Amikor a szomszéd kutyája veszélyes – Mit tehetsz meg és mit nem?

Mit lehet tenni, ha a szomszéd kutyája veszélyes? A szomszéd kutyája nemcsak kellemetlenséget, hanem akár komoly veszélyt is jelenthet, ha rendszeresen kiszökik és másokat vagy más állatokat támad meg. Ilyen esetben a legfontosabb, hogy ne a saját kezünkbe vegyük a dolgokat, hanem jogi és hivatalos úton próbáljuk rendezni a helyzetet.

„– A szomszéd kutyája megette a macskámat. Lelőhetem?” – tette fel a kérdést ügyfélszolgálatos kollégánknak egy hölgy. Munkatársunk röviden, tömören tudott is felelni:
„– Nem.”

Ez természetesen nem megoldás a problémára. De mit tehetünk, ha a szomszéd kutyája rendszeresen kiszökik, veszélyezteti mások tulajdonát, esetleg más állatokat támad meg?

Gyakori panasz, hogy valakinek a szomszédjában egy kutya nem megfelelő körülmények között van tartva. Ezek az állatok bejuthatnak más birtokára, ahol jelentős kárt okozhatnak. Olyan esetek is vannak, hogy egy kiszökött agresszív kutya más állatokat támad meg, legyen szó haszonállatokról, vagy másik kutyáról.

Ha a szomszéd kutyája veszélyes: Ki a felelős és mit lehet tenni ilyen helyzetben?

A jog szerint az állattartó felelős a saját állatai által okozott károkért. Ha egy kutya rendszeresen kiszökik, veszélyt jelent a környezetére, a gazdája köteles ennek megakadályozásáról gondoskodni. Ennek elmulasztása esetén a kutya gazdája polgári jogi és adott esetben büntetőjogi felelősséggel is tartozhat.

További kérdéseid vannak a szomszédi együttélés szabályai kapcsán? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálathoz, ahol munkatársaink gyorsan és pontosan válaszolnak!

Mindig a jogi utat válasszuk, ne reagáljunk erőszakkal, mivel ez saját magunkat is bajba hozhatja.

szomszéd kutyája veszélyes

Ami a kutya bántalmazását illeti, a jog ismeri a jogos védelem fogalmát, amely szerint amennyiben egy személyt vagy annak tulajdonát (jelen esetben a haszonállatokat) jogtalan támadás éri, és az más módon nem hárítható el, akkor az azzal szembeni fellépés nem bűncselekmény. Ebben az esetben a bíróság azt vizsgálja, hogy a támadás elhárítható lett volna-e kevésbé súlyos módszerekkel. Ha bebizonyosodik, hogy a kutya megfutamítására nem volt más lehetőség, akkor az önvédelem megállapítható, és ebben az esetben nem büntethető az illető. Ha viszont a bíróság arra a következtetésre jut, hogy volt egyéb lehetőség a kár elhárítására (pl. kerítés javítása, a gazda korábbi figyelmeztetése, hatósági bejelentés), akkor fennállhat az állatkínzás bűncselekmény gyanúja.

Fontos szempont, hogy az állattartási kötelezettségek elmulasztását a hatóságok (jegyző, rendőrség) felé időben lehet jelezni. Ha a szomszéd kutyái rendszeresen kiszöknek, érdemes ezt dokumentálni, bejelentést tenni, illetve polgári peres úton is lehetőség van kártérítést követelni.

Kapcsolódó

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.

Mennyit adhatsz az orvosnak? Ezt tudnod kell, mielőtt hálapénzt adnál!

Sokan még mindig nincsenek tisztában vele, hogy 2021 óta teljesen megváltoztak a hálapénz szabályok. Már nem lehet csak úgy pénzt adni az orvosnak, sőt,...

Gyermekápolási táppénz: Mennyi nap jár a beteg gyerek után? Mutatjuk!

A gyermekápolási táppénz – vagyis a gyáp – célja, hogy részben pótolja a szülő kiesett jövedelmét. Hogy hány nap táppénz jár a gyerek után,...
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat