A munkáshitel egy ígéretes, kamatmentes kölcsönlehetőség, amely a fiatal munkavállalókat célozza. Az igénylők számára jelentős kedvezményeket nyújt, különösen gyermekvállalás esetén, ezért is hivatkoztak rá több helyen babaváró pluszként vagy új babaváróként. A szabadon felhasználható hitel fordítható vállalkozásalapításra, -fejlesztésre, az igénylő részt vehet képzéseken, de akár ingatlant is vásárolhat. Fontos, hogy a sok lehetőség mellett a hitelfelvevők pontosan ismerjék, milyen hosszú távú kötelezettség jár az „ingyenpénzzel”. A döntés megkönnyítéséhez összefoglaltuk, melyek a munkáshitel feltételei, mekkora összeg vehető fel és hogyan törleszthető.

A kamatmentes hitelprogram 2025. január 1-jétől indul. Azokat a 17–25 év közötti fiatalokat célozza, akik nem vehetik fel a diákhitelt, dolgoznak és szeretnék megalapozni a jövőjüket. A programba gyermekvállaláshoz kapcsolódó kedvezmények is kerültek, bár a kölcsön itt kisebb összegű. A maximálisan felvehető hitelösszeg 4 millió forint, a futamidő legfeljebb 10 év, ilyenkor a törlesztőrészlet havi 33.333 forint. Mivel szabad felhasználású, bármilyen célra használhatjuk: pl. önerőként ingatlanvásárláshoz, költhetjük életkezdéshez kapcsolódó költségekre, szakmai képzésekre.

Kik vehetnek fel mennyit és hogyan? A munkáshitel feltételei

Az egyik legfontosabb kötelezettség: az igénylőknek vállalniuk kell, hogy a hitel felvételét követő öt évig Magyarországon dolgoznak alkalmazottként, vagy vállalkozói tevékenységet folytatnak.

egy varrónő varrógéppel összefércel egy darab kék anyagot

Ki veheti fel?

  • Az igénylőknek 17 és 25 év közöttinek kell lenniük.
  • Legalább heti 20 órás munkavégzés szükséges (az igénylő lehet foglalkoztatott vagy vállalkozó).

A hitel jellemzői

  • Maximális hitelösszeg: 4 millió forint.
  • Futamidő: Maximum 10 év.
  • Törlesztőrészlet: Havi 33 333 forint.
  • Kamat: 0%, azaz teljesen kamatmentes.
  • Felhasználási cél: Szabadfelhasználású, tehát bármilyen célra felvehető.

Az igénylők kötelezettségei:

  • 5 éves magyar munkavégzést, vagy
  •  vállalkozói tevékenységet kell vállalniuk (egyéni vállalkozás, kft. stb.).

Gyermekvállaláshoz kapcsolódó kedvezmények

A program jelentős előnyöket kínál azok számára, akik gyermekvállalást terveznek:

  • Első gyermek születése: Két évre felfüggesztik a törlesztést, így a hitelt ebben az időszakban nem kell fizetni.
  • Második gyermek születése: Az eredeti hiteltartozás 50%-át elengedik, és ismételten két évig tartó fizetési szünetet biztosítanak.
  • Harmadik gyermek születése: A teljes fennmaradó hiteltartozást elengedik, így további költségektől mentesül az adós.

4 millió forint hitelből 3,2 millió támogatás

Hogyan? Számoljunk a maximumokkal: a munkáshitel 4 millió forintos, kamatmentes konstrukciója havi 33 333 forintos törlesztést jelent 10 év alatt. A gyermekvállaláskor kedvezmények járnak: ha jön az első baba, akkor 2 évre felfüggesztik a törlesztést; a második érkezésekor elengedik a tartozás felét és újabb 2 év haladékot adnak; a harmadik gyermek születésekor a teljes fennmaradó hitelt elengedik. Azaz, három gyerek esetén az eredeti összeg 80%-a vissza nem térítendő támogatássá alakul.

fiatal asztalos dolgozik egy nagy asztalosműhelyben

Igazán nagyot azok a munkáshitelesek nyerhetnek, akinél 3. gyermek is érkezik, mégpedig a 6. év végén, tehát második moratórium lejárta előtt, és számukra a teljes fennmaradó tőketartozás elengedésre kerül – összegzi a Bankmonitor. Ugyanakkor jelenleg nem egyértelmű, hogy a kamatmentesség fenntartásához kötelező-e gyermekvállalást tervezni. Az eddigi információk alapján valószínű, hogy nem, de további részletek a későbbiekben derülnek ki.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.