Olvasni nagyon jó dolog, de mégsem mindenki szeret olvasni. Számukra a könyvek filmadaptációin kívül is létezik alternatíva. Az olvasás, mint hobbi túlélte a 21. század digitalizációs forradalmát is, sőt új dimenziókat nyert általa, és itt most nem csak az utánozhatatlan illatú p-könyveket valamelyest kiváltó e-könyvek olvasóira gondolunk. Régen léteznek, de csak most kezdtek igazán nagy népszerűségnek örvendeni a hangoskönyvek – azon belül is az ingyenes hangoskönyvek, amelyekhez bárki hozzáférhet. Egy tehetséges színész vagy egy szép hangú, jól olvasó youtuber által előadott olvasmány (ettől kezdve „hallgatmány”) ugyanolyan nagy élményt tud nyújtani, mintha magunk járnánk be egy regény világát egy könyv lapjain keresztül.
(Ingyenes) hangoskönyvek: Ötvözik a régi jót az újjal és mindenki számára elérhető
Ma már szinte mindenki zsebében ott lapul egy okostelefon. Kivételt csak azon irigyelt kevesek jelentenek, akik e modern eszköz nélkül is meg tudják szervezni az életüket. Az okoseszközökkel kapcsolatban mostanság leginkább azok káros hatásai kapcsán esik szó (nem alaptalanul, tesszük hozzá), de ha az ember jól használja őket, rengeteg előnyük is van, és olyan dolgokat tesznek könnyen hozzáférhetővé, amik megszerzése a digitalizáció előtti korban legalábbis vesződséges volt. Ilyenek például a hangoskönyvek is, amiket ugyan korábban is lehetett kapni könyvesboltokban CD-n, sőt kazettán, de igazán széles körben hozzáférhetővé csak az internet és az okoseszközök elterjedésével lettek.
A podcastek, vlogok, online beszélgetős műsorok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek különösen a fiatalabb generációk körében, de a hangoskönyvek az idősebb generációk számára is tartalmas szórakozást nyújthatnak.
További előnyük, hogy az olvasási nehézségekkel küzdő, esetleg látássérült, vagy csak szimplán lassan olvasó emberek is megismerkedhetnek így az irodalom remekeivel.
A hangoskönyvek által pedig tulajdonképpen valamilyen szinten visszatérhetünk a történetmesélés nyomtatott könyv előtti korszakába, amikor az emberi tudás és kultúra legfőbb közvetítő eszköze az élő szó volt. Mindezt egy okostelefon segítségével akár a napi ingázás közben a buszon ülve-állva, akár a kádban lazítva, vagy elalvás előtt az ágyban, mintha csak esti mesét hallgatnánk.
Egy kattintásra a világirodalom remekeitől: YouTube
A legtöbb ember napi szinten használ YouTube-ot. Az Instagram térnyerése és a Spotify-on való zenehallgatás elterjedése ellenére továbbra is népszerű a régi, nagy videómegosztó. Nem véletlenül: tartalmak széles választékát kínálja, csak jól kell tudni keresni. Hangoskönyvek is vannak rajta, a keresést pedig most részben megspóroljuk az olvasónak. Nagyon sok hangoskönyveket is megosztó csatornát lehet találni. Az Országos Széchényi Könyvtár csatornáján például Shakespeare Rómeó és Júliájától kezdve, Kafka Perén és Benedek Elek meséin az Alice Csodaországbanig.
Sok kisebb csatorna is létezik, amiken megtalálhatjuk a magyar irodalom remekeit. Az egyik ilyenen megtalálható például az Egri csillagok, egy másikon a Toldi, egy
harmadikon pedig iskolai kötelező olvasmányok hangoskönyv változatát tették
közzé.
Idősek és fiatalok kedvencei: Piszkos Fredtől a Trónok Harcáig
Hol vannak még ingyenes hangoskönyvek? Az egyik kifejezetten hangoskönyvek megosztására specializálódott csatorna mintegy nyolcvan videót tett ki P. Howard, azaz Rejtő Jenő híres-hírhedt műveiből. Több regényen keresztül követhetjük nyomon Piszkos Fred, Fülig Jimmy és a többiek kalandjait.
A Game-Obscura csatornája leginkább a fantasy és a horror műfajában készít hangoskönyveket. Meghallgathatjuk itt például H.P. Lovecraft kultikus művét, a Cthulhu hívását, de szép sorban töltik fel A Gyűrűk Ura újabb és újabb fejezeteit is.
A Trónok Harcát H. R. Anikó, az Anikó olvas csatorna gazdája hangján hallgathatjuk meg.
Magyarország legnagyobb hangoskönyv választéka egy helyen
Nem csak a YouTube-ról lehet hangoskönyveket hallgatni. Akinek nincs Premium előfizetése, viszont idegesítik a reklámok, vagy már végighallgatta az összes hangoskönyvet, ami a videómegosztón elérhető, annak ott a Voiz. Itt egy-egy hangoskönyvet 2-5 ezer forintos áron tudunk megvásárolni, viszont havonta mindössze 6000 forintért korlátlan hozzáférést kapunk. Egy hónap alatt pedig hangoskönyvként akár három-négy művel is megismerkedhetünk, így ez az ár nagyon jutányos a papírkönyvekhez képest.
A választékról felesleges hosszasabban értekezni, a romantikus regényektől, az ismeretterjesztő és tudományos – na meg a tudományos fantasztikus – olvasmányokon át az ezotériáig minden megtalálható. Sőt, vannak ingyenes hangoskönyvek is! A Voiz könyvei az Androidra és iOS-re egyaránt elérhető alkalmazásukon keresztül érhetők el.
Tehát akkor nincs más hátra, mint „olvasásra”, vagyis hallgatásra fel, hogy az irodalom megszépíthesse a hétköznapjainkat.