Ahogy már korábban is írtunk róla, ismét igényelhető a bölcsődei támogatás, ám megváltozott feltételekkel. A mostani támogatás magán-és állami bölcsőde esetén is igénybe vehető és kifejezetten a vidéken élők munkaerő-piaci visszatérését támogatja. Mutatjuk a fontos részleteket és, hogy hogyan igényelhető a bölcsődei támogatás (2024) visszamenőleg.
A bölcsődei támogatás (2024) iránti kérelmet csak online, az ügyfélkapun keresztül lehet benyújtani. Ehhez nemcsak ügyfélkapu regisztráció kell, de külön a projektre is regisztrálni kell miután beléptünk az ügyfélkapura. Ügyfélkapu regisztrációt személyesen a lakóhely szerint illetékes kormányablakban lehet igényelni. Amennyiben rendelkezünk e-személyivel, online is nyithatunk ügyfélkaput, mutatjuk is hogyan, lépésről lépésről.
Itt érhető el a részletes kitöltési útmutató segédlet, lépésről lépésre.
A bölcsődei támogatás (2024) igénylése azon szülők számára lehetséges, akik:
- Aki 2023.04.01.-et követően helyezkedett/helyezkedik el vagy éppen visszatér munkavállalóként vagy önfoglalkoztatóként a munkaerő-piacra.
- Bölcsődei ellátásra jogosult gyermeket nevelnek
- a szülő állandó lakóhelyének vagy tartózkodási helyének címe a kevésbé fejlett régiók területén van (Pest, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld)
- Akinek állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye megegyezik azon gyermek címadataival, akire nézve a bölcsődei ellátás, vagy a napközbeni gyermekfelügyelet igénybevételéhez támogatást igényel.
- aki gyermekét a szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzett és működési engedéllyel rendelkező önkormányzati, vagy nem önkormányzati fenntartású bölcsődei ellátásban, vagy napközbeni gyermekfelügyeletet biztosító szolgáltatásban helyezi el (családi napközi, mini bölcsőde)
- A támogatás iránti kérelem benyújtását megelőzően csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat, gyermekgondozást segítő ellátást vett igénybe, vagy gyermeknevelési támogatásban részesült a gyermek jogán. (A menekült hátterű személyekre ez nem vonatkozik.)
- Rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval és bankszámlaszámmal.
Milyen összegű támogatás igényelhető gyermekenként?
Alapesetben gyermekenként maximum havi 50 ezer forint támogatás biztosítható, de legfeljebb annyit fizetnek majd, amennyibe a bölcsődei ellátás kerül. Vannak bizonyos esetek, amikor magasabb összegű támogatás is igényelhető.
De akár havi 65 forint bölcsődei támogatás is biztosítható az alábbi esetekben:
- Gyermekét egyedül nevelő szülő
- Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket nevelő szülő
- Menekült hátterű szülő, valamint a sajátos nevelési igényű, korai fejlesztésre jogosult, a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermeket nevelő szülő számára gyermekenként havi 65 ezer forint támogatás biztosítható.
Fontos tudnivalók a támogatás összegével és kifizetésével kapcsolatban
A támogatás összege nem lehet magasabb a teljes térítési díj összegénél.
Ha a bölcsi térítési díja alacsonyabb, mint a maximálisan biztosítható támogatás, akkor a támogatás fedezi az egész költséget.
Viszont, ha a havi díj magasabb, akkor a különbözetet a szülőnek kell kifizetnie.
A támogatás utófinanszírozott jellegű, ami azt jelenti, hogy a szülőnek a személyi térítési díjat ki kell fizetnie, és a Kincstár a kifizetett térítési díjról szóló, a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő benyújtott számla alapján nyújt támogatást.
A számlán az szerepeljen, hogy “gyermekétkeztetés költsége” és “gondozási díj költsége”, ezeket lehet elszámolni személyi térítési díjként.
Így igényelhető a bölcsődei támogatás (2024) visszamenőleg
Amennyiben az alábbi feltételek együttesen teljesülnek, úgy 2023. áprilisig visszamenőleg is igényelhető a támogatás.
- a személyi térítési díj támogatásra vonatkozó igényt a szülő a Magyar Államkincstár honlapján közzétett felhívás megjelenését követő 60. napig benyújtotta
- a személyi térítési díj támogatást igénylő megfelel a jelen felhívásban foglalt feltételeknek
- a gyermek az igénylés benyújtásakor még bölcsődei ellátásban részesül
- a támogatást igénylő szülő a visszamenőleges elszámolással érintett időszak kezdő időpontjában munkavállalóként, közszolgálati jogviszonyban vagy az egyszerűsített foglalkoztatástól eltérő egyéb jogviszonyban, valamint önfoglalkoztatóként dolgozott
- Viszont fontos, hogy nem minősül munkaerő-piaci visszatérésnek az Egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény alapján az idénymunka vagy alkalmi munka, továbbá a külföldi munkáltatónál, Magyarország területén kívüli munkavégzésre létesített jogviszony.
- Amennyiben az elszámolni kívánt hónapra vonatkozó kifizetési kérelem során nem igazolható az aktív munkaviszony, a kifizetési kérelem elutasításra kerül.
Fontos tudni:
- Egy kifizetési kérelemben elszámolhatóak a 2023. 04. 01. és a támogatási kérelem benyújtása között felmerült havi személyi térítési díjak
- A kifizetési kérelmet benyújtani legkorábban 2023. április hónap vonatkozásában lehet.
- A gyermek tört havi bölcsődei ellátása esetén is jár a megítélt havi támogatás összege a számlával igazolt összeg erejéig.
- A kifizetési kérelmet folyamatosan, havi időszakra vonatkozóan kell benyújtani (támogatói okiratonként külön-külön). A támogatási jogviszony megszűnik, amennyiben a támogatást igénylő az első kifizetési kérelemről szóló döntés közlését követően a támogatási jogviszony során bármikor 3 egymást követő hónapban kifizetési kérelmet nem terjeszt elő. A Kincstár az ügyintézés során ellenőrzi, hogy az ügyfél rendelkezik-e bármilyen köztartozással. A köztartozás időtartama alatt nem fizethető ki támogatás.
Bölcsődei támogatás (2024) visszamenőleg: ezekben az esetekben nem jár
- A támogatást igénylő szülő és a bölcsődés gyermek állandó lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének a támogatási időszak teljes időtartamában azonosnak kell lennie.
Nem jogosult támogatásra, akinek:
- az állandó lakóhelye Budapesten van és nem rendelkezik tartózkodási hellyel egyáltalán
- állandó lakóhelye és tartózkodási helye is Budapesten van,
- illetve az állandó lakóhelye nem Budapesten, de tartózkodási helye Budapesten van
- A támogatásra való jogosultság nem szűnik meg abban az esetben, ha a szülő a támogatás időtartama alatt csecsemőgondozási díjra válik jogosulttá, a csecsemőgondozási díj folyósításának ideje alatt jogosult marad a támogatásra.
Nem jogosult a támogatásra azonban, ha:
- A csecsemőgondozási díj lejárta után a szülő nem tér vissza a munkaerőpiacra.
Mi történik abban az esetben, ha a szülő elveszíti az állását?
Az a szülő, aki munkanélkülivé válik a támogatás folyósítási ideje alatt, még ezt követően 3 hónapig jogosult marad a támogatásra. Ha ebben a 3 hónapban ismét lesz munkája, akkor a támogatás tovább folyósítható a számára, új kérelem benyújtása nélkül.
Amennyiben a szülő támogatásra való jogosultsága a csecsemőgondozási ellátásra való jogosultság vagy a munkaviszony megszűnése következtében szűnik meg és a jogosultsági feltételek ismételten fennállnak, úgy új támogatási kérelem benyújtására van lehetőség.
Meddig igényelhető a bölcsődei támogatás (2024)?
A támogatási kérelmet az elektronikus benyújtó felület megnyitásától, azaz 2024. szeptember 2-án 9 órától a forrás kimerüléséig vagy a benyújtás lehetőségének egyéb októl történő felfüggesztéséig, de legkésőbb 2027. 10. 31-ig lehet benyújtani. Kifizetési kérelmet legkésőbb 2028. 01. 31-ig lehet benyújtani.
Támogatás a gyermekvédelmi törvényben szabályozottak szerint a gyermek óvodai nevelésének megkezdéséig és legfeljebb a rendelkezésre álló keret kimerüléséig, de legkésőbb 2028. 04. 30-ig folyósítható.
Milyen feltételek vonatkoznak a bölcsődére?
A szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzett (azaz működési engedéllyel rendelkező) önkormányzati fenntartású vagy nem önkormányzati fenntartású családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, bölcsőde vagy mini bölcsődébe járó gyermek után nyújtható be a támogatás.
A bölcsődének Magyarország területén kell lennie, viszont ebben az esetben nincs régiós kikötés, tehát például Budapest területén is lehet a bölcsőde.
Bölcsődei támogatás (2024) visszamenőleg: ezeket az igazolásokat csatoljuk az igényléshez
- Az első kifizetési kérelemhez a munkáltató által kitöltött, a munkába állásról szóló igazolás benyújtása szükséges.
- Egyéni vállalkozás indítása vagy szüneteltetés utáni újra aktiválása esetében pedig az azt alátámasztó dokumentum.
- Amennyiben a munkaviszony már a támogatási kérelem beadásakor fennáll – és ugye a munkaviszony kezdete nem korábbi, mint 2023.04.01. – csatolni kell a munkaerő-piaci visszatérést igazoló dokumentumot (munkáltatói igazolás, KATÁ-s egyéni vállalkozók esetén pl.: törzsadatlap, adószámla; SZJA-s egyéni vállalkozók esetén járulék adatlap.
- Ha valaki a kérelem beadását követően áll munkába, akkor azon hónapra vonatkozó kifizetési kérelem benyújtásakor kell igazolnia a munkába visszatérés tényét, amikortól a foglalkoztatás igazolt.
Kérdésed van az igényléssel kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két napon belül segítenek!