Kinek jár és hogyan igényelhető az ingyenes útlevél?

Az eljárás csak három esetben illetékmentes, egyébként alapból 500-14 000 forintos költséggel számolhatunk (attól függően, hogy kinek állítják ki és milyen időtartamra). Akik olyan anyagi helyzetben vannak, hogy nem tudják ezt megfizetni, kérelmezhetik a költségmentességet. Cikkünkből kiderül, kinek jár ingyenes útlevél, pontosan mennyibe kerül, és hogyan igényelhető.

Kik kaphatnak útlevelet?

Magánútlevélre magyar állampolgárok jogosultak. Kivételt képeznek azok, akik nem utazhatnak külföldre, mert letartóztatásban vannak, bűnügyi felügyelet alatt állnak, végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték őket. Azok sem utazhatnak, akiknek a bíróság kényszergyógykezelést vagy javítóintézeti nevelést rendelt el, vagy akiknek az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló törvény alapján nem hagyhatják el Magyarország területét.

Hogyan kell útlevelet igényelni?

Az ország bármelyik járási hivatalának kormányablakában vagy okmányirodájában, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál. Ha külföldön jár le az útlevelünk, akkor a konzuli tisztviselőnél adhatjuk le a kérelmet (Magyarország külképviseletei külföldön, itt lehet keresni).

Mi van, ha sürgősen kell?

Lehetőség van arra, hogy útlevelet kiállítsák soron kívül (5 napon belül), sürgősséggel (3 napon belül), illetve azonnal (24 órán belül). Ezek a kérelmek a kormányablakokban vagy okmányirodákban, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál adhatók le.

A soron kívüli, sürgősségi és azonnali eljárásért természetesen pótdíjat kell fizetni. Soron kívüli eljárásnál 19.000 forintot, sürgősséginél 29.000 forintot, azonnalinál pedig 39.000 forintot.

20 nap az ügyintézés határideje rendes eljárásnál. Az elkészült útlevelet átvehetjük a járási hivatalnál, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál (személyesen vagy a törvényes képviselő útján), de kiküldhetik postán is. Külföldön a konzuli tisztviselőnél személyesen vagy a törvényes képviselő útján vehető át, illetve feladhatják postán.

Soron kívül kiállított útlevelet a járási hivatalnál, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál lehet átvenni.

A sürgősségi és azonnali eljárásban kiállított útlevél Budapest Főváros Kormányhivatal Központi Okmányirodai Főosztályánál (1133 Budapest, Visegrádi utca 110.) vehető át, illetve az általános hatáskörű útlevélhatóságnál.

Mennyibe kerül?

Rendes eljárásban a nagykorú kérelmező részére kiállított magánútlevél esetén az eljárási illeték

  • 5 évig érvényes magánútlevélnél 7.500 forint,
  • 10 évig érvényes magánútlevélnél 14.000 forint,
  • 1 évig érvényes magánútlevélnél (nem tartalmaz ujjnyomatot) 2.500 forint,
  • legfeljebb 5 évig érvényes második magánútlevél 15.000 forint (munkáltató kérheti a munkavállaló részére),
  • 5 évig érvényes második magánútlevél 15.000 forint (magánszemély kérheti saját részére különös méltánylást érdemlő okból),
  • 1 évig érvényes második magánútlevél 5.000 forint (a munkáltató vagy magánszemély kérelmezi, de az útlevél nem tartalmaz ujjnyomat adatot
  • illetékmentes az eljárás a 65. életévét betöltött személy magánútlevele esetén.

Más a díjszabás kiskorúaknál. 6 év alatt az illeték

  • 3 évig érvényes magánútlevél 2.500 forint,
  • 3 évig érvényes magánútlevél saját háztartásban nevelt két kiskorú gyermek esetén 1.250 forint,
  • 3 évig érvényes magánútlevél saját háztartásban nevelt három vagy több kiskorú gyermek esetén 500 forint,
  • második magánútlevél 5.000 forint.

6-18 éves korig az illeték

  • 5 évig érvényes magánútlevél 2.500 forint,
  • 5 évig érvényes magánútlevél saját háztartásban nevelt két kiskorú gyermek esetén 1.250 forint,
  • 5 évig érvényes magánútlevél saját háztartásban nevelt három vagy több kiskorú gyermek esetén 500 forint,
  • második magánútlevél 5.000 forint.

A kérelem benyújtásának időpontjában:

  • három vagy több kiskorú gyermeket háztartásában nevelő törvényes képviselő esetén a kiskorú gyermek magánútlevele kiadásának illetéke 500 forint,
  • két kiskorú gyermeket háztartásában nevelő törvényes képviselő esetén a kiskorú gyermek magánútlevele kiadásának illetéke 1.250 forint.

Kinek jár ingyenes útlevél?

3 esetben lehet illetékmentes az eljárás, ha

  • az okmány kiállítására az előző útlevél gyártáshibája, valamint a tároló elem hibás adattartalma vagy nem megfelelő működése miatt kerül sor,
  • az eltulajdonított okmány pótlására irányul (ez csak online kérelmezhető),
  • 65 éven felüli személy számára állítják ki.

Fontos: Az ügyfél költségmentességi kérelmet terjeszthet elő, ha kereseti, jövedelmi és vagyoni viszonyai miatt az eljárási költséget vagy egy részét nem képes viselni. Azaz, aki nehéz anyagi helyzetben van, kérelmezheti, hogy ne, vagy csak részben kelljen illetéket fizetnie.

Milyen iratokra van szükség?

Nagykorú kérelmezőnek igazolnia kell személyazonosságát valamilyen érvényes igazolvánnyal (pl. személyi, jogosítvány), be kell mutatnia a lakcímigazolványát. Ha ezek nincsenek meg, más dokumentumokkal is helyettesíthetők, a pontos tájékoztatás itt olvasható.

Hogyan lehet olcsó repülőjegyet venni?

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Repülővel utazol? Jó hír, az ingyenes kézipoggyász mérete ennyivel nagyobb lett

A ryanair kézipoggyász változás szerint 2025 júliusától az utasok 40×30×20 cm-es, 24 literes ingyenes táskát vihetnek fel a fedélzetre, 5 cm-rel és 4 literrel nőtt a korábbi mérethez képest.

Ezen az apróságon múlhat a lakásod értéke – Erre jobb, ha figyelsz!

Egy egyszerű, mindennapi dolog is csökkentheti a lakás értékét: a nyári szárazságban pusztuló fák, bokrok is elriaszthatják a vevőket.

Túlfizetés vagy hátralék? Így ellenőrizhetjük a HIPA-egyenlegünket

Ha vállalkozóként vagy céges ügyintézőként nem szeretnél meglepetéseket, érdemes időről időre elvégezni a helyi iparűzési adó egyenleg lekérdezése folyamatát. Ezzel gyorsan kiderül, hogy túlfizetésed van, esetleg pótlékot kellene rendezned.

Áruhitel nyugdíjasoknak: kinek adnak és milyen kockázatokkal lehet számolni?

Bár a nyugdíjasok is gyakran szeretnének élni az áruhitel lehetőségével – pl. drágább...

800.000 forintra is büntethetnek Horvátországban gyorshajtásért: a közlekedési bírságokról érthetően

A büntetés akár 2000 euró is lehet autópályán vagy gyorsforgalmi úton.

Locsolási hibák, amik kinyírják a kertet: így élheti túl a gyep a kánikulát

A nyári forróságban is lehet egészséges a fű, ha betartod az alábbi alapszabályokat.