Jövőre nem veheti el minden pénzed a végrehajtó, íme a változások: munkabér, nyugdíj és ellátás esetén

A kormány kezdeményezte a bírósági végrehajtási törvény módosítását annak érdekében, hogy jövőre megemelkedjen az az összeg, amelyet nem vonhat le a végrehajtó az adós számlájáról. Akkor sem, ha így kevesebbet tud levonni, mint a tartozás összege. Ideje volt, ugyanis a jelenlegi szabályozás alapján a tartozás végrehajtási korlátja csupán 60 000 forint. Ennyit kellett az adós számláján hagyni, a többi összeget végrehajtás alá vonhatta. Csakhogy ennyi pénz mégis mire elég egy hónapban? Nagyjából arra, hogy az adós újbóli adósságokat halmozzon fel, mert ez nem elég a megélhetésre, akárhogyan is nézzük. Elmondjuk hogyan változnak a tervek szerint a végrehajtási letiltás szabályai jövőre.

A Nemzetgazdasági Minisztérium november 21-én megjelent közleményében olvasható, hogy a kormány kezdeményezi a végrehajtási törvény módosítását az alacsony jövedelműek és nyugdíjasok védelme érdekében. 

Így változnának a végrehajtási letiltás szabályai 

Jelenleg 60.000 forint az az összeg, amely a végrehajtás alól mentes. Azaz, ha valaki ellen végrehajtás van folyamatban -a tartozás összegétől függetlenül- 60.000 forintot rajta kell hagyni a számláján, teljes jövedelmet nem vonhat le a végrehajtó. Az elmúlt években azonban jócskán elértéktelenedett ez az összeg, hiszen mire elég manapság havi 60.000 forint? 

A jelenlegi végrehajtás alól mentesített összeg határa a mindenkori nettó minimálbér 60 százalékára emelkedne, amely egész pontosan 106 450 forintot jelent. 

Ez az összeghatár nemcsak a munkabért érintené, hanem a nyugdíjra és egyéb járandóságokra is ez volna az érvényes, hiszen a végrehajtás nemcsak a munkabérből történhet. 

Melyek a végrehajtási letiltás szabályai jelenleg?

A végrehajtás során egy meghatározott összeget rajta kell hagyni az adós számláján, hogy a levonás ne veszélyeztesse a megélhetését. Ez minden esetben így van, akkor is, ha esetleg ez nem éri el a követelés mértékét. 

Jelenleg a végrehajtási letiltás szabályai szerint a végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a járulékok (tb, nyugdíj, stb.) levonása után marad.

A vonatkozó szabályok szerint a levonás mértéke legfeljebb 33% lehet, kivételes esetben maximum 50%-ot lehet levonni. 

A levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely nem haladja meg a 60 ezer Ft-ot. Viszont ez a mentesség nem áll fenn a gyermektartásdíj és a gyermektartásdíj végrehajtása esetén.

Fontos azt is tudni, hogy a havi munkabérnek az a része, amely meghaladja a 200 ezer forintot, korlátozás nélkül végrehajtható.

Végrehajtási letiltás szabályai nyugdíjból

Az adós társadalombiztosítási nyugellátásából („rendes” nyugdíj, korhatár előtti ellátásából, szolgálati járandóságából, táncművészeti életjáradékából, átmeneti bányászjáradékából) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.

A levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50 százalékáig terjedhet gyermektartásdíj, jogalap nélkül felvett nyugellátás, illetve több letiltás esetén. 

A munkabérből történő levonás szabályaihoz hasonlóan a levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havi járandóságnak az a része, amely meghaladja a 200 ezer forintot.

Jogi segítségre lenne szükséged adóssággal vagy végrehajtási üggyel kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két munkanapon belül segítenek!

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

SZÉP-kártyára lakásfelújítás: itt a részletes lista, mennyi mindenre költheted

2025-től új lehetőség nyílik azok előtt, akik a SZÉP-kártyájukon lévő összeget nemcsak pihenésre,...

Így csökkenthető az időskori esések és izomvesztés kockázata: a leucin hatása

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az izomzat állapotára, hiszen a...

Nyugdíjasként dolgozik? Sok pénzt veszíthet, ha ezt nem teszi meg – A betegszabadságtól a táppénzig 5 fontos tudnivaló

Jó tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállalóra.

Eláztattam a szomszédot, most mi lesz?! Kifizeti a biztosító vagy én állom a cehet? A jogász válaszol

Kit terhel a felelősség, ha beázás történik egy társasházban? Jogászunk válaszol.

Így gazdagodj meg használt étolajból – Videó

A használt sütőolaj újrahasznosítható – de csak akkor, ha összegyűjtjük. Minden literje, tehát minden cseppje pénzt ér. A használt étolaj leadása egyre több helyen lehetséges.

Mennyibe kerül az állami horgászjegy 2025-ben: mutatjuk az árakat és hogy kinek ingyenes

Magyaroszágon több mint egymillió horgász van, ez igen nagy szám: minden tizedik magyar...