Ezen a csíkon ne állj meg a metróban: 7 dolog, amire figyelj, hogy segíthesd a vak emberek közlekedését

A látássérültek közlekedése sokszor komoly kihívás. Nekünk, látó embereknek sokszor fel sem tűnik, hogy egy apró mozdulatunkkal mennyi nehézséget okozhatunk nekik. Például azzal, ha a metrón vagy az utcán pont ott állunk meg, ahol nem kéne. Cikkünkben összeszedtünk 7 egyszerű, de nagyon fontos dolgot, amivel segítheted a látássérültek közlekedését a mindennapokban.

1. Ne állj rá a vezetősávra

A metróállomások padlóján gyakran látsz kiemelkedő, párhuzamos csíkokat: ezeket vezetősávnak hívják. A látássérültek közlekedése során a fehérbottal vagy a talppal érzékelve ezek mutatják meg, merre lehet biztonságosan haladni. Ha rálépsz, eltakarod az útjukat, és komoly bizonytalanságot okozhatsz.

Fehérbotos és telefonos segítség.

2. Ne tedd rá a csomagodat sem

Sokan nem gondolnak bele, de ha a bevásárlótáskád, gurulós bőröndöd vagy hátizsákod rákerül a vezetősávra, az ugyanúgy akadályt jelent. Egy látássérült ember ilyenkor nem tudja eldönteni, hogy véget ért-e a vezetősáv, vagy csak valami átmeneti akadály van előtte.

3. Hagyd szabadon a taktilis jelzéseket az utcán is

Nemcsak a metrónál, hanem a járdákon és gyalogátkelők előtt is találkozhatsz taktilis burkolati jelzésekkel. Ezek a különleges, dombornyomott felületek segítik a látássérültek közlekedését, és fontos, hogy mindig akadálymentesek maradjanak.

4. Ne ragadd meg a fehérbotot

Ha segíteni szeretnél, soha ne a botot fogd meg. Ez a látássérült ember „szeme” és tájékozódási eszköze, ezért inkább kérdezd meg, hogyan tudsz segíteni, és engedd, hogy ő mondja el, mi az, ami valóban jól jön számára.

Taktilis útburkolat.

5. Látássértültek közlekedése: kérdezd meg, hogyan segíthetsz

Bármennyire is természetesnek tűnhet, hogy azonnal karon fogsz valakit, ezzel akár meg is ijesztheted vagy bizonytalanságot kelthetsz benne. A látássérült emberek közlekedése nagy koncentrációt igényel, ezért mindig először kérdezd meg, hogy szeretne-e segítséget, és ha igen, hogyan tudod a legjobban támogatni őt.

Ha van még kérdésed a témával kapcsolatban, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

6. Vigyázz az elektromos rollerekkel

Az utcán hagyott rollerek nemcsak mindenki közlekedését zavarják, hanem a látássérültekét is veszélyeztetik. A fehérbot gyakran alájuk csúszik, így a közlekedő megbotolhat vagy eleshet. Ha rollerezés után leparkolsz, sose hagyd a járművet a járda közepén vagy vezetősávon.

7. Légy türelmes és figyelmes

A látássérültek közlekedése sokszor lassabb, mint egy látó emberé. Nem udvariatlanság, ha valaki nem köszön vissza, vagy nem beszélget szívesen utazás közben – egyszerűen annyira koncentrál a biztonságos közlekedésre, hogy nem tud mással foglalkozni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Heti akciók: az Aldi és Lidl fej-fej mellett, pár forint a kukorica különbség

A heti akciók frontján az Aldi és a Lidl őrült versenybe kezdtek.

Fázékonyság, légszomj, alvászavar – Honnan tudom, hogy változókorban vagyok? 

Hová fordulhatunk ingyenes orvosi segítségért, ha a menopauza korai jelei felbukkannak?

Csodát tesz a pénztárcáddal: ez az egyszerű spórolási trükk rengeteget segít

Spórolási módszer, amit te sem ismersz, pedig kéne!

Már megint a munkásokat csuklóztatja a kormány: szigorodnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

Július 1-től változtak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, amelyek az alkalmi munkát és idénymunkát...

Beleszámít a Nők 40-be, ha külföldön is dolgoztam? Hogyan számolják ki a 32 év szolgálati időt?

Sokan gondolják úgy, hogy 1-2 éves külföldi munkaviszony nem számítható bele a nyugdíjba, ennél lényegesen több évre van szükség. Hát ez tévedés.