Ezt a támogatást a súlyosan fogyatékos személyeknek folyósítják. Súlyosan fogyatékosnak számít többek között az, aki bizonyos segédeszközökkel (pl. kerekesszék) képes csak helyváltoztatásra. Nincs jövedelemhez kötve, fogyatékossági támogatás (FOT) nyugdíj mellett is járhat. Mit kell tudni a FOT-ról és hogyan igényelhető? Összefoglaltuk.

Ki jogosult fogyatékossági támogatásra?

A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére az esélyegyenlőséget elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás. A támogatás jövedelemtől független, célja, hogy mérsékelje a súlyosan fogyatékos állapotból eredő hátrányokat.

Az a 18. életévét betöltött, súlyosan fogyatékos személy jogosult rá, akinek állapota tartósan vagy véglegesen fennáll, önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul.

Ki minősül súlyosan fogyatékosnak?

Többek között a látási fogyatékos, a hallási fogyatékos, az értelmi fogyatékos, a mozgásszervi fogyatékos, részletek itt. Mozgásszervi fogyatékosnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a mozgásrendszer károsodása, vagy funkciózavara miatt a helyváltoztatása bizonyos segédeszközök állandó és szükségszerű használatát igényli.

Milyen eszközökről van szó?

Végtag protézisek, ortézisek, karral működtetett járóeszközök (mankók) és kerekesszékek. Ha a nyugdíjasnak tartósan szüksége van a mozgáshoz valamelyik eszközre, akkor jogosult lehet a támogatásra.

Mennyi a támogatás összege 2023-ban?

A fogyatékossági támogatás havi összege 32 222 forint. Ha a súlyosan fogyatékos személynek az önkiszolgálási képessége teljesen hiányzik, továbbá halmozottan fennálló fogyatékosság esetében a támogatás összege 39 660 forint.

A minősítés részletes szabályait a vonatkozó kormányrendelet tartalmazza.

A támogatásra nem jogosult, aki vakok személyi járadékában részesül, magasabb összegű családi pótlékot kap, vagy utána magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak. A rokkantsági járadék, a rokkantsági ellátás viszont a FOT mellett is igénybe vehető.

Hogyan kell igényelni?

A fogyatékossági támogatás iránti kérelmet „Kérelem fogyatékossági támogatás megállapítására” című nyomtatványon lehet előterjeszteni. Mellékelni kell a kérelmező háziorvosa – bentlakásos szociális intézményben élő kérelmező esetén az intézmény orvosa – által kiállított orvosi beutalót, valamint a fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentációt (pl. kórházi zárójelentés, ambuláns lap), eredetiben vagy másolatban. Ha kérelmező nem rendelkezik a minősítéséhez szükséges iratokkal, a háziorvos gondoskodik a megfelelő szakvizsgálatok elvégeztetéséről. További részletek a MÁK oldalán.

A kérelmeket a járási hivataloknál, a kormányhivataloknál, a kormányablakoknál és a települési ügysegédeknél lehet benyújtani.

300 ezret ad az állam akadálymentesítésre

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...

A hidegre erősödő ízületi fájdalom ellen: a belgyógyász szerint ez az 5 házi módszer segít

Sokan pontosabban tudják megmondani az időjárás változást, mint az időjósok. Csak sajnos nem a profi műszerek miatt, hanem ízületi fájdalmuk erősödik a hideg idő...