Idén vonulsz nyugdíjba? Ennyivel lesz kevesebb a pénzed

Az öregségi nyugdíj összegét az elismert szolgálati idő és a figyelembe vehető havi átlagkereset alapján állapítják meg. Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkeresetet úgy határozzák meg, hogy az egyes években elért bruttó kereseteket, jövedelmeket – ideértve a minimálbér összegét is – naptári évenként csökkentik:
- a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék, nyugdíjjárulék, magánnyugdíj-pénztári tagdíj, munkavállalói járulék, vállalkozói járulék, valamint egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék összegével,
- a személyi jövedelemadónak a járuléktalanított összegével.
A havi átlagkereset megállapítását a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani Ez az úgynevezett valorizálás. A valorizációs szorzót minden évben, az előző év statisztikai adatainak tükrében állapítják meg. Az így meghatározott összeget elosztják azoknak a napoknak a számával, amelyre a biztosítottnak keresete volt. A nyugdíjak kiszámításánál annak, nagy jelentősége van, hogy mikor megy nyugdíjba valaki, Ez évek óta így van. Minél később, annál jobban járhat. A részletekről itt!
Ez azonban konkrétan így nem fedi a valóságot. 2022-ben 8,7 százalékkal lesz magasabb ez a valorizációs szorzó. Első hallásra mondhatnánk, hogy aki idén megy nyugdíjba jól jár. Igen, matematikailag.
Nézzük, hogy mi is a valóság! A kormány elhibázott gazdaságpolitikájának köszönhetően tavaly és már idén januárban is 7,9 százalékos volt az infláció. Közgazdászok szerint mondhatni ott tartunk, mint a szocializmusban. A felelősség tekintetében a jegybank elnöke (Matolcsy György) és a pénzügyminiszter (Varga Mihály) egymásra mutogatnak.
A forint értékének romlása egész Európában egyedülálló. A magas infláció és a gazdaság teljesítőképességének csökkenése semmiképp nem kedvez a nyugdíjasoknak. Legutóbb tíz éve volt ilyen mértékű élelmiszer, üzemanyag áremelkedés. Ami ugye magával viszi a szolgáltatások (autószerelő, kőműves, burkoló) árainak növekedését is. Mindent összevetve a nyugdíjkiegészítést elviszi az infláció, a nyugdíjasok vásárló ereje csökken. Ezért nem járnak jobban, akik idén mennek nyugdíjba.