2024 az az év, amikor a kormány feltalálta az önjáró adóemelést: 2025-től több adó és illeték minden évben az infláció mértékével fog emelkedni, méghozzá anélkül, hogy ehhez a törvényeket újra módosítani kellene. Kétségtelen, az infláció nemcsak a családok bevételeit falta fel, hanem az államét is; a befizetett adónk jócskán elértéktelenedett, amit az önjáró adóemeléssel terveznek megoldani. Csakhogy itt vannak a családtámogatások, amelyeket ugyanúgy fal az infláció. Gondoltunk egy merészet, és kiszámoltuk, mennyi lenne a családtámogatási ellátások összege 2024-ben, ha követnék az inflációt. Családi pótlék, gyes, gyet és anyasági támogatás – íme a számok!
Az adótörvényjavaslat igazi innováció: 2025-től minden évben inflációkövető adóemelés lenne a szeszes italok, a dohánytermékek és az energiatermékek, az üzemanyagok tételes jövedéki adójánál, a gépjárműadónál, valamint a regisztrációs adónál. Azt is meghatározták, hogy az előző évi júliusi éves infláció mértékével kellene emelni a következő évben az érintett adókat. 2024 júliusában 4,1 százalék volt a KSH által mért éves infláció, így 2025 januárjától ennyivel emelkednek az inflációkövetővé váló adók.
Így változik az adórendszer jövőre
- A szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok (benzin, gázolaj, LPG) tételes jövedéki adója évente az előző év júliusi infláció mértékével növekszik.
- A gépjárművek után fizetendő adó összege szintén az inflációhoz igazodik.
- A gépjárművek első forgalomba helyezésekor fizetendő adó mértéke évente az inflációval arányosan emelkedik.
- A gépjárművek tulajdonjogának átruházásakor fizetendő illeték összege az infláció mértékével növekszik.
- Visszterhes vagyonszerzési illeték gépjárművek esetén.
Inflációkövető családtámogatási ellátások
Az év másik nagy híre, hogy a kormány 2026-ig megduplázza a családi adókedvezményt. Itt írtunk arról, mennyivel több maradhat a családi kasszában, ugyanakkor ezek az számok azért nem olyan lenyűgözőek, ha a nettó összegeket nézzük. Az adókedvezmény mértéke – kivéve a kétgyerekeseket – 2011-es bevezetése nem emelkedett, amelyet az elmúlt 2 évben tapasztalt infláció ugyanúgy elértéktelenített, mint az adóforintjainkat.
Vegyük a kedvezményt és a családi pótlékot. Ha a családi adókedvezmény és pótlék összege 2012 óta követte volna az adott évi inflációt, akkor ma egy háromgyerekes családnak havi 113.000 forinttal több járna. Vagyis a családi adókedvezmény megduplázása után az egy- és háromgyerekesek esetében a havi összeg még mindig nem fogja elérni a juttatások 2011-es értékét.
Családtámogatási ellátások: mennyi lenne…
- a családi pótlék?
Nézzünk más példát! A családi pótlék összege 2008 óta nem emelkedett, alapesetben egy gyermek után 12.200 forint, kettő után összesen 26.600 forint jár. Ha 2010-től ez az infláció mértékével emelkedik, ma egy gyermek után kerekítve 22.800 forint lenne. Kétgyerekes családnál számottevőbb a különbség: havonta 51-52.000 forint körüli összeget kaphatnának, ami a családi adókedvezménnyel kiegészülve már tényleges segítséget jelentene a gyermekneveléshez.
- a gyes?
A gyermekgondozást segítő ellátás havi összege gyermekenként azonos a szociális vetítési alap összegével. A szociális vetítési alap ugyanannyi, mint az öregségi nyugdíjminimum, azaz 28.500 forint (ami szintén 2008 óta változatlan). Mennyi lenne ma, ha követné az inflációt? Kerekítve 53.000 forint.
- a gyet?
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A gyermeknevelési támogatás havi összege – függetlenül a gyermekek számától – azonos a szociális vetítési alap összegével. Nem meglepő módon ez is 53.000 forint körüli összegre jön ki.
- az anyasági támogatás?
Az anyasági támogatás azon anyának jár, aki várandósságuk alatt legalább négyszer várandósgondozáson vettek részt. Összege egyszeri 64.125 forint, a szociális vetítési alap 225%-a (egy gyerek esetén). Ha 2010-től követné az éves inflációt, akkor a támogatás összege 120.000 forintot tenne ki, szintén kerekítve.