Családi adókedvezmény: Nem csak a vér szerinti szülőknek jár támogatás

A modern család már rég nem csupán vér szerinti kötelékekről szól, hanem arról, ki az, aki valóban ott van a gyerek mellett, segít a leckében, elviszi edzésre és közben megtanítja, hogy a pizzásdoboz nem dobható a szelektívbe. De mi a helyzet az állammal? Elismeri-e, ha valaki apaként viselkedik, de nem a biológia döntötte el ezt a szerepét? Járhat-e pl. családi adókedvezmény nevelőszülő esetében?Nos, jó hír: Magyarországon a családi adókedvezmény nem kizárólag csak a vér szerinti szülők kiváltsága.
Ki kaphatja meg az adókedvezményt?
A családi adókedvezmény lényege, hogy a gyermekeket nevelő szülők kevesebb személyi jövedelemadót fizessenek. Ez nemcsak a vér szerinti, hanem az örökbefogadó szülőkre, gyámokra és bizonyos esetekben a nevelőszülőkre is vonatkozik.
Járhat-e családi adókedvezmény nevelőszülő esetében?
Az egyik legegyszerűbb eset, ha valaki hivatalosan is nevelőszülő vagy gyám, és ennek megfelelően jogosult családi pótlékra. Ha pl. a nevelőapának nincs ilyen státusza, akkor is igénybe veheti a kedvezményt, ha házastársa jogosult a családi pótlékra, és ők közös háztartásban nevelik a gyermeket. Fontos, hogy élettársi kapcsolatban ez nem ilyen egyértelmű: itt legalább egy évnyi hivatalosan bejegyzett élettársi viszony vagy egy évnél régebbi közokirat szükséges.
És mi van az élettársakkal?
Az élettársi kapcsolat sokszor ugyanolyan stabil, mint a házasság, de a bürokráciát ez nem mindig hatja meg. Egy élettárs is kaphat családi adókedvezményt, ha igazolni tudja, hogy egy éve a szülővel él és közösen nevelik a gyermeket. Ezt vagy a hivatalos Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába (ÉNYNY) való bejegyzéssel vagy egy közokirattal lehet bizonyítani. Ha ez megvan, akkor jöhet az adókedvezmény, és persze az a kellemes érzés, hogy az állam legalább részben elismeri az erőfeszítéseidet.
Anyagi előnyök: mit nyerhetünk a kapcsolat hivatalossá tételével?
A házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat egyik fő előnye, hogy a nem vér szerinti szülő (például a nevelőapa) jogosulttá válhat a családi adókedvezményre. Ha a gyermek után a házastárs vagy élettárs családi pótlékot kap, akkor a másik fél is érvényesítheti a kedvezményt, amennyiben közös háztartásban élnek. A családi pótlék összege ugyan nem jelentős (egy gyermek után 12 200 Ft), de a családi adókedvezmény már komolyabb tétel: 2025. július 1-jétől egy gyermek esetében 15 ezer, két gyermek esetében 30 ezer, három vagy több eltartott esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik az adókedvezmény összege.Ha a pár egyik tagja nem tudja teljesen kihasználni, a másik átvállalhatja az adókedvezményt.
Ezen felül egyes szociális támogatásoknál vagy lakáshitelek (CSOK, babaváró hitel) esetében is számít a családi állapot, így hosszú távon több pénzügyi előnnyel is járhat a kapcsolat hivatalossá tétele.