Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cechet? A jogász válaszol

Ki a felelős és egyáltalán mi alapján állapítja meg a biztosító bárki felelősségét, ha beázás történik egy társasházi lakásban? Terheli-e bármilyen felelősség amiatt a lakót, mert ezeréves vízcsövek futnak a házban? Vagy, ha nincs a lakónak külön biztosítása, mit fedez a ház közös biztosítása károkozás esetén? Megannyi kérdés merülhet fel, ha beázás történik, főként, ha azt kell eldönteni, hogy ki fizesse meg a kárt. Jogászunk, Dr. Kajó Cecília segít eligazodni az ügyben.

A beázás jogi szempontból elsősorban károkozásnak minősül, és az érte felelősnek kell vállalni a költségeket. Ebben az egyik legmeghatározóbb, hogy a károkozónak, a károsultnak, illetve a társasháznak van-e biztosítása. Továbbá fontos kérdés, hogy a biztosítás mire terjed ki.

Honnan jön a beázás?

A beázás nulladik lépcsőfoka a „honnan jön az ázás”, hiszen a víz a fizika törvényei szerint felülről lefelé folyik. Gyakorlatilag egy régebbi panelházban például a vezetékek, csövek csatornái mentén vízszintesen is terjedhet a beázás, így egészen meglepő helyeken bukkanhat fel az eredeti szivárgáshoz, csőtöréshez képest. Ilyen eseteknél gyakori, hogy valaki nem hajlandó beengedni a gondnokot a lakásba, mert állítása szerint nem tőle ázik a szomszéd. Vagy éppen beismeri, de közli, hogy nincs pénze a problémát elhárítani.

Önkormányzati lakásnál például akár szerződésbontáshoz is vezethet, ha valaki bérlőként nem együttműködő egy ilyen probléma elhárítása érdekében. 

Mit lehet tenni, ha valaki nem együttműködő?

A tulajdonossal szemben bíróság előtt kérhet a társasház azonnali jogvédelmet és kötelezést arra, hogy a hiba elhárítása érdekében engedje be a szakembereket a lakásba. A biztosítással kapcsolatban általánosságban elmondható, hogy vízszivárgás esetén az „óra előtt – óra után” szlogen a mértékadó. 

Tehát a vízóra után lévő, lakásban található csövek, csapok, vezetékek meghibásodását a bérlő vagy a tulajdonos feladata megjavíttatni, a vízóra előtt elhelyezkedő közös vezetékek, hálózatok karbantartása pedig a társasház feladata. 

Mikor fizet a biztosító beázás esetén?

Fontos tudni, hogy a károkozónak nem kell elismernie aláírásával egy nyomtatványon, hogy miatta alakult ki a károsodás, a biztosító a károsultnak enélkül is tud fizetni. Miért szokták szorgalmazni ennek ellenére az elismerést? Azért, hogy jogi kifejezéssel élve úgynevezett „regressz követelést” érvényesíthessenek: vagyis a károsult, aki fizette a havi biztosítási díjat és ezért a káresemény bekövetkezésekor megkapja a kijavításra szolgáló összeget, ha leadja ezt az elismerő nyomtatványt a biztosítónak, akkor a biztosító ez alapján a károkozótól követelni tudja a károkozás összegét. Majd, ha nem fizeti ki, le is tudja tiltani, mert végrehajtható iratnak minősül. Így a biztosító pénzénél marad, vagyis a biztosított által havonta fizetett összegen felül a károkozótól is visszakövetelte a károkozás összegét. 

A másik fontos tudnivaló, hogy a társasházak többségének az alap biztosításon felül vannak további biztosítási elemei is. Ilyen a felelősségbiztosítás, ahol bizonyos káresemények kapcsán ebből érvényesíthető összeg a javításra. Ez tartalmazhatja például az egyedi lakásból induló beázásnál a beázás alatti lakások festési költségét. A lakásokban található tárgyak, bútorok beázás következtében történt megrongálódása, tönkremenése már mindenki saját egyedi biztosításának a függvénye, hogy mit tud belőle érvényesíteni. 

Mire érdemes figyelni amikor biztosítást kötünk?

Saját biztosítás kötésénél az alapnak vett információkra jobb rákérdezni, akár többször is. Például számomra elsősorban a beázás, vagy a villámkár vagy esetleg más a fontos? Ezekre kiterjed-e a biztosítás és hány alkalommal? Érdemes mindig alaposan utánakérdezni, hogy mit tartalmaz a biztosítás. Meddig tart a társasház biztosítása és mi az, ami a mi felelősségünk károkozás és javíttatás szempontjából?

Ami fontos, hogy beázással, károkozással kapcsolatban alapvetően biztosítótól tudunk pénzhez jutni, illetve károkozással kapcsolatban bíróságtól tudunk segítséget kérni, ha nagy a baj. Közigazgatási szervek, polgármesteri hivatalok, jegyzők közvetetten tudnak ilyenekkel foglalkozni, mert sem szakértelmük a keletkezett károk felméréséhez, sem hatáskörük kötelezni a károkozót a fizetésre nincsenek.

Kérdéseid vannak a biztosítással kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két munkanapon belül segítenek!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!