SNI-s a gyerek? Ezekre az ingyenes szolgáltatásokra vagytok jogosultak: utazási támogatástól a fejlesztésig

Az SNI, azaz a sajátos nevelési igény azt jelenti, hogy egy gyermeknek különleges bánásmódra van szüksége, mert nem a korának megfelelően fejlődik. Ez több fejlődési területet is érinthet, önmagában nem jelent hátrányt vagy előnyt, csupán másfajta foglalkoztatást és például külön fejlesztést igényel a sajátos nevelési igénnyel rendelkező gyermek. A státusszal ingyenes szolgáltatások és támogatások is járnak, mutatjuk melyek az SNI gyermek után járó kedvezmények.

Ki számít sajátos nevelési igényű gyereknek?

A vonatkozó jogszabály alapján sajátos nevelési igényű gyermeknek számít az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az alábbi kategóriá/k/ba tartozik:

  • mozgásszervi fogyatékosság (mozgáskorlátozottság)
  • érzékszervi fogyatékosság (ide tartoznak a látássérült (vakok, aliglátók, gyengénlátók) és a hallássérült gyerekek (nagyothallók, siketek és a cochleáris implantátumot viselők)
  • értelmi fogyatékosság
  • beszédfogyatékosság
  • halmozott fogyatékosság (több fogyatékosság együttes előfordulása)
  • autizmus spektrumzavar
  • egyéb pszichés fejlődési zavar
  • súlyos tanulási zavar: ide tartozik az olvasási zavar (diszlexia), a helyesírási zavar (diszortográfia), az íráskivitelezés, íráskép zavara (diszgráfia) és a számolási zavar (diszkalkulia)
  • ADHD (figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar)
  • magatartásszabályozási zavar (ide tartozik az impulzuskontroll-zavar, a diszruptív viselkedészavar és a disszociális viselkedés)

SNI gyermek után járó kedvezmények

Az SNI gyermek után járó kedvezmények esetében fontos, hogy mivel többfajta elmaradás érinthet egy gyermeket és mindegyik tartozhat SNI kategóriába, ezért előfordul, hogy egyes támogatásokhoz elég például az SNI-státusz megléte, más kedvezményekhez orvosi igazolást vagy a szociális rászorultság igazolását is kérhetik. Ez mindig az egyes támogatások feltételeinél található meg. 

Ingyenes fejlesztés

Az SNI gyermek után járó kedvezmények egyik része az ingyenesen igénybe vehető fejlesztés. Amennyiben a gyermek olyan intézményben tanul, amely fogadhat SNI gyerekeket, úgy biztosítania kell a fejlesztést a gyermek számára. Ez intézményenként változhat. További segítségért vagy tanácsért érdemes felkeresni a területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálatot.

Ingyenes tankönyv

Az SNI státusszal rendelkező gyermekek ingyen kaphatják a tankönyveket is.

Ingyenes intézményi étkeztetés

A bölcsődei és óvodai étkeztetés szintén ingyenesen jár a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek számára. Az iskolai étkeztetés is kedvezménnyel vehető igénybe, féláron jár a tartósan beteg gyermekek számára és ingyenes a fogyatékkal élők intézményében tanulók számára.

Emelt összegű családi pótlék

A családi pótlék a gyermek születésétől jár, alanyi jogon. Nevelési ellátásból és iskoláztatási támogatásból tevődik össze. Annyi feltétele van, hogy saját háztartásban neveljék a szülők a gyermeket. A tankötelessé válás évének novemberétől már iskoláztatási támogatás néven folyósítják a családi pótlékot. A tankötelezettség teljes időtartamára jár, illetve a tankötelezettség megszűnését követően köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermek után is jár 20 éves koráig, sajátos nevelési igényű gyermek esetén annak 23 éves koráig. 

A tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében emelt összegű családi pótlék jár, amelynek összege havonta 23 300 forint, egyedülálló szülő esetében pedig 25 900 forint.

Gyermekek otthongondozási díja

A gyermekek otthongondozási díja azoknak a szülőknek jár, akik a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos, önmagukat ellátni képtelen gyermeküket ápolják.  A gyod összege 2025-ben 290 800 forint. Fontos tudni, hogy az ellátás mellett napi 4 órás munka végezhető, vagy pedig otthonról végzett munka esetén korlátlanul lehet keresőtevékenységet folytatni. 

Gyermekgondozást segítő ellátás

A gyes alapesetben a gyermek két éves korától jár 3 éves koráig, illetve születéstől 3 éves korig abban az esetben, ha a szülő nem rendelkezik biztosítási idővel. Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek nevelése esetén a gyes a gyermek 10. életévének betöltéséig jár. Havi összege 28 500 forint, az ellátás mellett a gyermek 1 éves korától napi 6 óra munkavégzés lehetséges, vagy otthonról végzett munka korlátlan időtartamban.

Közgyógyellátás

Az SNI gyermek után járó kedvezmények közé tartozik a közgyógyellátás is, mivel az emelt összegű családi pótlékban részesülők jogosultak közgyógyellátásra is.

A közgyógyellátás segítségével ingyenesen válthatók ki bizonyos gyógyszerek. A támogatáshoz kell egy háziorvosi igazolás a gyógyszerköltségekről, majd az igényléshez szükséges nyomtatvánnyal együtt a lakóhely szerint illetékes kormányablaknál vagy ügyfélkapu pluszon keresztül lehet kérelmezni.

Parkolási igazolvány

Mozgáskorlátozottak parkolási igazolványára jogosultak azok a szülők, akiknek gyermeke mozgáskorlátozott, vaknak vagy gyengénlátónak, mozgásszervi fogyatékosnak, értelmi fogyatékosnak vagy autistának minősül. A parkolási igazolvány kiváltható a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalnál.

Ingyenes utazás

Az utazási kedvezmény is az SNI gyermek után járó kedvezmények közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a korai fejlesztésre, fejlesztő felkészítésre, gyógypedagógiai vagy többségi köznevelési intézménybe történő utazáshoz az SNI státuszú gyermekek, tanulók és kísérőik ingyenesen utazhatnak a lakhely és az intézmény között a helyközi közlekedésben. A kedvezményben a gyermek és maximum 2 kísérője érintett. Ehhez szükséges a Pedagógiai szakszolgálat Szakértői bizottsága által kiállított utazási utalvány.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.