Kinek jár lakhatási támogatás 2023-ban? Ki és hogyan igényelheti?

Lakhatási és lakásfenntartási támogatás – mi a különbség? Bár a nevük hasonló, az egyik álláskeresőknek, pontosabban új munkavállalóknak adható, míg a másik a szociálisan rászoruló családoknak. Melyik tud mit, kinek jár lakásfenntartási támogatás, kinek lakhatási? Mondjuk.
Lakhatási támogatás 2023: leendő munkavállalóknak
A lakhatási támogatás azoknak az álláskeresőknek adható, akiknek az otthonuktól távol ajánlottak fel munkát. Ez a lehetőség az előző években nem volt elérhető, és úgy tűnik, egyelőre csak idén december 31-ig élhetnek vele az érintettek.
A felhívás szerint a program célcsoportjába azok az álláskeresők tartoznak, akik számára felajánlott munkalehetőség esetében a munkavégzés helye eltér az állandó lakóhelyüktől. Egész pontosan azoknak, akiknek a lakhelyétől legalább 60 km-re lévő településen található a munkahelyük. A következők a feltételek:
Lakhatási támogatás annak az álláskeresőnek nyújtható,
- aki a foglalkoztatási és bérleti jogviszony létesítésének napjáig benyújtja a kérelmet. Jogviszony létesítésének napján a munkaszerződés aláírásának a napját kell érteni.*
- akit legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak;
- aki legalább hat hónap időtartamra szóló és legalább heti húsz óra munkaidejű foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesít;
- aki nem rendelkezik lakóingatlannal a munkavégzés helyén, valamint olyan településen, amelynek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t;
- akinek a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyból származó rendszeres havi – munkaszerződés szerinti – bruttó munkabér nem haladja meg az 600.000 forint összeget.
*Azt írják, hogy a bérleti szerződésben a bérlemény címe nem egyezhet meg az igénylés napján a foglalkoztatott lakcímkártyáján szereplő tartózkodási hely címével. Vagyis nem kaphat támogatást az az álláskereső, aki a kérelem benyújtásáig fennálló tartózkodási helyére szóló bérleti szerződést ad be.
Mennyi az összege?
A vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 162.400 Ft/hó lehet. (Annál nagyobb összeget nem ítélhetnek meg, mint a bérleti szerződésben rögzített havi bérleti díj.) A teljes összeget két egyenlő részletben, előlegként folyósítják. A támogatás pontosan 6 hónapra nyújtható.
Amennyiben ugyanazon ingatlanba több bérlő költözik és közös bérleti szerződést írnak alá, úgy az egy összegben megállapított bérleti díj arányosításra kerül a bérlők között. Ennek megfelelően az egy összegben megállapított bérleti díj összege egyenlő arányban oszlik meg a bérlők között. Nem számít, hogy a bérlők közül hány fő igényli/jogosult igényelni a támogatást.
Támogatás kizárólag belföldi munkavégzéshez és csak belföldi ingatlanra igényelhető. A támogatás időtartama alatt, a támogatott részére egymást követően, több ingatlanra kötött bérleti szerződés esetében is folyósítható a támogatás.
Egyéb fontos tudnivalók
Ahogy írtuk, a támogatást két egyenlő összegben, előlegként folyósítják. Az első részletet (a támogatás 50%-át) a hatósági szerződés aláírását követő 5 munkanapon belül, a másodikat (a fennmaradó 50%-ot) az első előlegrészlettel való elszámolás elfogadását követő 5 munkanapon belül utalják.
Az elszámolást két alkalommal kell begyújtani.
- Az előleg első részletének (a támogatás 50%-a) felhasználására vonatkozó elszámolási határidő: legkésőbb a támogatási időtartam felének leteltét követő hónap 12. napja.
- A második részletének felhasználására vonatkozó elszámolási határidő: a támogatási időtartam leteltét követő hónap 12. napja.
Hogyan igényelhető lakhatási támogatás?
Az álláskeresők a munkaszerződésük aláírásának napjáig, a munkavégzés helye szerinti járási kormányhivatal foglalkoztatási osztályainál kérelmezhetik a lakhatásuk támogatását. A kérelem innen tölthető le.
Az ügyintézés történhet elektronikusan vagy papíralapon.
Elektronikusan: Az álláskereső az elektronikus ügyintézés során a dokumentumokat az általános célú kéreleműrlap (e-Papír) szolgáltatás igénybevételével, elektronikusan hitelesítve (elektronikus aláírás és időbélyegző) küldheti el a járási hivatalnak.
Ügyfélkapu azonosítást követően, az e-Papír szolgáltatásba belépve a dokumentumok beküldéséhez az alábbi adatokat kell megadni:
- Témacsoport: Kormányhivatali ügyek
- Ügytípus: Foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás és egyéb állami foglalkoztatási feladatok
- Címzett: munkavégzés helye szerint illetékes fővárosi kerületi/járási hivatal foglalkoztatási osztálya
- Levél tárgya: Álláskereső lakhatási támogatása (ezt az álláskeresőnek kell beírnia)
Az álláskereső a dokumentumokat személyesen, illetve postai úton is benyújthatja a járási hivatalhoz.
Tájékoztatásunk részletes, de nem teljes. A lakhatási (vagy ahogy sokan hivatkoznak rá: albérleti) támogatásról szóló hirdetmény innen tölthető le.
Kinek jár lakásfenntartási támogatás?
Az önkormányzatok a szociálisan rászoruló személyek részére – a szociális törvényben szabályozott ellátások kiegészítéseként– pénzbeli és természetbeni települési támogatást nyújtanak. Minden esetben a képviselő-testület határozza meg, hogy milyen célokra, milyen összegben, és milyen feltételekkel adhatják az adott támogatást. Utóbbiak településenként eltérhetnek.
A lakásfenntartási támogatás a települési támogatások körébe tartozik. Ez a szociálisan rászorult személynek, családnak az általuk lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás. Van, ahol a támogatás elsődleges célja a hátralék-felhalmozás megelőzése, máshol főként a fűtésköltséghez járulnak hozzá. Ez az önkormányzattól függ.
Lakásfenntartási támogatást az igényelhet, akinek a háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének bizonyos százalékát (többszörösét). Az összeg 2023-ban 28.500 forint, ennek valahányszorosa a határ.
Például: Lakásfenntartási támogatást az igényelhet, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 250 %-át, egyedül élő személy esetében a 300 %-át, feltéve, hogy a háztartás tagjai vagyonnal nem rendelkeznek.
Máshol mások a szabályok. Az önkormányzat weboldalán fent szokott lenni, hogy ki és milyen feltételekkel igényelheti a lakásfenntartási támogatást. Ha ott nem találjuk, akkor keressük meg a hivatal elérhetőségét, és kérdezzünk rá. Személyesen és telefon is segítenek.