Menjen biztosra: így kérhetik a szülők a bölcsődei támogatás kifizetését – Visszamenőleg is megoldhatóvá teszik

Itt és itt is írtunk korábban arról, hogy kik és hogyan igényelhetik a (megújult) bölcsődei támogatást. Mostanra több ezer kérelmet nyújtottak be a családok, amellyel párhuzamosan újabb gyakorlati kérdések merülnek fel, például azzal kapcsolatban, hogy mi a kifizetések menete. Nem árt több részletkérdésre is odafigyelni, hogy ne legyen probléma a kifizetéseknél. Mutatjuk a teendőket a bölcsődei támogatás kifizetési kérelem ügyintézése során.
A bölcsődei támogatás összege nem lehet magasabb a teljes térítési díj összegénél. Ha a bölcsi térítési díja alacsonyabb, mint a maximálisan biztosítható támogatás, akkor a támogatás fedezi az egész költséget. Amennyiben a havi díj magasabb, akkor a különbözetet a szülőnek kell kifizetnie.
A támogatás utófinanszírozott jellegű, ami azt jelenti, hogy a szülőnek a bölcsődei személyi térítési díjat ki kell fizetnie, és a Kincstár a kifizetett térítési díjról szóló, a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő benyújtott számla alapján nyújt támogatást.
Mi szerepeljen pontosan a benyújtott számlán?
Csak azt a számlát fogadja el az Államkincstár, amely kizárólag személyi térítési díjról szól. Továbbá fontos, hogy a szülő (vagy, aki jogosult a támogatásra) neve és a gyermek neve is szerepeljen rajta, ennek hiányában nem fogadják el a benyújtott számlákat.
A bölcsődei támogatás kifizetési kérelem igénylése
A támogatási kérelem alapján a támogatási jogosultság megállapítását követően a Kincstár támogatói okiratot bocsát ki. Ezt követően nyújtható be kifizetési kérelem az Államkincstárhoz, legkorábban arra a hónapra vonatkozóan, amelyben az igénylő a támogatási kérelmet benyújtotta, és amely hónapban megtörténik a munkaerőpiaci visszatérés.
Az első kifizetési igénylést legkésőbb a támogatói okirat közlésének napját követő hatodik hónap utolsó napjáig lehet benyújtani.
Fontos! Ha az igénylő az első kifizetési kérelmet határidőben nem nyújtja be, a támogatási jogviszony megszűnik.

Kifizetési kérelem benyújtása lépésről lépésre
- A bölcsődei támogatás kifizetési kérelem benyújtása ugyanazon a felületen történik, ahol korábban igényelte valaki a támogatást. A támogatási kérelem kizárólag elektronikus úton, a Kincstár által biztosított elektronikus űrlapon, ügyfélkapun központi azonosítással (KAÜ) nyújtható be.
- A belépést követően kell kérni egy kifizetési kérelmet (az alsó táblázatban), amelyhez csatolni kell a számlát és a kifizetésről szóló dokumentumot.
- A támogatást 60 napon belül utalják majd vissza arra a számlaszámra, amit a jogosultak megadtak a kérelemben.
Bölcsődei támogatás kifizetési kérelem visszamenőleges elszámolás esetén
Amennyiben az alábbi feltételek együttesen teljesülnek, úgy 2023. áprilisig visszamenőleg is igényelhető a támogatás:
- a személyi térítési díj támogatásra vonatkozó igényt a szülő a Magyar Államkincstár honlapján közzétett felhívás megjelenését követő 60. napig benyújtotta
- a személyi térítési díj támogatást igénylő megfelel a jelen felhívásban foglalt feltételeknek
- a gyermek az igénylés benyújtásakor még bölcsődei ellátásban részesül
- a támogatást igénylő szülő a visszamenőleges elszámolással érintett időszak kezdő időpontjában munkavállalóként, közszolgálati jogviszonyban vagy az egyszerűsített foglalkoztatástól eltérő egyéb jogviszonyban, valamint önfoglalkoztatóként dolgozott
- Viszont fontos, hogy nem minősül munkaerő-piaci visszatérésnek az Egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény alapján az idénymunka vagy alkalmi munka, továbbá a külföldi munkáltatónál, Magyarország területén kívüli munkavégzésre létesített jogviszony.
A kifizetéssel kapcsolatos tudnivalók
- Amennyiben az elszámolni kívánt hónapra vonatkozó kifizetési kérelem során nem igazolható az aktív munkaviszony, a kifizetési kérelem elutasításra kerül.
- Egy kifizetési kérelemben elszámolhatóak a 2023. 04. 01. és a támogatási kérelem benyújtása között felmerült havi személyi térítési díjak
- A kifizetési kérelmet benyújtani legkorábban 2023. április hónap vonatkozásában lehet.
- A gyermek tört havi bölcsődei ellátása esetén is jár a megítélt havi támogatás összege a számlával igazolt összeg erejéig.
- A kifizetési kérelmet folyamatosan, havi időszakra vonatkozóan kell benyújtani (támogatói okiratonként külön-külön). A támogatási jogviszony megszűnik, amennyiben a támogatást igénylő az első kifizetési kérelemről szóló döntés közlését követően a támogatási jogviszony során bármikor 3 egymást követő hónapban kifizetési kérelmet nem terjeszt elő. Az Államkincstár az ügyintézés során ellenőrzi, hogy az ügyfél rendelkezik-e bármilyen köztartozással. A köztartozás időtartama alatt nem fizethető ki támogatás.

Ne felejtsd el csatolni az alábbi igazolásokat a visszamenőleges elszámoláshoz!
További kérdéseid vannak a bölcsődei támogatással kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat és kollégáink díjmenetesen segítenek!
- Az első kifizetési kérelemhez a munkáltató által kitöltött, a munkába állásról szóló igazolás benyújtása szükséges.
- Egyéni vállalkozás indítása vagy szüneteltetés utáni újra aktiválása esetében pedig az azt alátámasztó dokumentum.
- Amennyiben a munkaviszony már a támogatási kérelem beadásakor fennáll – és ugye a munkaviszony kezdete nem korábbi, mint 2023.04.01. – csatolni kell a munkaerő-piaci visszatérést igazoló dokumentumot (munkáltatói igazolás, KATÁ-s egyéni vállalkozók esetén pl.: törzsadatlap, adószámla; SZJA-s egyéni vállalkozók esetén járulék adatlap.
- Ha valaki a kérelem beadását követően állt munkába, akkor azon hónapra vonatkozó kifizetési kérelem benyújtásakor kell igazolnia a munkába visszatérés tényét, amikortól a foglalkoztatás igazolt.