Kinek jár ingyenes fogpótlás és fogszabályozás? Mutatjuk a részleteket

Vannak fogászati ellátások, amelyek életkortól függetlenül térítésmentesen, azaz ingyen járnak, más ellátások támogatása életkorhoz igazodik. Kevesen tudják, hogy pontosan milyen ellátásokat vehetnek igénybe díjmentesen, de mindjárt mutatjuk a listát. Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy kinek jár ingyenes fogpótlás, illetve fogszabályozás – erre is válaszolunk.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) részletesen kifejti, hogy ki és milyen feltételekkel veheti igénybe a fogászati ellátást. Igyekszünk ebből a lényeget közölni:

Az egészségbiztosítás keretein belül működő fogorvosi ellátás két részből áll: az egyik a fogorvosi alapellátás, ami a megelőzést, a betegség korai felismerését szolgálja. A másik a szakellátás, idetartozik a szájsebészet, a fogszabályozás, a fogágy-betegségek kezelése, a gyerekek szakellátása. Ahogy írtuk, van olyan szolgáltatás, amit ingyenesen vehetünk igénybe, és olyan is van, ami az életkortól, állapottól függ.

Milyen fogászati ellátások ingyenesek?

Életkortól függetlenül támogatott fogászati ellátások:

  • sürgősségi ellátás,
  • szűrővizsgálat (meghatározott gyakorisággal, pl. 18 éves kor felett évente egyszer),
  • szakorvosi beutaló alapján góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog és szájbetegségek kezelése,
  • fogmegtartó kezelés (amalgám és esztétikus fogtömés foganként és fogfelszínenként, gyökértömés foganként évente egyszer, ellátási esetenként gyökérkezelés),
  • fogsebészeti ellátás,
  • fogkőeltávolítás,
  • ínyelváltozások kezelése.

Életkortól/állapottól függően támogatott fogászati ellátások:

A teljes körű fogászati alap- és szakellátás – a fogtechnikai költségek kivételével – az alábbi esetekben térítésmentes:

  • 18 éves korig,
  • 18 éves kor betöltését követően, a nappali rendszerű oktatás keretében köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben folytatott tanulmányok ideje alatt,
  • a várandósság megállapításától a szülést követő 90 napig,
  • 62 éves életkor felett.

Kinek jár ingyenes fogszabályozás?

A 18 éves kor alatti betegek esetében a fogorvosi munka térítésmentes, a fogszabályozó készülékek árához pedig támogatás kapható (ez az eszköztől is függ). A támogatás mértékét a NEAK közleményben teszi közzé az adott eszközökre vonatkozóan.

Kinek jár ingyenes fogpótlás?

18 év alattiak, 18. év betöltését követően nappali tagozaton tanulók és várandósság esetén: a kivehető és rögzített fogpótlások fogorvosi munkái ingyenesek, a technikai költségekhez támogatás kapható. Ennek mértékét szintén a NEAK határozza meg közleményben.

62 év felettiek esetén: a kivehető és rögzített fogpótlások fogorvosi munkája térítésmentesen jár (ingyen), a technikai költségekhez támogatás kapható. Mértékét a NEAK határozza meg.

Egyéb, speciális esetek

Üzemi baleset: Üzemi baleset következtében szükséges ellátás esetén a támogatott gyógyászati segédeszközöket kihirdető közleményben feltüntetett kivehető és a rögzített fogpótlások fogorvosi munkája térítésmentes, a fogtechnikai eszközök árához pedig a tb támogatás alapjául szolgáló ár erejéig nyújt támogatást az egészségbiztosító.

Súlyos betegségben szenvedők esetén: Az arc, állcsont, illetve szájüreg fejlődési rendellenességében, daganatos vagy más súlyos betegségében szenvedők kivehető és rögzített fogpótlások, cisztaszűkítő és lágy- és kemény szövetpótlások orvosi munkáira térítésmentesen jogosultak, a technikai költségeket pedig szintén a támogatott gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg.

Megváltozott munkaképességűek, közgyógyellátásban részesülők esetén: a kivehető fogpótlások fogorvosi munkáira térítésmentesen jogosultak, a technikai költségekhez nyújtott ártámogatást pedig szintén a támogatott gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg.

Mikor kell fizetni?

18-62 év közöttiek esetében: A 18. év feletti betegek a kivehető és rögzített fogpótlások fogorvosi munkáira teljes térítési díjat fizetnek, a technikai költségekhez nyújtott ártámogatást pedig a támogatott gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kkv-sok, figyelem! Milliókat kaphatsz és vissza sem kell fizetned – ezt kell tudni a Demján Sándor Programról

A hazai kis- és középvállalkozások számára idén minden eddiginél nagyobb lehetőségek nyílnak meg. Mint már korábban megírtuk a Demján Sándor Program kkv-knak kedvez - az új hír pedig az, hogy keretösszegét a kormány jelentősen megemelte.

Üveget vinnél a Sparba? Nem minden flakonra jár pénz – itt a lista

A spar üvegvisszaváltás szabályai 2025-ben: részletes útmutató a visszaváltható flakonokról, betétdíjakról, adományozásról és kézi visszaváltásról.

5 centis lyukak, túrások a kertben? 6 jel, hogy patkány fészkel a földben

Ha ilyet látsz, ne csak a vakondra gyanakodj. Simán lehet, hogy patkánylyukat találtál.

Most féláron a legfinomabb cseresznye: TOP 5 szedd magad 2025-ben

TOP 5 szedd magad cseresznye hely 2025-ben – pontos időpontok, illő felszerelés, és hogyan kereshetsz még több helyet.

Ennyibe kerül a horvát autópályadíj 2025-ben – Nyaralás előtt ezt kell tudnod!

Tudd meg, mennyi a horvát autópályadíj 2025-ben! Mutatjuk a legnépszerűbb úti célok díjait Zágrábtól Splitig, plusz hasznos tippet is adunk a fizetéshez.

Rollátor támogatással: tízezreket spórolhat, ha tb-re kéri – ennyit áll az egészségbiztosító

A segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja őket – csakhogy egyik sem olcsó.