Tudtad, hogy táppénz alatt is járhat a teljes fizetés? Van egy kiskapu, ami nem annyira köztudott és valószínűleg sokan nem ismerik, ha táppénzről van szó. Pedig ilyenkor is meg lehet kapni a teljes keresetet, mutatjuk miről van szó és mennyi lehet a táppénz maximum összege.

Táppénz és betegszabadság: ez a különbség

Amikor valaki betegség miatt keresőképtelenné válik, mondjuk influenzás és kiíratja magát a háziorvossal, akkor még nem táppénzt kap. A keresőképtelenség első 15 napja hivatalosan a betegszabadság. Ha valaki ennél hosszabb időre kényszerül betegállományba, úgy kerül táppénzre. Tehát a 15 napot meghaladó betegszabadság már táppénznek minősül.

A táppénz egy éven keresztül jár, amennyiben megfelelően, orvosi igazolással alá van támasztva. Amikor visszatér valaki a betegszabadságról, az orvosi igazolást le kell adni a munkáltató felé. 

orvos az asztalon támaszkodik és igazolást ír

Miért érdekes a betegszabadság és táppénz közötti különbség?

Természetesen az ellátás összege miatt, ugyanis a rövidebb ideig tartó betegszabadságra több pénz jár. A táppénz alatti időszakban már kevesebbet kapnak a dolgozók. A betegszabadság összege a normál fizetett szabadság 70%-a és ezt a munkáltató fizeti az alkalmazottaknak. 

Ezzel szemben a táppénz összege több mindentől függ. A táppénz a napi átlagkereset 60%-a lehet abban az esetben, ha a munkavállalónak a betegséget megelőzően volt már legalább két év társadalombiztosítási ideje és nem igényel kórházi ápolást. Viszont csak 50% táppénz jár, ha nincs elegendő biztosítási idő és kórházi ellátásban részesül valaki.

Ennyi lehet a táppénz maximum összege és így kérheted

Az egészségpénztári tagsággal rendelkezők benyújthatnak külön igénylést az egészségpénztárukhoz a kieső jövedelem pótlására. Így a táppénz maximum összege jár a betegség alatt számukra és a fizetésük 100%-át is megkaphatják.

Az ehhez szükséges dokumentumokat a munkáltatónak is ki kell tölteni és ezt követően lehet benyújtani az egészségpénztárhoz a kérelmet. 

Mennyi lehet a táppénz maximum összege egyéb kivételes esetekben?

Ha valakit munkavégzés közben ér baleset – amely lehet üzemi baleset, közlekedési baleset vagy foglalkoztatási megbetegedés is például – akkor a fizetésének a 90%-100%-át kapja táppénz gyanánt. De ezek nem az általános megbetegedésekhez kapcsolódnak, mint például, ha valakinél 3 hétig elhúzódik egy influenza tüdőgyulladás miatt. 

nő törött kézzel a kanapén ül és ír
tappenz-maximum

Munkavégzés közbeni közlekedési baleset lehet, ha például egy szociális gondozó az ellátó központ telephelyéről tart a gondozott lakása felé, megcsúszik a jeges úton és kificamodik a bokája.

További kérdéseid vannak a táppénzzel kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két munkanapon belül segítenek!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.