Az év elejétől működik az egyutas italos palackok kötelező visszaváltási rendszere, júliustól pedig már csak olyan flakonok kerülhetnek forgalomba, amelyeken ott van a „Vigyél vissza!” felirat. A legtöbben vissza is visszük, hiszen minden egyes ilyen palack vásárlásakor 50 forintos díjat számolnak fel. Fordultál már vissza szentségelve egy ikeás szatyornyi palackkal, mert nem működött az automata? A jó hír, hogy a probléma orvosolható anélkül, hogy plusz köröket kellene futnod: mutatjuk, hogyan gyorsítható a palackvisszaváltás menete és játszható ki a makacskodó gép.

Elméletben a rendszer pofonegyszerű: vidd el a kiürült üvegeket az egyik RePontba, dobd be az automatába, aztán eldöntheted, hogy mi legyen a pénzeddel. A gyakorlatban azonban számos problémával szembesülhetünk, kezdve azzal, hogy „technikai okok miatt” nem üzemel a gép, egészen addig, hogy a megtelt automatát épp nem tudják kiüríteni. Menjünk vissza egy lépést, hogy feleslegesen ne cipeld, amit nem kell!

A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. palackok visszaváltására szolgáló automatáinak sajtóbemutatóján készült kép Forrás: MTI/Hegedüs Róbert

„Vigyél vissza!” – A logók

Minden 2024. január 1. után forgalomba került 0,1-3 liter közötti italos csomagolásra, amelynek anyaga PET alumínium vagy üveg, kivétel a tej alapú termékek, vonatkozik a visszaváltás. A csomagolásokon egy logó látható, amelyről beazonosítható, hogy a termék visszaváltási díjas. Így néz ki:

Ha nem találsz ilyen jelölést az italcsomagoláson, akkor azt a szelektív gyűjtőbe helyezd!
Visszaváltani csak a logóval ellátott, 2024. január után forgalomba kerülő italcsomagolásokat lehet, ép állapotban. Mit jelent, hogy ép? Az automaták a csomagolás formáját, súlyát és vonalkódját azonosítják, ez alapján váltják vissza az flakonokat. Ha összenyomod, lehet, hogy a vonalkódot nem fogja tudni leolvasni a rendszer, vagyis ugrik a visszaváltás. Kisebb mértékű sérülés mellett persze még beveheti a gép, de van egy trükk, amivel a gyűrt flakon is „javítható”.

Tipp: Meleg víz, egy kávéskanál szódabikarbóna, egy kevés ecet a palackba, tedd rá a kupakot, rázd össze és várj egy kicsit. (A trükk a REpont panaszok, tippek Facebook-csoportból származik.) Egy másik tipp: fújd!

Az egyutasokon kívül vannak a többutas palackok, amelyeken a következő jelölés látható: 

Ezeket ott váltják vissza, ahol az adott terméket árulják. Azaz, ha az adott terméket a kereskedő nem forgalmazza, úgy nem köteles az üres palackot visszaváltani. A többutas palackok visszaváltásának díját a gyártó határozza meg, így terméktípusonként eltérő.

Hová vigyem? Palackvisszaváltás helyszíne

Minden 400 m2 -nél nagyobb élelmiszerüzletben, önkéntesen csatlakozó partnereknél lehet visszaváltani a palackokat. Tegyél magadnak egy szívességet, és nézz utána, hogy a környéken hol van ilyen! A legegyszerűbb, ha a REpont térképes keresőjét használod.

Csupán be kell írnod a címedet, a kereső megmutatja, hol vannak a közeledben REpontok. Az is látható a térképen, hogy gépi vagy kézi visszaváltás érhető-e el adott helyszínen. Merthogy a gépi mellett kézi visszaváltó pontok is léteznek. Mikor élhetünk ezzel a lehetőséggel?

  • 400 m2-nél kisebb az üzletméret, így nem tartozik a kötelezetti körbe.
  • Gépi visszaváltás nem biztosított (boltméret miatt nem lehetséges visszaváltó automata telepítése, a kibocsátás és visszaváltás mennyisége nem indokolja a gépi visszaváltást).
  • Gépi visszaváltás működési feltételei nem biztosíthatók (pl. időszakos nyitvatartás, hálózati feltételek nem biztosíthatók).
  • Az adott üzlet a vásárlók kiszolgálása, és elégedettsége érdekében önként vállalja, hogy manuálisan visszagyűjti a kötelező visszaváltási díjas termékeke.
  • Van annyi hely, hogy az elszállításig tárolni tudjon a bolt 900-1000 ép italos palackot (~1 m2).

Palackvisszaváltás menete: kérheted készpénzben, és arra is van megoldás, ha az automata épp sztrájkol

A visszatérítés háromféleképpen lehetséges:

  • Az az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható a kereskedőnél vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből.
  • A REpont applikáció segítségével a felhasználói fiókban azonosítsd magad, majd az ott megadott bankszámlaszámra történő azonnali utalással kapod meg a visszatérítési díjat. (Az app segítségével azt is meg tudod nézni, hogy az italos csomagolás valóban visszaváltható-e, csak a vonalkódot kell beolvasnod.
  • Lehetőséged van jótékony célra felajánlani az összeget.

Ami visszajár, az visszajár: a visszaváltási blokkot nemcsak levásárolni lehet, törvényesen kérheted, hogy az összeget készpénzben kapd meg. A legtöbb helyen ezzel teljes mértékben tisztában vannak és gond nélkül készpénzre váltják a visszaváltási összeget. Az üzletek számára ez a visszaváltási rendszer része, így nekik sem jelent problémát – legalábbis ritkán.

A másik gyakori félreértés, hogyha az automata leáll, akkor a visszaváltásnak is annyi. Nos, nem biztos, hogy ezzel lopjuk be magunkat a bolti alkalmazottak szívébe, de kérhetjük ilyen esetben a kézi visszaváltást. A kormányrendelet így fogalmaz: „A 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező, élelmiszert értékesítő üzletben a forgalmazó automata visszaváltó berendezéssel történő visszaváltási lehetőséget biztosít a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltására, az automata visszaváltó berendezés meghibásodásának esetére alkalmazott kézi átvétel mellett.

Vagyis ha az automata elromlott, nem üzemel, akkor a jogszabály szerint kézi átvételt kell alkalmaznia az üzletnek.

A boltnak is megéri

A MOHU a visszavett palackonként kezelési díjat fizet az üzemeltetőnek:

  • Kézi visszaváltási hely esetén: 5 forint + áfa/palack
  • Gépi üzemeltetési hely esetén: 7,5 forint + áfa/palack

Vagyis mind az automata, mind a kézi visszaváltás pénzt hoz az üzletnek. A visszaváltási helyek havi elszámolásban kapják meg a kezelési díjat a náluk visszaváltott palackok darabszáma alapján.

Még egy dolog, amit biztosan nem tudtál: akár egy családi vitát is megoldhat az üvegvisszaváltás.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.