A kormány jövőre munkáshitelt vezetne be azok számára, akik már 17-18 éves koruk óta dolgoznak és nem jogosultak a diákhitelre – jelentette be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Korábban már felmerült, hogy egy szabad felhasználású, szakképzésben tanulók számára elérhető hitelt indítanának, ám végül a kormány máshogy döntött. A kormányinfón elhangzott a munkáshitel 2024 szeptemberére tervezett részleteinek bemutatása. Elmondjuk, mit lehet eddig tudni és milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a hitel felvételénél.
Szakmunkás hitel 2024: munkáshitel lesz valójában és 2025–től
Gulyás Gergely tájékoztatása szerint a kormány tárgyalt a munkáshitelről. Ez egy olyan hitel lenne, ami nem csak a szakmunkásként tanulók számára érhető el, egyúttal azokat is célozza, akiknek nem áll rendelkezésre a diákhitel. A kedvezményes hitel célja, hogy a már 17-18 éves koruk óta dolgozók egyszerűen és gyorsan jussanak hitelhez.
A kormány legkésőbb 2025. január elsejével tervezi bevezetni a kedvezményes munkáshitelt. Az igényléssel kapcsolatos részleteket várhatóan Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter fogja kidolgozni és a következő kormányülések valamelyikén döntenek majd róla.
Korábban Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszélt arról, hogy indokolt lenne egy kedvezményes, 5-10 millió forintos hitellel támogatni a szakmunkásokat, hogy azok ne vándoroljanak külföldre.
A kormány tervei szerint a hitelt munkába állás után vehetnék fel azok a fiatalok, akik 17-22 éves koruk között szakképző iskolát vagy szakgimnáziumot végeztek. “Ez évente mintegy 30 ezer embert jelent. A KSH adatai szerint 2023-ban 59 879-en tettek szakmai vizsgát, ebből 33 406-an nappali oktatás keretein belül”- írta meg a hvg.hu korábban. A külföldi elvándorlást megelőzendő a szabad felhasználású, tízéves futamidejű hitel igénylésének egyik feltétele az lenne, hogy a hitelt felvevő munkás Magyarországon él és dolgozik. Az még egyelőre nem derült ki, hogy ez az időbeli korlátozás meddig tart és például hány évig tart a röghöz kötés. Kérdés, hogy mi lesz a továbbiakban, hiszen már nem szakmunkás, hanem munkáshitelről beszélünk.
Hogyan lesz igényelhető?
Egyelőre több lehetőség is felmerült, hogy mely csatornákon lesz igényelhető az új hitel. Vagy a kereskedelmi bankokon keresztül (mint a Csok Plusz vagy Babaváró), vagy a Diákhitel Központ Zrt.-n keresztül, de szóba jöhetnek egyéb pályázati megoldások is.
Várható előnyök és hátrányok
Előnyei közé tartozhat, hogy a felvett összeg az életkezdést támogatná. Kifejezetten jól jöhet az iskola befejezése után az éppen álláskereső fiatalok számára, akik költözés és többféle változás előtt állnak. A hitel egyik fő célja azonban az egyes ágazatokban fellépő munkaerőhiány pótlása, és a fiatal, profi szakmunkások elvándorlásának megállítása.
Csakhogy a külföldi munkák sokkal magasabb fizetéssel és egyéb plusz ellátásokkal kecsegtetnek. Ráadásul csodák nincsenek: ugyan kedvezményes (bár egyelőre nem ismertek a pontos feltételek), de mégiscsak hitel, amit vissza kell fizetni. És nagyon nem mindegy, hogy milyen kamattal lesz igényelhető. Eleve alacsonynak számítanak a magyar bérek a többi EU-s országhoz viszonyítva. A fiatal szakmunkások pl. eleve kisebb bért kapnak, mint a diplomás pályakezdők.