Szemét egy ügy a sérült kuka cseréje – erre készülj, ha belevágsz!

A kuka felhasználási céljából fakadóan egy masszív, kemény edény, de azért nem mindenálló. Ha pedig megreped, eltörik vagy más komolyabb sérülés éri, akkor megérett a sérült kuka cseréje. Na de hogy kell intézni?

Több tényezőt is figyelembe kell venni. Ha például nem a saját hibánkból esedékes a sérült kuka cseréje, akkor nem kell fizetni az új kukáért, mert a szolgáltatók díjmentesen biztosítják a cseredarabot. Most pedig megmutatjuk, mit is kell pontosan csinálni.

Milyen kukáról van szó?

Bár sokféle hulladékgyűjtő edény létezik – kis „egyszemélyes” méretűtől kezdve egészen a nagy konténerekig –, egy közös jellemzőjük van: nem olcsók. Az egyszerűbb, lakossági használatra szánt kukák ára már 10 ezer forint körül kezdődik, de egy 1100 literes műanyag konténer akár félmillió forintba is kerülhet. Éppen ezért érdemes elkerülni, hogy magadnak keljen megvásárolnod az új kukát.

A sérült kuka cseréje: bejelentés

Ha a kukád valamilyen módon megrongálódott, először is tisztában kell lenned azzal, hogy a sérülés miként történt. Ha a hulladékgyűjtő edény természetes elhasználódása vagy maga a szolgáltató ludas, akkor a csere teljesen ingyenes lesz. Azonban ha a sérülés nem rendeltetésszerű használatból ered – például egy edény megégett, vagy elolvadt, esetleg túlpakoltad –, akkor a szolgáltató kártérítést kérhet, és ad ingyen új kukát.

Nem éri meg a sittet, veszélyes hulladékot a kommunális hulladék tárolására szolgáló kukába dobni, mert ha ettől megsérül, akkor mi álljuk a számlát.

A sérülés bejelentését többféleképpen is megteheted. A legegyszerűbb módja az online ügyintézés, ahol egy internetes űrlap kitöltésével jelezheted a problémát. A budapestiek például a Fővárosi Közterület Fenntartó (FKF) honlapján jelenthetik be az igyénüket. Ezen kívül telefonon, személyesen vagy e-mailben is be lehet jelenteni a sérülést.

Hogy megy vidéken a sérült kuka cseréje

A fentiek a fővárosi szolgáltatóra vonatkoznak, de ha vidéken élsz, érdemes tájékozódni a helyi szolgáltatónál, hogy ott hogyan zajlik a kukacsere. A legtöbb helyen igyekeznek rugalmasan kezelni a problémát és a sérült edényeket lehetőleg térítésmentesen kicserélni.

Országszerte számtalan szolgáltató van. Ha nem vagy biztos benne, hogy nálatok ki viszi a szemet, akkor érdemes átnézni Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége által összeállított listát.

Mi legyen, amíg megjön az új kuka?

Ha már túl is vagy a megrendelésen, az új kukád nem fog egy órán belül megérkezni, mint egy házhoz rendelt pizza. Szerencsére a legtöbb szolgáltató biztosítja, hogy az új kuka megérkezéséig a szemetet zsákban kihelyezheted a gyűjtési napon. Nem hivatalos megoldás, hogy megkérsz egy kedves szomszédot, hogy segítsen ki pár zsák szemét erejéig.

Mi történik, ha a kukát a kukásautó rongálja meg?

A kukásautók nagy és nehezen mozgó járművek, így előfordulhat, hogy elütik a kukádat. Az ürítés során más módon is megsérülhet a szeméttároló edény. Amennyiben ilyet tapasztalsz, dokumentáld az esetet – írd fel, melyik napon, mikor történt – és fordulj panasszal a hulladékszállításért felelős céghez.

Ne terheljük túl a kukát!

A kukák maximális terhelhetősége fontos tényező, amit érdemes figyelembe venni. Minden edény más és más súlyt bír el. A túlterhelt kukák mozgatása, ürítése közben könnyen sérülés keletkezhet. A szolgáltató ilyenkor érthető módon nem vállal felelősséget a a kárért, hiszen a felhasználó hibájából következett be.

A hulladékgyűjtő edények névleges terhelhetősége a következőképpen alakul:

  • 60 literes: 15 kg
  • 80 literes: 20 kg
  • 120 literes: 25 kg
  • 240 literes: 50 kg
  • 1100 literes: 250 kg

5 éven belül garanciális a kukacsere

A köztisztasági szolgáltatók a szabvány szerinti (MSZ EN 840) hulladékgyűjtő edények esetében általában 5 év garanciát vállalnak. Ha az edény a gyártás évét követő 5 éven belül meghibásodik, és a hiba nem a helytelen használatból ered, akkor a szolgáltató ingyenesen kicseréli vagy megjavítja. Ha a kuka a garanciaidőn túl törik el, akkor már nem biztos, a sérült kuka cseréje ingyenes lesz.

Nem tört el, de túl kicsi?

Ha úgy érzed, hogy a kukád űrtartalma nem megfelelő – például túl kicsi, vagy éppen túl nagy – akkor kérheted, hogy cseréljék ki. Az ilyen típusú csere esetén a szolgáltató először megvizsgálja, hogy a kukakapacitás csökkenése nem okozhat-e közegészségügyi problémákat, és az igényt csak akkor fogadják el, ha minden rendben van.

Kommunális zöld kukák láthatók az utcán.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hallókészülék tb-támogatással: tízezreket spórolhatsz, csak egy papírt kell kitölteni, mutatjuk

Ezek a segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja. Így azonban jóval drágább.

Kvíz: hogy kell vezetni ónos esőben?

Aki teheti, az inkább ne vezessen. Akinek muszáj, az előbb töltse ki ezt a kvízt!

Ezt az egy dolgot ne tedd semmiképp, ha megbüntet a NAV!

Sokan félnek attól, hogy mi történik, ha a NAV büntetést szab ki rájuk. Egy dolgot semmiképp nem szabad csinálni, amikor megbüntet a NAV!

Olcsóbban vásárolhatsz autópálya-matricát, csak kérelmezni kell: itt a kedvezményezettek listája

A nagycsaládosok és mozgáskorlátozottak kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát, mutatjuk hogyan lehet igénybe venni a kedvezményt.

Talált pénz: 120.000 forinttal nő a cafetéria 2025-től –  mutatjuk, mire költheted

Új zsebet kapott a SZÉP-kártya, mutatjuk mit érdemes tudni az Aktív Magyarok alszámla használatáról.

Kipróbáltam a 30/30-as szabályt, és valami váratlant tapasztaltam meg

Te is kipróbálod? Semmit sem veszíthetsz.