 2832 településén látják el a kéményellenőrzési és tisztítási tevékenységet a lakosság körében. A gazdálkodó szervezetek az ellátási területen nyilvántartásba vett szolgáltatótól rendelhetik meg a kéményseprést/ellenőrzést.

Forrás: kemenysepres.katasztrofavedelem.hu

Budapest, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Veszprém és Zala vármegye teljes területén, minden természetes személy tulajdonában lévő ingatlanhoz a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve megy ki. Vas vármegye településein az önkormányzat fenntartja közszolgáltatási szerződését, és a kéményseprőipari tevékenységet mind a lakossági, mind a közületi szektorban továbbra is a jelenlegi közszolgáltatók végzik a szerződés lejáratáig.

Kérjük most!

Sokan csak a fűtési szezon kezdetén hívnak kéményseprőt, ám ilyenkor többet kell várni az ellenőrzésre. A kéményseprők a fűtési szezonon kívül is elérhetők: most még  gyorsabb az ügyintézés, rövidebb a várakozási idő, és könnyebb megfelelő időpontot találni.

Címlapkép: MTI Fotó, Máthé Zoltán

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Futótűzként terjed és a dörzsöltek is elhiszik: az új telefonos csalás rémisztően hihető

Mikor fogjunk gyanút és hogyan kerüljük el, hogy áldozatokká váljunk? Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Cikkünkben bemutatjuk az egyik leggyakoribb, érzékeny adatainkra pályázó csalást.

Karácsonyi ajándék hitelből: anyagi csőd lehet a vége, ha így veszed fel – mutatjuk a buktatókat

Jön a karácsony, már csak pár hét van hátra, és mostanra már biztosan mindenki elkezdett matekozni. Mi is.

Neked is soknak tűnik a hivatalos átlagbér? Mutatjuk a valóságot

Te se keresel 627 400 forintot? A legtöbben nem.