Ne szombaton váltsd vissza az 50 forintos palackokat! Mutatjuk, a REpontokon mikor vannak kevesen

Sokunkat érint a soron következő téma, hiszen 2024 eleje óta van lehetőségünk visszaváltani minden 0,1-3 liter közötti italos csomagolást, amelynek anyaga PET, alumínium vagy üveg (kivéve a tej alapú termékek). Az ún. egyutas italcsomagolások visszaváltásáért pedig darabonként 50 forint üti a markunk. Így az italcsomagolások visszaváltása nemcsak környezetvédelmi szempontból fontos, hanem anyagilag is megéri. Azonban nem mindegy, mikor látogatunk el a visszaváltásra kijelült REpontra, hiszen egyes időszakokban komoly sorokra lehet számítani. Ha szeretnéd elkerülni a tömeget, érdemes figyelembe venned a visszaváltási trendeket. Cikkünkben mutatjuk a REpont visszaváltás aktuális időbeli eloszlását, így eldöntheted, hogy mikor fáradj el a legközelebbi visszaváltási pontra, elkerülve a tömeget.

REpont visszaváltás: mikor ne tegyük?

Felmérések alapján a legforgalmasabb nap a szombat, mivel ilyenkor a legtöbb embernek van ideje arra, hogy bevigye az összegyűjtött palackokat. Országos szinten ilyenkor kiemelkedően magas a visszaváltott csomagolások száma. Így azt javasoljuk, ha elkerülnéd a hosszú sorokat, akkor a hétköznapok jelenthetik a megoldást.

Mely napokon érdemes inkább visszaváltani?

A REpont visszaváltás esetében a legkevésbé zsúfolt napok általában a keddek és a szerdák. Bár ilyenkor is több mint 4 millió palackot visznek vissza országosan, jóval kisebb a forgalom, mint a hétvégéken. Tapasztalatok szerint reggel 8 és 11 óra között van a legkevesebb látogató a REpontokon, így érdemes ezt az időszakot választani.

Ez azért is fontos, mert az automata pontokon pl. előfordulhat, hogy megtelnek a gyűjtőtartályok, ami lassíthatja a folyamatot. A kézi REpontokon pedig, ahol a visszaváltást emberek végzik, a kapacitás véges, így a forgalmasabb időszakokban még hosszabb várakozási időre kell számítani.

REPont visszaváltás: hol válthatod vissza a palackokat?

Magyarországon jelenleg mintegy 4500 helyszínen működnek REpontok, ebből 1500 kézi rendszerként. A budapesti XI. kerületben váltották vissza eddig a legtöbb csomagolást, vidéken pedig Debrecen, Szeged és Miskolc a legaktívabb városok. A vásárlók körében a legnépszerűbb visszaigénylési mód a bolti utalvány, de egyre többen választják a banki átutalást is.

Hogyan működik a legegyszerűbben a visszaváltás?

A palackoknak ép állapotúnak kell lenniük.

Mint már említettük 2024 januárjától működik a visszaváltási rendszer, és július óta már csak „Vigyél vissza!” felirattal ellátott flakonok kerülhetnek forgalomba. A visszaváltás menete elméletben egyszerű: vidd el a kiürült üvegeket, palackokat vagy alumíniumdobozokat egy közeli REpontra, dobd be az automatába, és válaszd ki, hogyan kéred a visszatérítést.

Gyakorlatban azonban érdemes odafigyelni néhány dologra, hogy ne kelljen feleslegesen újra elindulnod:

  • Csak a „Vigyél vissza!” logóval ellátott, ép állapotú italcsomagolásokat fogadják el. Az automaták a palack vonalkódja, súlya és alakja alapján azonosítják a visszaváltandó csomagolásokat, így érdemes elkerülni a palackokösszenyomását. Ha mégis megtetted, akkor ebben a cikkünkben írunk arról, hogy hogyan javítsd ki ezt a hibát. Valamint videóval is szemléltetjük, hogy hogyan tudunk még ez esetben cselekedni.
  • Ha az automaták technikai hibák miatt nem üzemelnek, akkor a jogszabály alapján kézi visszaváltás is kérhető kell, hogy legyen a legtöbb helyen. Ne riadj vissza, ha a bolti személyzet nehezen kezeli ezt a helyzetet, hiszen kötelesek teljesíteni a kérésed.
  • Használd a REpont keresőt! A térképes funkcióval könnyen megtalálhatod a legközelebbi visszaváltó helyet.

Melyik opcióval kérd a pénzt a REpont visszaváltásért?

Minden egyutas palack után 50 forint jár.

A visszaváltási díjat többféleképpen is megkaphatod. Pl. készpénzben vagy levásárolható utalvány formájában. Emellett banki átutalást is kérhetsz, ha a REpont applikációt használod. Végezetül pedig jótékony célra is felajánlhatod az összeget.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!