Felmentési idő nyugdíj előtt – mikor engedhetjük el a munkát?

Közeleg a nyugdíj? Ha már nagyon letennénk a munkát, erről a lehetőségről mindenképpen tudnunk kell: a felmentési idő segíthet abban, hogy az utolsó hónapokat ne kelljen ledolgozni. Cikkünkben áttekintjük, kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt, és mire érdemes figyelni a folyamat során.
Az alapszabály szerint öregségi nyugdíjat 65. életéve betöltésekor bárki kérhet, feltéve, hogy rendelkezik elegendő szolgálati idővel. Ha megvan a 20 év szolgálati idő és betöltöttük a nyugdíjkorhatárt, akkor jogosultak leszünk nyugdíjra. Ha csak 15 évünk van, akkor öregségi résznyugdíjat kaphatunk. Korkedvezménnyel kizárólag nők mehetnek nyugdíjba Magyarországon (Nők 40).
Ez az alapeset. Közalkalmazottak esetében más szabályok érvényesek. A felmentési idő nyugdíj előtt a közalkalmazotti, illetve más közfoglalkoztatási jogviszonyban dolgozóknak jár, meghatározott feltételek mellett.
Felmentési idő nyugdíj előtt: kinek jár, hogyan kérhető, mire jó?
A közalkalmazotti jogviszony több módon is megszüntethető, egy közülük a felmentés – a legtöbben így szeretnének nyugdíjba vonulni, mert ez a legelőnyösebb. A közalkalmazotti rendszer szigorúbb, kötöttebb – főleg, ha nyugdíjba vonulásról van szó.
A jogviszony megszüntetésénél ezek jöhetnek szóba:
- közös megegyezés,
- áthelyezés,
- lemondás,
- felmentés,
- azonnali megszüntetés.
Nyugdíjba vonulás előtt leginkább a közös megegyezés, a felmentés, vagy ritkábban a lemondás jön szóba. Fontos tudni, hogy a felmentési időre csak akkor jogosult a közalkalmazott, ha a felmentés közlésének vagy legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már elérte a nyugdíj korhatárt és rendelkezik a nyugdíjhoz szükséges jogosultsági idővel is.
Ez egy olyan időszak, amikor a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia már nem kell. A felmentési időre jár az alapilletmény és az illetménykiegészítés, viszont nem jár pótlék, jutalom vagy prémium. az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. Ebben az időszakban a munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, bizonyos esetekben pedig a teljes időszak alól.
A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.
Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a közalkalmazott felmentési idő számítása az alábbi módon történik:
A hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött
- öt év után egy hónappal;
- tíz év után két hónappal;
- tizenöt év után három hónappal;
- húsz év után négy hónappal;
- huszonöt év után öt hónappal;
- harminc év után hat hónappal meghosszabbodik.
Marad még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink gyorsan és díjmentesen válaszolnak!