Így nézheted meg, ki van bejelentve a lakásodba: ügyfélkapun és személyesen is lekérheted

Hogyan tudom megnézni, hogy ki van bejelentve a lakásba? Szerencsére gyorsan és egyszerűen, most már ügyfélkapun keresztül is lekérheti bárki az arra vonatkozó adatokat, hogy ki van bejelentkezve egy adott lakcímre. Mutatjuk hogyan.

Mivel jár, ha valaki be van hozzám jelentve?

Általános félelem, hogy például a bérlőknek azért nem engedik meg, hogy bejelentkezzenek a bérleménybe, mert akkor többletjogaik lesznek. Ez azonban nincs így a gyakorlatban, mert a lakcím létesítésével senki nem kap tulajdonosi jogokat. Azért kell bejelentett állandó lakcím vagy tartózkodási hely, mert csak így vehető igénybe a háziorvosi vagy gyermekorvosi ellátás, illetve szükséges az óvodai, iskolai beiratkozáshoz is. Tehát hétköznapi, praktikus okai vannak a lakcím létesítésnek.

Miután költözésre kerül sor, például az albérlő elköltözik a bérleményből, a tulajdonos kijelentheti a lakásából, amennyiben ezt nem teszi meg az albérlő.

Hogyan tudom megnézni, hogy ki van bejelentve a lakásba ügyfélkapus lekéréssel és személyesen?

A SZÜF (azaz Személyre Szabott Ügyintézési felület) felületen egy helyen lehet szinte valamennyi elektronikus ügyintézési szolgáltatást elérni. Ide Ügyfélkapus belépés szükséges.

A belépést követően e-papír szolgáltatással lehet írni egy adatszolgáltatási kérelmet arra vonatkozóan, hogy a megnevezett lakcímen kik vannak bejelentve. Az e-Papír szolgáltatás arra jó, hogy olyan ügyekben is lehet elektronikusan írni a hatóságoknak, amelyekhez egyébként nem található formanyomtatvány.

Így gyorsan és egyszerűen el lehet juttatni elektronikus úton a beadványt az elektronikus ügyintézésre kötelezett szervek részére. A kérelemhez csatolni kell egy 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot.

Személyes lekérdezés esetén a legkönnyebben a lakóhelyünk szerint illetékes kormányablakban járhatunk utána, hogy ki van bejelentve a lakásunkba. Az illetékes kormányhivatalokat innen lehet kikeresni.

nő laptopon gépel

Mit lehet tenni, ha valaki úgy van bejelentkezve, hogy nem is lakik ott?

Ha ingatlan tulajdonosként arról szereztünk tudomást, hogy valaki jogosulatlanul van hozzánk bejelentve, akkor “kényszerkijelentéssel” élhetünk, vagyis a lakcím érvénytelenségének megállapítása iránti kérelmet kell benyújtani szintén a lakóhely szerint illetékes kormányablakban vagy e-papír szolgáltatással, az Ügyfélkapun keresztül. Az ügyintézéshez szükségesek a személyazonosító okmányok. Személyes ügyintézés esetén elképzelhető, hogy a tulajdoni lapot is kérik.

Ezt követően hivatalosan is érvénytelenné válik a lakcím, a nyilvántartásban szereplő lakcím adat pedig fiktív jelzést kap.

További kérdések esetén keresd Ügyfélszolgálatunkat, kollégáink ingyenesen válaszolnak!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Honnan tudom, hogy a vevő átíratta az autót? Súlyos pénzeket fizethet az eladó, ha nem történik meg

Az autó eladása után az eladónak 8 napon belül be kell jelentenie az eladást, a vevőnek pedig 15 napon belül át kell íratnia a járművet a saját nevére. Ha a vevő nem teszi meg, az eladó komoly bírságokat kockáztat.

Hamis a baba? Pogány Madonna? Mennyire emlékszel rájuk? Retró kvíz a Bujtor-Kern-páros filmjeiről!

Valószínűleg nincs olyan magyar ember 30 felett, aki ne látott volna egy-két Ötvös...

Meglepő, mire jó a burgonya héja: 10 szuper dolog, amire használhatod 

10 meglepő dolog, hogy mégis mire jó a burgonya héja.

Erkélykert magaságyásban: 3 növény, ami bő terméssel hálálja meg a gondoskodást

Egy erkély, egy kis fantázia, no meg egy ügyesen kialakított magaságyás balkonra és máris indulhat a városi termelés.

Vérplazmaadás árak: hol, mennyit fizetnek és vannak-e veszélyei?

Magyarországon mintegy 50 plazmaközpont működik, főként nagyobb városokban. A plazmaadók számára kínált juttatások...

Nem bejegyzett élettárs haszonélvezeti joga: a legfontosabb tudnivalók – A jogászt kérdeztük

A nem bejegyzett élettársaknak sokkal jobban résen kell lenni, ami az öröklést és a közösen lakott ingatlan haszonélvezeti jogát illeti.