Mi a teendő, ha az utcán kutyát találunk? 5 gyakorlati tanács

Mitévők legyünk, ha elkóborolt kutyát találunk a környéken? Hová fordulhatunk segítségért? Csak úgy befogadhatjuk? Az utcán talált kutya gyakran visszatalál otthonába, de ha megviselt az állat, esetleg beteg és úgy érezzük, tudunk neki segíteni, akkor azt az alábbiak szerint tegyük.
Utcán talált kutya: nem mindegy, milyen állapotban van
Mi a teendő? Másképp kell eljárnunk, ha veszélyes kutyával találkozunk, vagy ha láthatóan beteg, sérült az állat, és egy barátkozós, ápolt ebnél is mást kell tennünk.
Ami a jogi szempontot illeti: „Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény szerint a települési – a főváros belterületén a fővárosi – önkormányzat kötelező feladata a település belterületén a kóbor állatok befogadása.”
A gyepmesteri telep fogadja be a kutyát
A helyi gyepmesteri telep hivatalból elrendelt feladata a közterületen talált kóbor kutyák (cicák nem!) begyűjtése, amit lakossági bejelentésre meg is tesz. A telep vezetőjének feladata az eredeti gazdi felkutatása, az eb visszaadása a gazdinak, ha az nem kerül elő a kutyának ők is megpróbálnak új gazdit szerezni
Ha az önkormányzat (gyepmesteri telep) kezeli a helyzetet, és a befogást követő 15 napon belül nem derül ki, ki az állat gazdája, akkor az állam tulajdonába kerül a kutya, és az állatvédelmi hatóság gondoskodik róla. Ekkor megpróbálnak más gazdát keríteni neki.
- Ha a tulajdonos előkerül, akkor neki kötelessége visszavenni a kutyát és meg is kell térítenie a befogással és elhelyezéssel kapcsolatos költségeket.
- Lehet, hogy az állat tulajdonosa és tartója nem ugyanaz a személy. Ekkor az állattartóé a felelősség, és a tulajdonoshoz kerül vissza a kutya.
- Ha jelentkezik a gazdája, de már letelt a 15 nap, akkor is az állam tulajdona a kutya. Mivel állami vagyonná válik az állat, már csak gazdajelöltként jelentkezhet a volt tulajdonosa.
Civil személy fogadja be a kutyát
Ritka esetben jelentkeznek a jegyzőnél, pedig a jogszabályi előírás szerint a helyi önkormányzat jegyzőjének kell bejelenteni, ha valaki kóbor állatot talál. Miért jó, ha nekik jelezzük? Egyrészt el tudják helyezni az állatot egy menhelyen vagy a gyepmesteri telepen. Az is megeshet, hogy épp a megtalálójánál helyezik el az állatot. Ezen kívül megtesznek mindent az állatvédelmi hatóság feladatkörében is, és felkutatják az eredeti állattartót.
Mi történik, ha a megtaláló magánál tartja a kutyát?
Ha illető mindent megtett azért, hogy meglegyen az eredeti tulajdonos, azaz ellenőrizte, hogy van-e azonosító chip, szórólapozott, hirdetéseket tett fel, bevonta ismerőseit, akkor 90 nap után az övé lesz a kutya tulajdonjog. Természetesen akkor, ha ez idő alatt nem jelentkezett a tulajdonos.
Hol lehet leolvasni a chipet?
- állatorvosi rendelők
- állatmentő szervezetek
- MOL benzinkutak
Ha veszélyes kutyát találunk közterületen, akkor a rendőrségnek kell szólni.
Állatmenhelyek
Megkérdezhetünk egy állatmenhelyet is, hogy van-e szabad helyük a kutya számára. A legtöbb esetben sajnos az a válasz, hogy telt ház van, nem tudnak fogadni újabb kutyát. Ha hajlandók vagyunk egy ideig magunknál tartani, akkor az eb felkerülhet a várólistára, és ha lesz a menhelynek kapacitása, akkor átveszik tőlünk. Ez nem megy egyik napról a másikra, akár több hét is lehet, amíg lesz szabad hely.
Ha kölyköket találunk, semmiképp ne hagyjuk őket sorsukra! Értesítsünk egy gyepmestert vagy egy állatmenhelyet!