Kertes házban élsz? Ezért az 5 dologért akár bírságot is kaphatsz

A nyárias idő kedvez a kertészkedésnek, de nem szabad megfeledkeznünk a kevésbé szívesen végzett feladatainkról sem. Fontos ház körüli teendő például az ereszcsatorna kitakarítása és a fűtőberendezések ellenőrzése, de ezeken kívül is akad még dolgunk. Bizonyos munkák elvégzése egyenesen kötelességünk: ha nem foglalkozunk velük, akár meg is büntethetnek. Jöjjön 5 dolog, ami miatt bírság járhat.
Alaposan nézzünk körül a házunk táján. Kezdjük rögtön az egyik legfontosabb azonosítóval:
Nincs kint a házszám? 150 ezer forintunk bánhatja
Törvényi előírás és saját érdek is, hogy a házszám megfelelően fel legyen tüntetve az ingatlanokon. A házszámtábla kihelyezése az ingatlan tulajdonosának a feladata, amelynek elmulasztása akár 150 ezer forintos bírsággal is járhat. (Egészen pontosan 50 ezer forintig adható helyszíni bírság, illetve 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki.)
A törvény szerint a tábla beszerzéséről, kihelyezéséről, cseréjéről és pótlásáról is az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni. A házszámtáblát az utcafronti kerítésen vagy az épület közterületi homlokzatán, a közterületről látható helyen kell elhelyezni. Ha ez nem lehetséges, úgy a házszámtáblát az ingatlanon bárhol, az utcáról látható helyen kell elhelyezni.
Elsősorban természetese nem a büntetés elkerülése a fontos, hanem az, hogy a jól látható, olvasható házszámmal a mentőknek, tűzoltóknak, rendőröknek és a postásoknak is segítsünk.
A fakivágásnak komoly szabályai vannak. Engedély nélkül ne vágjunk bele!
Akár kerítésen belüli, akár azon kívüli fát akarunk kivágni, be kell tartanunk a szabályokat. A közterületen található fa minden esetben az önkormányzat tulajdonát képezi, kivágásához jegyzői engedély szükséges. Budapesten, a megyei jogú városokban, a nagyobb lélekszámú településeken nemcsak közterületen, hanem belterületen is fakivágási engedélyt kell kérni.
Aki engedély nélkül vág ki fát, az ellen szabálysértési eljárás indul. A büntetés mértéke változó.
Az árok betemetése miatt is büntetnek
Aki belterületen kertes házban él, annak az is a feladata, hogy a portája előtt a járdát, árokpartot és magát a vízelvezető árkot tisztán tartsa. Amit sokan nem tudnak – vagy nem akarnak tudni róla –, hogy az árkok önkényes átalakítása, betemetése jogszabálysértésnek minősül. Települése válogatja, mekkora büntetést szabnak ki a tulajdonosokra, de nem érdemes kockáztatni: van, ahol akár 200 ezer forintos közigazgatási bírság is járhat érte.
Nincs letakarítva a járda? Vigyázz, ez is tízezrekbe fájhat
Az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) köteles gondoskodni az ingatlana előtti járda, a járda és a kocsiút közötti terület gondozásáról, tisztán tartásáról, az ott lévő szemét, hulladék eltávolításáról, a hó eltakarításáról, valamint a gyom- és a síkosságmentesítésről. Ebbe beletartozik a lehullott levelek, az avar és más zöldhulladék eltávolítása is.
A szabályozás az egyes települési önkormányzatok esetében eltérhet, így érdemes utánanézni, konkrétan milyen szabályoknak kell megfelelnünk. És hogy mennyi a bíráság összege? Jellemzően előbb figyelmeztetést kapnak a tulajdonosok, büntetés csak akkor jár, ha a felszólításnak nem tesznek eleget. Településenként változhat az összeg, de néhány tízezer forinttal biztosan számolhatunk
A parlagfű irtása is kötelező. Milliós bírságot kockáztat, aki fittyet hány a szabályokra.
Ma már egész évben kötelesség a parlagfű elleni védekezés, és a hatóságok is egész évben árgus szemekkel keresik a mulasztókat. Bel- és külterületen egyaránt kötelező a növény irtása, a szabály pontosan így szól: minden földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Aki ennek nem tesz eleget, arra növényvédelmi bírságot kell kiszabni. Mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet kül- és belterületen egyaránt.