Nyitólap Család „Jajj, de cuki, nézi a mesét” – 2 év alatt még nem...
HIRDETÉS

„Jajj, de cuki, nézi a mesét” – 2 év alatt még nem szabadna képernyő elé ültetni a gyereket

Képernyőidő gyerekeknek
Képernyőidő gyerekeknek

Képernyőidő gyerekeknek: mennyi a sok, egyáltalán szabad-e tévét néznie a kicsiknek? Sokkal kevesebbet szabadna képernyő elé engedni a kisgyerekeket, mint azt sokan gondolják. Svéd hatóságok szerint a kétévesnél fiatalabb gyerekeket minden kijelzőtől távol kell tartani.

HIRDETÉS

A svéd hatóságok azt tanácsolják a szülőknek, ne engedjék két év alatti gyermekeiket tévé, okostelefon és számítógép képernyője elé – írja a 24.hu.

Képernyőidő gyerekeknek: fokozatosan szabad csak emelni

Mint kiderült, a kétévesnél fiatalabb gyerekeket minden kijelzőtől távol kell tartani. De az ennél idősebb gyermekeknél is korlátozni kell a tévé és egyebek előtt töltött idpt. A két és ötéves kor közöttiek képernyő előtt töltött idejét napi egy órára kell korlátozni. 6 és 12 év között ismét emelni lehet egy kicsit, akkor már legfeljebb két óra is megengedhető. A következő határpont 13 és 18 éves kor között van, amikor már napi két-három órát is tölthetnek képernyő előtt – persze, az hogy lehet, nem jelenti azt, hogy kell is.

Ami most van, az túl sok

Jakob Forssmed svéd egészségügyi miniszter szerint jelenleg a 13 és 16 év közötti kamaszok átlagosan napi hat és fél órát töltenek a képernyő előtt az iskolai órákon kívül. Emiatt kevés idejük marad a csoportos tevékenységekre, a testmozgásra és a megfelelő alvásra.

Kevesebb képernyőidő gyerekeknek = Egészségesebb alvás

Ezek után kevésbé meglepő, hogy Svédországban alvásválság tapasztalható. A 15-16 éves középiskolások több mint fele ugyanis nem alszik eleget. A közegészségügyi ügynökség ezért azt javasolja, lefekvés előtt a fiatalok ne férjenek hozzá képernyőkhöz, a táblagépeket és okostelefonokat éjszakára a szülők tartsák távol a gyermekek hálószobájától.

HIRDETÉS

A kérdéskörrel foglalkozó tanulmányok szerint a képernyő előtt töltött túl sok idő károsíthatja az alvást, depressziós tünetekhez, és a testi szükségletek figyelmen kívül hagyásához vezethet.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version