A szegénységtől és betegségektől tartanak a magyarok

A többség szerint valós fenyegetés, hogy valamilyen mértékben csökkenek a bevételei, és emiatt a korábbinál rosszabb életszínvonalon kell élnie. Nemcsak a körülményeik miatt aggódnak a magyarok, egészségüket, a családdal, barátokkal töltött szabadidejüket is féltik – derült ki friss felmérésünkből.

A Hóvége online kérdezéses módszerrel készítette el kutatását 2022 októberében, amelyet ezer fős reprezentatív mintán végeztünk. A felmérés szerint a magyarok egyre elégedetlenebbek: a többség arra készül, hogy anyagai helyzete romlani fog és csökkentenie kell kiadásait. Azt is megvizsgáltuk, mitől és milyen mértékben félnek a válaszolók. Mutatjuk az eredményt.

Ettől félünk igazán: megcsappan a pénzünk és rosszabbul élünk

Az életszínvonalat befolyásoló bevételkiesés az, amitől a magyarok a leginkább tartanak: 38,8% kis mértékben, további 38% viszont nagy mértékben érzi ezt fenyegetésnek. Bár az összes válaszadó 18%-a egyáltalán nem így látja, azért a többség, összesen 76,8% valamennyire fél attól, hogy a közeljövőben rosszabbul fog élni.

A bevételek csökkenése, elapadása főként a kisebb településen (43,5%), az ország keleti, északkeleti részén élőket (42,2%), a nélkülözőket (87,7%), valamint a hónapról hónapra anyagi gondokkal küzdőket (72,2%) rémíti meg. Az alapfokú végzettséggel rendelkezők 43,9%-a szintén nagy mértékben tart ettől, míg a diplomások körében kevésbé, de azért aggódnak: 48,3%-uk érzi magát kicsit fenyegetve.

10-ből 8 magyar az egészségét félti

A megkérdezettek kisebb (44,9%) vagy nagyobb (32,3%) mértékben, de tartanak a megbetegedéstől: összesen 77,2%-uk szerint romolhat a jövőben az egészségügyi állapotuk. 13,8% nem aggódik emiatt, további 9,1% pedig nem tudja megítélni.

A nők (35,6%), az 50 feletti korosztály (40,8%), az alapfokú végzettséggel rendelkezők (37,1%) az átlagnál jobban aggódnak emiatt, de akik igazán félnek, azok a rossza anyagi körülmények között élők: a nélkülözők 59,9%-a, a hónapról hónapra gondokkal küzdők 52%-a válaszolta ezt.

A szeretteinkkel töltött idő is csökkenhet

A barátokra szánt idő a válaszadók 38,6%-a szerint nem fog változni. 29,7% gondolja úgy, hogy talán kicsivel kevesebbet lehet velük, 23,3% viszont nagyon is tart attól, hogy nem marad erre lehetősége. A kistelepülésen élők (28,5%), a 30-49 év közöttiek (27,8%), a nélkülözők (45,3%) és anyagi gondokkal küzdők (41,7%) körében ítéltek ez a legtöbben valós fenyegetésnek.

A családunkkal sem találkozunk kevesebbet a résztvevők 45,5%-a szerint. 29,8% kicsit tart tőle, hogy nem lehet eleget rokonaival, további 18,9% viszont nagyon is fél. Ahogy a barátokkal töltött idő esetében, úgy a családra szántnál is főként a kistelepülésiek, a középkorúak, a rossz anyagi helyzetben élők az igazán borúlátóak.

Az emberek harmada tart a munkahelye elvesztésétől

A lakosság fele (51,2%) biztosnak érzi állását, egyáltalán nem tart annak elvesztésétől. 22,2% csak kis mértékben, 12,6% viszont jelentős veszélyben érzi munkahelyét. Az 50 feletti korosztály kevéssé aggódik, 7,5%-uk félti pozícióját, szemben a 30-49 évesekkel, illetve 18-29-es korcsoporttal: előbbinél 19,9%, utóbbinál 11% valós fenyegetésként gondol állása elvesztésére.

A nehezebb anyagi helyzetben élők inkább aggódnak, mint a viszonylag stabil vagy jól kilátásokkal rendelkezők: a nélkülözők csoportjának 38,3%-át, a hónapról hónapra élők 22,7%-át veszélyezteti jobban az munkahely elvesztése. Ugyanezt már csak a gondtalanul élők 0,9%-a, valamint a beosztással kijövők 3,4%-a gondolja így.

10-ből 3 magyar érzi veszélyben a lakhatását

Az állásuknál is kevésbé féltik lakhatásukat a válaszolók, ennek elvesztését 58,8%-uk egyáltalán nem tartja valós fenyegetésnek. Mintegy harmaduk (összesen 30,8%) véli úgy, kisebb (21%) vagy nagyobb mértékben (9,8%), de fennáll ennek veszélye.

Az alapfokú végzettséggel rendelkezők 15%-a jelentősen tart a lakás, lakhatás elvesztésétől, míg ez középfoknál 6,7%, felsőfoknál pedig csak 3,1%. Ha az anyagai szempontból nézzük, a nélkülözők (36,1%) és a gondokkal küzdők (21,9%) nagyobb arányban féltik lakhatásukat, mint a biztosabb körülmények között. A beosztással jól kijövők és a gondok nélkül élők körében ez az 1%-ot sem éri el.

Mennyire rettegünk az eladósodástól?

Többen vannak azok, akik veszélyben érzik magukat, mint akik egyáltalán nem: a megkérdezettek 18,4%-a mondja azt, nagyon is fenyegeti az eladósodás, 29,6% szerint csak kisebb mértékben. Ez összesen 48%, szemben a válaszadók 41,5%-val, akik semennyire sem tartanak ettől. Jellemzően az anyagi gondokkal küzdők élik ezt meg nagyobb veszélyként: a nélkülözők 73%-a, valamint a hónapról hónapra élők 40,8%-a nyilatkozta ezt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.