Hogyan igényelhető az egyszeri anyasági támogatás? Útmutató lépésről lépésre
A várandósság alatt rengeteg teendője van az anyának (és persze az apának is), hiszen a baba érkezése utáni hetekben, hónapokban nemigen van idő, energia hivatalba járkálni vagy ügyeket intézni. A leendő anya azzal teheti magának a legnagyobb szívességet, ha utánanéz a családtámogatásoknak, előkészíti a szükséges dokumentumokat és igényli, amit előre lehet. Az anyasági támogatás sajnos nem ilyen, a kérelem csak a szülést követően adható be. Felkészülni viszont nem árt: egyszeri anyasági támogatás igénylés, nyomtatvány, összeg, folyósítás – minden fontos információ egy helyen!
Az anyasági támogatás egy gyermekenként járó egyszeri, egyösszegű családi ellátás, amit a baba születése után legkésőbb 6 hónappal igényelhet az édesanya. Minden kismama jogosult rá, beleértve az anyákat, akik magyar állampolgárságú babájukat külföldön hozzák világra.
A feltételekről
Bár minden édesanya jogosult az ellátásra, a folyósításhoz meg kell felelni bizonyos követelményeknek.
Ki kaphat anyasági támogatást szülés után?
Az édesanya, ha:
- A várandósság alatt legalább 4 alkalommal elment terhesgondozásra (koraszülésnél legalább egyszer).
- Akkor is jár a támogatás, ha a baba halva született.
Az örökbefogadó szülő, ha:
- Az örökbefogadást jogerősen jóváhagyták.
- A gyermeket az örökbefogadás véglegesítése előtt már legfeljebb egy éve saját háztartásában nevelte.
A gyám, ha:
- A gyermek 6 hónapon belül, jogerős döntés alapján a gondozásába került.
A vér szerinti apa, ha:
- Az anya az igénylés előtt elhunyt.
- Az apa a gyermeket saját háztartásában neveli.
Mi a helyzet a külföldön született és élő gyermekekkel?
Anyasági támogatás jár, ha a gyermek külföldön született, és:
Magyar igazolvánnyal rendelkező gyermek esetén, ha a gyermek lakhelye szerinti ország szabályai szerint a magyar állampolgárság felvétele nem jár az ottani állampolgárság elvesztésével.
Magyar állampolgárságú, amit a kijelölt anyakönyvi hivatal igazolt. A támogatás kérhető:
- A vér szerinti anya,
- az örökbefogadó szülő, vagy
- a gyám részéről.
Mikor nem jár anyasági támogatás?
- Ha a szülők előre beleegyeztek az örökbefogadásba, tehát még a gyermek születése előtt nyilatkoztak arról, hogy a gyermeket örökbe adják.
- Ha a gyermek gyermekvédelmi gondoskodásba került, vagyis a gyámhatóság döntése alapján a családból kiemelték.
Abban az esetben, ha visszavonják az örökbefogadáshoz adott nyilatkozatot, és a gyermek az anya gondozásában marad, akkor a támogatás megadható. Szintén így van, ha megszűnik a gyermekvédelmi gondoskodás, és az édesanya folytatja a gyerek nevelését.
Egyszeri anyasági támogatás: igénylés menete lépésről lépésre
Az anyasági támogatás iránti kérelmet Magyarországon élő gyermekek esetében a „Kérelem anyasági támogatás megállapítására” című formanyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani. Ez a nyomtatvány tartalmazza, hogy milyen iratok másolatát kell csatolni a kérelemhez. Ezek a következők:
- Személyazonosításra alkalmas okmány (ez lehet érvényes személyi igazolvány, személyazonosító igazolvány, érvényes kártya típusú gépjárművezetői
engedély, érvényes útlevél) - Külföldi állampolgár esetében érvényes bevándorlási, letelepedési engedély, magyarországi tartózkodásra jogosító egyéb irat, EU Kék kártya
- A várandósgondozást végző szülész-nőgyógyász, szülésznő vagy védőnő által kiadott igazolás arról, hány alkalommal vett részt az édesanya várandósgozáson
- Halvaszületett gyermek esetében a halvaszületést bizonyító okirat
- Örökbefogadó szülő esetében: az örökbefogadást engedélyező gyámhatósági határozat
- Gyám: a gyámkirendelő határozat
- Az anyával egy háztartásban élt apa, ha az anya a támogatás felvételét megelőzően elhunyt, illetve a gyermek gondozását ellátó személy, ha az anya elhunyta előtt nem éltek egy háztartásban az apával: az anya halotti anyakönyvi kivonata
- Vér szerinti anya, ha mégsem adja örökbe a babát: örökbefogadást visszavonó nyilatkozat
- Ha visszakerül az anyához: a gyermekvédelmi gondoskodás megszüntetéséről szóló gyámhatósági határozat
Egyszeri anyasági támogatás nyomtatvány
A „Kérelem anyasági támogatás megállapítására” című formanyomtatványt kell kitölteni. A formanyomtatvány ingyenesen elérhető. A kitöltött dokumentumot a kérelmező lakóhelye szerinti illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani. Ha a kérelmező munkahelyén működik családtámogatási kifizetőhely, a kérelem ott is leadható.
Külföldön született és külföldön élő gyermekek esetében a „Kérelem anyasági támogatás megállapítására külföldön született és külföldön élő magyar/nem magyar állampolgárságú ‘Magyar igazolvánnyal’ rendelkező gyermek” című formanyomtatvány kitöltése szükséges. Ez a dokumentum is tartalmazza a benyújtandó iratok, illetve iratmásolatok listáját, és szintén ingyenes. Ebben az esetben a kérelmet a Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztályához kell benyújtani.
Fontos, hogy az anyasági támogatásra vonatkozó kérelmet a szülést követő 6 hónapon belül szükséges beadni. Ha nincs szükség hiánypótlásra, akkor az igénylés beérkezés után 8 napon belül megállapítják a jogosultságot. A támogatást soron kívül utalják, nincs konkrét dátumhoz kötve, mint pl. a családi pótlék.
Mennyi az annyi? Az egyszeri anyasági támogatás összege
Nemrégiben írtunk arról, hogy 2025-től több adó és illeték minden évben az infláció mértékével fog emelkedni. Kíváncsiak voltunk, hogy mennyi lenne a családtámogatási ellátások összege 2024-ben, ha ezek szintén az infláció mértékével nőnének. Az anyasági támogatás jelenlegi, gyermekenkénti összege azonos a gyermek születésének időpontjában hatályos szociális vetítési alap összegének 225%-ával. Ez 64.125 forint. Ikergyermekek esetén a szociális vetetési alap 300%-a jár, ami 85.500 forint.
Na de mennyi lenne, ha az infláció mértékével nőne? Ha 2010-től követné az éves inflációt, akkor a támogatás összege 120.000 forintot tenne ki nagyjából. Azt is kiszámoltuk, mennyi lenne 15 éve változatlan összegű családi pótlék, a gyes és gyet, a számokra itt lehet rácsodálkozni.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: