Kaphat-e egy cukorbeteg vezetői engedélyt? Mutatjuk, mikor kell és mikor nem alkalmassági vizsgálat

Köztudott, hogy a jogosítvány megszerzéséhez vagy meghosszabbításához bizonyos egészségügyi feltételeknek kell megfelelni, mint ahogy az is, hogy a cukorbetegség vagy szövődményei befolyásolhatja a vezetési képességeket. Így felmerül a kérdés, hogy a cukorbeteg vezetői engedélyt hogyan szerezhet, emellett, hogy ezt megteheti-e minden jogosítványtípusra. Cikkünkben mutatjuk a válaszokat.

Mikor kaphat egy cukorbeteg vezetői engedélyt?

A jogosítvány megszerzéséhez minden leendő sofőrnek át kell esnie egy egészségügyi alkalmassági vizsgálaton. A közúti járművezetők egészségügyi alkalmasságának a feltétteleiről és megállapításáról a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet rendelkezik. A cukorbetegek esetében sincs ez másképp, ám az ő esetükben rendszerint rövidebb időre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot. Egészséges emberek esetében ez 50 év alatt 10 év, 50 és 60 között 5 év, 60 és 70 között 3 év, 70 felett pedig 2 év, legalábbis a B kategóriás jogosítványt tekintve.

Azok a cukorbetegek, akik jól kezelik állapotukat, nem szenvednek súlyos hipoglikémiában, és nincsenek előrehaladott szövődményeik (például a látással kapcsolatos), általában megkaphatják a jogosítványt. Az egészségügyi alkalmasságot azonban – ha a cukorbetegség állapotában változás következik be – rendszeresen felül kell vizsgálni. Az egyéni elbírálás a cukorbetegség típusától és kezelésétől függ.

Jelenleg az 1-es alkalmassági csoportba tartozók – például személygépkocsit vagy motorkerékpárt vezetők – legfeljebb öt évre kaphatnak engedélyt. Míg a hivatásos sofőrök (C-, D- vagy TR kategóriás vezetői engedély, 2-es alkalmassági csoport) esetében szigorúbb, legfeljebb hároméves időtartamot állapítanak meg.

Mikor szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat?

A vezetői engedély megszerzéséhez és meghosszabbításához minden esetben egészségügyi alkalmassági vizsgálatra van szükség. A cukorbetegek esetében azonban az egészségi alkalmasság megállapítása során külön figyelmet fordítanak az anyagcserehelyzetre, a hipoglikémiás epizódok előfordulására, valamint az esetleges szövődményekre, különösen a látásromlásra.

1-es alkalmassági csoport: személygépjárművek és motoros járművek vezetői

Vércukorszint mérés.

Azok számára, akik az A- vagy B-kategóriás jogosítványt szeretnék megszerezni, mint már említettük legfeljebb 5 évre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot és a következő feltételeknek kell megfelelni:

  • A cukorbeteg tisztában van a hipoglikémia veszélyeivel és képes megfelelően kontrollálni állapotát.
  • Gyógyszeres vagy inzulinkezelés alatt állók esetében diabetológus szakorvos véleményére is szükség van. Ezt lehet kérni a háziorvoson keresztül is.
  • Ha a cukorbetegség kizárólag diétával és életmódbeli változtatásokkal kezelhető, nincs szükség külön szakorvosi vizsgálatra!
  • A látásnak meg kell felelnie a minimális követelményeknek, vagyis megfelelő látásélességgel (0,5 binokuláris látásélesség) és látótérrel kell rendelkezni. A pontos szemészeti feltételek itt elérhetők.

2-es alkalmassági csoport: hivatásos járművezetők és nagyobb járművek vezetői

Inzulin.

Rájuk szigorúbb előírások vonatkoznak, és az egészségi alkalmasságot legfeljebb 3 évre állapítják meg. A következő feltételeknek kell megfelelniük:

  • Az előző 12 hónapban nem fordulhatott elő súlyos hipoglikémiás epizód.
  • A kérelmező tisztában van a hipoglikémia tüneteivel és tudatosan kezeli állapotát.
  • Az inzulinkezelt cukorbetegeknek rendszeresen ellenőrizniük kell vércukorszintjüket (legalább naponta kétszer), és a vezetést megelőzően is.
  • Nem lehetnek olyan szövődmények, amelyek akadályoznák a biztonságos járművezetést, például jelentős látásromlás vagy idegrendszeri károsodás.

A 2-es csoportba tartozó járművezetők számára a látásélesség követelményei is szigorúbbak, például legalább 0,8-as látásélességet kell elérniük. A kettőslátás vagy csökkent kontrasztérzékenység kizáró tényező lehet.

Ki végzi az alkalmassági vizsgálatot?

Az alkalmassági vizsgálatot általában a háziorvos vagy a foglalkozás-egészségügyi orvos végzi, szükség esetén diabetológus vagy más szakorvos bevonásával. A vizsgálat eredményét az egészségügyi hatóságok rögzítik, és amennyiben az érintett nem ért egyet az eredménnyel, lehetősége van másodfokú elbírálásra.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Egy apró változtatás, ami látványosan csökkenti a ráncokat? Meg fogsz lepődni!

Nem kell botox, nem kell méregdrága krém. A természetes ránctalanítás kulcsa ott van az arcodon: ez a mosoly.

Mivel jár, ha napi bejelentéssel foglalkoztatnak? Ezt az 5 dolgot sokan figyelmen kívül hagyják

A napi bejelentés TB szempontból szolgálati időt ad, de nem jár vele betegszabadság, táppénz vagy rendes szabadság. Cikkünkben 5 fontos tudnivalót gyűjtöttünk össze, amit 2025-ben is sokan figyelmen kívül hagynak.

Melyik magyar rendező filmje: Az ötödik pecsét? Műveltségi kvíz

Tedd próbára a tudásod, játssz velünk!

Heti akciók: 99 Ft‑os fahéjas csiga, féláras laktózmentes kakaós tej – Ez a pöpec reggeli? Van más is…

A heti akciók most gyorsuló óraként ketyegnek: sok ár épp ma fordul vissza teljesre.

Ízletesebb lesz a gomba, ha a tisztításnál erre odafigyelsz – nem mindegy, hogyan csinálod

Te is úgy tudod, hogy a gombát meg kell pucolni? Pedig a profik egészen máshogy csinálják.