Magyar emberek tömegének álom az, hogy valaha saját ingatlanja legyen. Ráadásul nemcsak egy lakás megvétele, de már az albérletek árának kigazdálkodása is egyre reménytelenebb. Hogy biztosítson így az ember családjának biztos lakhatást? Ez a lakhatási válság.
„Nem bírom már idegekkel!” – fakadt ki legutóbbi beszélgetése után ügyfélszolgálatos kollégánk. Így folytatta:
„Költözzön az anyósához. Két legyet egy csapásra. Családi elszigetelődés és lakhatási szegénység. Esetleg költözzön hozzá a nagymamája is, ugye? Meg a nagypapa, a kisgyerek, az unokák, a dédunokák, és lassan az egész ország költözzön be az egyetlen egy garzonlakásba. Az egész ország ott fog lakni, egy garzonlakásba, mindenkinek jár a lakás.”
Azt kell, hogy mondjuk, igaza van kollégánknak. Iszonyatosan elszálltak a lakásárak. Egy fiatalnak már tíz évig kell spórolnia csak ahhoz, hogy összerakja a lakáshitelhez szükséges önerőt. Fiatalok tömegének álom csak az, hogy valaha saját lakása legyen.
Nem csoda, hogy lakhatási válság van. Az ingatlanok ára az Európai Unióban Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt években. A 2015-ös ár 256 százalékára emelkedett egy átlagos ingatlan ára. A legtöbb nyugat-európai országban a 2015-ös árnak csak a 100-150 százalékán forognak a lakóingatlanok.
Lakhatási válság – A magyarok fizetése nem követi a drasztikus áremelkedést
A magyar fizetések nem tudják követni az ingatlanárak drasztikus növekedését. Míg Nyugat-Európában a bérek is emelkednek, nálunk a keresetekhez képest az árak szinte elérhetetlenek. Egy átlagos magyar háztartás bevételének jelentős részét bérleti díjra vagy hiteltörlesztésre kell fordítani, ami sokaknak szinte lehetetlenné teszi az önálló lakhatást.
A fiatalok helyzete kilátástalan
Egyre több fiatal dönt úgy, hogy a szülőkkel marad akár harmincéves koráig is. A saját lakás helyett a családi otthon jelenti az egyetlen alternatívát. Hiszen nemcsak az albérlet drága, de a hitelhez szükséges önerő is szinte elérhetetlen.
A lakhatási válság enyhítésére állami támogatásokra és megfizethető bérlakásprogramokra lenne szükség. Emellett fontos lenne az is, hogy a bérek végre utolérjék a rohamosan emelkedő lakásárakat. Addig pedig marad az, hogy a magyarok többsége tovább álmodozik egy saját otthonról. Marad a lakhatási válság.
Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát! További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!