18 év felett is jár családi pótlék ebben a 3 esetben – Ismerje meg a szabályokat!

A családi pótlék az egyik legalapvetőbb családtámogatás Magyarországon, amely minden gyermeket nevelő háztartásnak jár. A juttatás a tankötelezettség végéig folyósítható, de ha gyerek ezt követően is folytatja tanulmányait, akkor 18 éves koráig. Bizonyos feltételek mellett a támogatás továbbra is igénybe vehető, azaz családi pótlék 18 év felett is járhat. Mutatjuk, milyen esetekben folyósítható tovább.

Röviden a családi pótlékról: ez egy, az állam által nyújtott családtámogatás, ami azoknak a Magyarországon élő családoknak jár, akik saját háztartásukban nevelik gyermeküket. Az ellátást vagy az egyik, vagy a másik szülő veheti igénybe. A gyerek életkora szerint előbb nevelési ellátás, majd iskoláztatási támogatás címén kapják a jogosultak, ezek együtt jelentik a családi pótlékot.

Meddig jár a családi pótlék?

A tankötelezettség végéig, ami általában a 16. életév betöltése, de sajátos nevelési igényű tanulók esetében (SNI) akár 23 éves korig is meghosszabbítható. A támogatás a tankötelezettség után is igényelhető, ha a gyermek köznevelési vagy szakképző intézményben tanul tovább. Ebben az esetben a családi pótlék nem jár automatikusan, a szülőnek kell igényelnie. A folyósítás legfeljebb annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a gyermek betölti a 20. életévét, sajátos nevelési igény esetén pedig a 23. életévét. Sajátos nevelési igényű gyereknek minősül, aki különleges bánásmódot igényel, pl. mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékosok, halmozottan fogyatékosok, autizmus spektrum zavarral vagy pszichés fejlődési zavarral küzdenek.

apa és fia tanul

Ekkora kapható családi pótlék 18 év felett

Nappali tagozatos tanulmányok esetén:

  • Ha a gyerek közoktatási intézményben tanul tovább (pl. gimnázium, szakiskola, technikum)
  • A jogosultság legfeljebb annak a tanévnek a végéig tart, amelyben betölti a 20. életévét (sajátos nevelési igényű gyermek esetén 23 év).

Sajátos nevelési igényű gyermek esetén

  • Ha a gyermek SNI státuszú, vagyis sajátos nevelési igényű (pl. fogyatékosság, tartós betegség miatt), akkor 23 éves korig járhat a családi pótlék.

Egyéb, speciális esetek

  • Pl. ha a gyerek külföldön tanul, de magyarországi közoktatási intézménybe bejegyzett tanuló.
  • Ha a tanulmányait betegség vagy más alapos ok miatt megszakította, és még visszatérhet az oktatásba.

Ha a gyermek már felsőoktatási intézményben tanul, akkor családi pótlék nem jár, de más támogatások (pl. családi adókedvezmény, ösztöndíjak) elérhetők lehetnek. Pl. egy kétgyermekes családban a nagyobbik gyerek egyetemi hallgató, a kisebbik után pedig még jár családi pótlék. A felsőoktatásban tanuló továbbra is eltartottnak minősül, ezért kérvényezheti a szülő, hogy magasabb összegű juttatásban részesüljenek a fiatalabb gyermek után.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.