Mit tehetünk, ha jogi tanácsra van szükségünk? Hova fordulhatunk, ha nem tudjuk kifizetni az ügyvédi óradíjat? Vagy először csak egy általános, ingyenesen elérhető tanácsadásra lenne szükségünk, hogy megtudjuk, merre induljunk. Sokszor az sem kézenfekvő, hogy melyik ügytípussal hová tudunk fordulni ingyenes jogi segítségnyújtásért.
Bár a kormány leszűkítette az ingyenes jogi tanácsadásra jogosultak körét, a fenti esetekben elérhető ingyenes jogi segítségnyújtás. Mutatjuk, hogy milyen ügytípusoknál hová lehet fordulni.
Állami szervekkel és közügyekkel kapcsolatos jogi segítségnyújtás
A Társaság a Szabadságjogokért többféle területen lát el jogi képviseletet, de csak abban az esetben, ha az állam vagy állami szerv követett el jogsértést. Polgári-és családjogi ügyekkel tehát nem tudunk a TASZ-hoz fordulni, vagy amennyiben nem állami szervvel van problémánk, illetve kártérítési ügyekben se látnak el képviseletet. A TASZ kifejezetten egészségügyi (abortusz, otthonszülés), oktatással kapcsolatos, illetve közügyek, magánéleti és kisebbségi ügyekben (gyűlölet bűncselekmény, hátrányos megkülönböztetés, gyermekvédelmi eljárások), illetve drogfogyasztás esetében ad jogi segítségnyújtást. Azt tudni kell, hogy személyes tanácsadás és ügyfélfogadás nem érhető el, a kapcsolattartás e-mailben és telefonon történik az alábbi elérhetőségeken: a 06-1-279-2235 számon kedden 14:30 és 17 óra között, szerdán 15 és 17 óra között, valamint csütörtökön 10 és 12 óra között. Pénteken 14 és 16 óra között pedagógusok számára történik munkajogi tanácsadás.
A TASZ keresőjében elérhető egy részletes lista, hogy mely ügytípussal melyik szervezethez tudunk fordulni jogi segítségnyújtásért: tasz.hu/a/files/Jogsegely-mas-szervezetek-frissitett-211110.pdf
Ingyenes családjogi tanácsadás
Családjogi kérdésekkel a településünk vagy kerületünk szerint illetékes Család-és Gyermekjóléti Központokhoz tudunk fordulni, ahol személyes ügyfélfogadás keretében kaphatunk ingyenes jogi segítséget. Ez magában foglalja a tanácsadást, de akár egy beadvány megírását is jogász segítségével. Illetve az egyes ügyek szakmai végigkísérését, ám jogi képviseletet itt nem látnak el.
Az alábbi listában láthatod, hogy a lakóhelyed szerint melyik az illetékes Család-és Gyermekjóléti Központ, ahol nem csak gyermekes családok kaphatnak segítséget, hanem egyéni esetkezelés keretében bárki rászoruló is. https://szocialisportal.hu/szakmai-intezmenykereso/
Gyermekjogi tanácsadással kapcsolatban kereshetjük a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványt, akik e-mailen vagy 0-24 órában működő chatrobot segítségével érhető el jogi segítségnyújtás.
Lakhatási ügyekkel kapcsolatos jogi segítségnyújtás
Személyes jogi tanácsadást tart az Utcajogász Egyesület minden pénteken délután a Blaha Lujza téren kifejezetten lakhatási problémákkal kapcsolatban (lakbérelmaradás, kilakoltatás) illetve hajléktalan emberek számára. Telefonos ügyeletet is tartanak a 0620 282 36 16 telefonszámon sürgős ügyekben, illetve e-mailt az utcajogasz@gmail.com címre írhatunk.
Kormányhivatalok által nyújtott ingyenes tanácsadás
A Kormányhivatalok által nyújtott jogi segítő szolgáltatás peren kívüli jogi szolgáltatást nyújt, illetve pártfogó ügyvédként jár el. A lakóhelyünk szerint illetékes kormányhivatalt személyesen is felkereshetjük, de az ellátáshoz szükséges beadványt online is benyújthatjuk. A jogi segítők nyilvántartását a jogi segítő névjegyzék tartalmazza.
https://szakrendszerek.im.gov.hu/nevjegyzek/
Munkajogi segítségnyújtás
Munkajogi kérdések esetén ügyvédi irodáknál érhető el egy-egy alkalom ingyenes konzultációra, de kifejezetten vállalkozók és vállalkozások számára tart munkajogi tanácsadást a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara. A szolgáltatást minden héten kedden és csütörtökön, 16-17 óra között van lehetőség telefonon a 488-2103 számon és e-mail-en keresztül (munkajog@bkik.hu) igénybe venni.
A minél célzottabb segítségnyújtás érdekében készítsünk össze minden, az üggyel kapcsolatos papírt, lehetőleg időrendi sorrendben. Illetve szedjünk össze minden iratot, amely releváns lehet a kérdésünkkel és az ügymenettel kapcsolatban. Így már mi is felkészülten érkezünk a tanácsadásra és több kérdésünkre választ kaphatunk.