A kéménytűz ijesztő jelenség, de ha gyorsan és jól reagálunk rá, nem kell tragédiának történnie.
Miért alakul ki kéménytűz?
A kémény belső felületén korom és kátrány rakódik le, ezek magas hőmérsékleten meggyulladhatnak, a forróság hatására a padlástérben vagy a lakótérben is tűz üthet ki. A kéménytűz leggyakoribb oka az ellenőrzés és karbantartás elmaradása. A kéménytüzet morgó hang, gomolygó fekete füst és lángok vagy szikrák kísérik.
Hogyan előzzük meg a kéménytüzet?
Gázfűtésnél évente egyszer, fatüzelésnél vagy olajfűtésnél félévente ellenőriztessük a kéményt! Óvakodjunk a nedves fa égetésétől! Soha ne gyújtsunk be szeméttel! Ha lehetőség van rá, szakemberrel béleltessük ki a kéményt!
Mit tegyünk kéménytűz esetén?
- Azonnal hívjuk a tűzoltóságot! Telefonáljunk a 112-es segélyhívóra, és kérjünk segítséget a tűzoltóktól!
- Fojtsuk el a tüzet! Csukjunk be mindent a kályhán: az ajtaját, a szellőzőjét, a koromzsákajtót, hogy ne jusson levegőhöz a tűz. Ablakot ne nyissunk!
- Védjük értékeinket! Húzzunk arrébb, vegyünk el minden éghetőt (bútort, dísztárgyat, falra akasztott képet stb.) a kályha és a kémény közeléből!
- Tegyük szabaddá az utat! Kéménytűz esetén a tűzoltóknak a kémény bármely részéhez hozzá kell tudni férni. Biztosítsuk nekik a könnyű megközelítést.
A kéménytüzet sose próbáljuk vízzel eloltani, robbanásveszélyes! Az alábbi videón a tűzoltók mutatják, mit (nem) szabad tenni ilyenkor. Hívjuk inkább a 112-t!