Meddig ehetők a húsvéti maradékok? Ez a szín vagy szag már veszélyt jelez, dobd ki azonnal

Borozás főzés közben? Vagy a vízben főzés fortélyai? Erről már mind írtunk nektek. Azonban most egy aktuálisabb probléma: húsvét után nemcsak a templom és a locsolók illata marad, hanem a hűtőben a maradék is. Főtt tojás, sonka, franciasaláta, kaszinótojás, töltött káposzta. Meg a szalvétába csomagolt sütemény, amit senki sem kért, de mindenki hazavitt. Ezek az ételek jók, ismerősek, ünnepiek – de nem örökéletűek. A kérdés mindig ugyanaz: meddig ehetők?
A főtt tojás meddig áll el?
A főtt tojás sorsa egyszerű. Ha megfőztük, szobahőmérsékleten legfeljebb 2 órát hagyhatjuk, utána hűtőbe kell tenni. Héjában, zárt dobozban akár 2 hétig is eláll. Ha viszont meghámoztuk, csak 5 napig tárolhatjuk. A tojás szaga sokat elárul: ha kénes, savanykás, akkor már nem kérdés. Menjen a kukába.

A húsvéti sonka meddig áll el?
A sonka többféle lehet, de egyik sem örök. A főtt, füstölt sonka hűtőben 3-5 napig áll el, ha jól van lefedve. A parasztsonka kicsit tovább bírja – akár 6-7 napig is. Ha fagyasztóba tennénk, akkor legfeljebb 1-2 hónapig, utána ízét, állagát is elveszti. Penész, nyálkás felszín, szúrós szag? Ennek annyi, dobjuk ki!
Töltött káposzta, kaszinótojás és társai
A húsvéti hidegtálak szintén gyorsan romlanak. A kaszinótojás, franciasaláta, sonkatekercs – mind hűtősek, de csak 2-3 napig biztonságosak. Ezekben a majonéz, tojás és hús gyorsan megromlik, főleg, ha többször kivettük, visszatettük. A töltött káposzta hűtőben 3-4 napig, fagyasztóban 2-3 hónapig elállhat.
Maradékmentés? Igen. De nem mindenáron.
Maradékot nem pazarlunk – ez jó. A maradékmentés környezettudatos, spórolós, házias. De nem vakmerő. Az, hogy a főtt tojás meddig áll el, és a húsvéti sonka meddig áll el, nemcsak praktikus, hanem egészségügyi kérdés is. Egy ételmérgezés több napra ledönthet. Egy kórházi látogatás drágább, mint amit a szemetesbe dobnál.
Kérdésed van a témával kapcsolatban? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül, díjmentesen válaszolnak.

Figyeld az időt, a színt, a szagot
A romlás nem mindig látványos. Néha csak egy árnyalat. Egy enyhe szag. Egy puhább felszín. Ezeket ne bagatellizáld. Ha kétségeid vannak, ne kóstold, ne sajnáld, és ne fagyaszd le. Dobd ki! Az élelmiszer-biztonság nem luxus.